Voor het eerst in Indonesië Sateh is even lekker als pannekoeken. .Voor het eerst de Tjiliwoeng zien en tussen de padi lopen. Er zijn mensen die Indië gekend hebben en er zoveel van gehouden schijnen te hebben dat ze Indonesië niet willen zien (en leren kennen). Er zijn mensen die zoveel van Indië hebben gehouden dat ze ook in Indonesië, Indië kunnen zien en ervan blijven houden. Er zijn ook mensen die Indië nooit goed gekend hebben en nu voor het eerst weer naar Indonesië zijn geweest. Wat vinden ze ervan? Ze zijn hals over kop verliefd geworden op de gordel van smaragd, robijn en Jocja's zilverwerk, of er komt een smalend-humoristisch verhaal als van J. de J. (TT no. 23) waaruit blijkt dat Indonesië (of Indië zo U wilt) te groot, te omvangrijk is om door iedereen begrepen en gewaardeerd te worden. Nog nooit heeft iemand een klein meisje dat er met vacantie is geweest, gevraagd wat zij er van denkt. Het verhaal dat hieronder volgt is van Michèle, 10 jaar, dochtertje van Rogier, die nu alweer ruim een jaar in Indonesië woont en werkt. We hebben aan haar impressies niets veranderd of toegevoegd. Ook voor Michèle is de vacantie te kort en Indonesië te groot geweest om er de zin van te ontdekken. Ook voor haar is Indonesië waarschijnlijk niet meer geweest dan "een enorme pasar malam met veel muskieten". Maar laten we wel wezen, is dat niet de mening van een groot deel van de toe risten die bij vleigtuigladingen vol naar Indonesië worden getrokken. A I s ze er net als Michèle nooit eerder geweest zijn? L D. "Ik vond het in Indonesië hartstikke leuk. In het begin, toen we er net wa ren, ging m'n vader, waar ik bij logeer de, nog veel naar andere mensen, om te zeggen dat hij weer terug was, want hij was met mij meegereisd naar Indo nesië. De eerste nacht sliep ik helemaal niet, 's morgens pas viel ik in slaap. Toen ik wakker werd, waren er stiekem een paar muskieten bij mijn ogen wezen prikken. Toen zat ik daar met zulke ogen. Mijn vader had, voordat hij naar Neder land ging, een paviljoentje gehuurd. Toen we daar wilden slapen, zei die mevrouw waarvan het paviljoentje ei genlijk was: "Mijn neef gaat trouwen, met een meisje dat hier woont. Hij woont zo ver, nou komen zijn famili- leden hier logeren. In jouw paviljoentje. Dat vind je toch niet erg, Boon?" Mijn vader vond het natuurlijk wèl verve lend, maar nou ja, (hij zei: "Nou soedah"), het kon niet anders. Later zijn we voor een weekend naar Puncak geweest, langs Bogor. Daar woonde een vriendin van mijn moeder. We gingen met de auto van Peter, dat is één van de bazen van mijn vader. Peter ging zelf ook mee. Toen zijn we bij het kleurenmeer (Telega warna) ge weest. Op een bepaalde tijd kreeg het meer een rode of paarse kleur. Toen we op de Puncak waren, heb ben we ook foto's gemaakt van de sawah's. Maar dan moesten we over zo'n grassprieterig smal paadje. Erg rottig. Ik ben dan ook een paar keer in de modder gezakt. Toen we weer terug moesten, over dat paadje hield mijn vader me vast. Toen hij er bijna ingleed, liet hij mij gelukkig los, anders was ik in de sawah gevallen. In Puncak was ook een zwembad met zuiver bronwater. Dat was ijskoud. Ik zwom ook vaak in hotel Indonesia. Van Maandag tot en met vrijdag kostte het 600 rupiah, ongeveer 3Vi gulden. Zaterdag en zondag of andere vrije dagen 1100 rp., ongeveer 6V2 gulden. En dat vind ik te duur. Het Indische eten vond ik altijd al vies (pisang goreng en saté niet meegere kend) maar er was een Hollands hotel waar je pannekoeken kon eten en dat hebben we toen maar gedaan. Ik hield altijd "siesta" om het maar op z'n Spaans te zeggen. In die "siesta" sliep ik nooit. Ik heb toen een keer al m'n muggebeten geteld. Tenminste... ik ben begonnen, want toen ik bij hon- derd-en-vijf was, ben ik maar opgehou den. Dat werd te gek. We gingen toen naar een dokter. En wat hoorden mijn verbaasde oren? De dokter sprak Hol lands! Het was de dokter van het kan toor waar mijn vader werkt en toen hij het briefje had gelezen, wat we hadden meegekregen van Peter, zei die dokter: "Gaat U maar liggen mijn heer Boon!" M'n vader en ik waren toen wel echt verbaasd en mijn vader zei: Ló! Ik ben toch niet ziek! Zij moet onderzocht worden," en mijn vader wees op mij. Toen kreeg ik een zalfje. Woody ice cream is daar erg populair. Mannetjes met Woody (Woodpecker) ijs roepen dan ook telkens: "Wooody!" en dan hoor je WOE zo goed. Dat is ook zo bij saté. Als je saté wil eten, moet je niet luisteren ifaar "Saaaaté!" maar naar "théééé!" en dan natuur lijk niet zulke thee, maar "Téééé!". Als je een fototoestel hebt, zitten de kinderen je de hele tijd aan te staren. En als je dan een foto wilt maken kijken ze vlug de andere kant op. Indonesië vind ik hartstikke leuk en goedkoop". Michèle Waarom leert men op school een schuldloos kind Latijn en Grieks ert niet de donkre talen Van zeemeerminnen en van nachtegalen, Van 't water en de wolken en de wind? (Jan Greshoff) 18

Tong Tong | 1974 | | pagina 18