TJALIE'S THUISREIS Optreden Josephine van Gasteren UITGESTELD WIE WEET HET Wegens sterk gestegen papierprijzen Compagnie 'C' van Charlie - Aan Mevrouw H.M.B. Alle kleurenfoto's van de cere monie van de asverstrooiing van Tjalie Robinson op Pasar Ikan zijn vanaf heden bij Tong Tong te bezichtigen. De voorstelling die op 6 sept. a.s. in "Diligentia" zou plaatsvinden en waarin de actrice Josephine van Gasteren zou optreden, is geannuleerd. Zo gauw als de nieuwe datum van de voorstelling bekend is, zal dit in Tong Tong bekend gemaakt worden. Wie zou de Heer A. G. O. Smitsendonk, p/a Koeriersdienst B.Z., Casuariestraat 16, Den Haag, kunnen helpen aan de tekst van een lied, dat op school in Indië vaak werd gezongen en dat als volgt begint: "Daar onder die oude waringin per 1 Augustus verhoogd: De Piekerans van een straatslijper 13,50 Anak Kompenie f 5,25 Jè lah je kripoet 4,50 We hebben deze verhoging zo lang mogelijk tegengehouden maar moeten er nu wel aan Compagnie 'C' van Charlie door James Jones vertelt ons van de lot gevallen van een compagnie Ameri kaanse mariniers, die op 7 augustus 1942 op Guadalcanal landden, het grootste van de Salomonseilanden. Dit werd het keerpunt in de ver schrikkelijke strijd om de macht in de Stille Oceaan. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, 18,90 plus 2,50 porto. A Natuurlijk hebben we het vaak over "doodgaan" gehad, maar nooit heb ik Tjalie zover kunnen krijgen dat hij zei waar hij begraven wilde worden. Of gecremeerd. "We weten immers toch nooit waar we zullen sterven, meende hij aarzelend. De laatste tijd wist hij het wel en misschien praatten we er daarom nog minder over. Allebei wisten we van elkaar dat we droomden van een plekje grond in Indonesië, in een kampong huisje. Bij een kali. We zagen dat ideale plekje eens bij Bogor. "Hier nog een paar jaar leven, hier sterven en begraven worden. Vergaan in vruchtbare aarde, onze lichamen herlevend in nieuwe spruiten van de tales of de pisang. Dat is goed." Het stukje grond in Bogor is natuurlijk een droom gebleven. Die nacht van 23 April toen de heer Ouwejan van "Inget mati" de crematie kwam bespreken, wist ik dat ik Tjalie's verlangen uitsprak toen ik vroeg de as uit te strooien op Pasar Ikan, Sunda Kelapa. De plaats waar Tjalie als Jan Boon zoveel uren van zijn jonge leven heeft rondgedobberd pm te vissen, te praten met eenvoudige vissers, te filosoferen. Daar waar zijn prachtige verhaal "De indringster" ontstond. Tjalie's urn is alleen gegaan. Ik heb getwijfeld mee te gaan, maar in stinctief heb ik gevoeld dat hij deze reis alleen moest maken. Dat ik moest blijven waar Tjalie geleefd en gewerkt heeft voor wat hem het liefst was: Tong-Tong. Omdat ik wilde zijn, daar waar zijn hart niet opgehouden heeft te kloppen voor U. Rogier en talrijke van zijn beste vrienden hebben hem op die laatste tocht naar de zee vergezeld Er is weinig in ons leven geweest dat we niet samen beslist en gewild hebben. Ik weet dat deze beslissing die ik alleen moest nemen ook de zijne is geweest. Het overbrengen van de urn naar Indonesië is geen eenvoudige zaak geweest. De mens heeft nu eenmaal de gewoonte van de eenvoudigste zaak een ingewikkelde bureaucratische affaire te maken. Dank aan Rogier, aan Hoegeng en Merie, aan Koes en Joop boetjahjo, aan al die vrienden die met zoveel liefde, vriendschap en hormat Tjalie s laatste tocht naar Pasar Ikan tot een zeldzame gebeurtenis hebben gemaakt. 3 Lilian (zie verder volgende pagina's) Op 31 juli 1974 is in Utrecht plotse- ling in alle rust van ons heengegaan, onze lieve zorgzame moeder, be huwd- groot- en overgrootmoeder in de ouderdom van 82 jaar JOHANNA SCHMIDT weduwe van Willem Frederik Davies (oud-Padanger) Namens de familie T. Davies, Velp Naar aanleiding van Uw gedichtje "Tjalie Robinson" in T.T. no. 2, pag 16, ontvingen wij de volgende reactie: "Sinds onze capitulatie heb ik in het bestuur gezeten van (ik ben de naam vergeten) waar ook Tjalie een plaats in had. Ik heb Tjalie altijd bewonderd en respect voor hem gehad. Niet om z'n kundigheden, maar om z'n karakter. Vooral na de laatste regels van Uw ge dicht "wij hopen je weer eens te mo gen ontmoeten, dat doet onze smart om je heengaan, verzoeten" onder schrijf ik deze zin ten volle. Ik hoop mijn sobat met U nog eens weer te ontmoeten." Jhr. H. C. W. Gockinga M.O. Reflex handels-, flnanc., Ass. Kantoor tophyp. 125%, pakketverzek. v.a. f 214,— p.kw. of f 17,p.w. t.w. auto gezins. spaarverz. na 30 j. f 89000,(man 27 jr.), uitvaartverzek. 0-70 jr. f 1,31 - f 13,89 p.m. Moderne ziektek. verzek. f 773,p. Jr. echtpaar k. eigen ris. f 1.000,2e kl. GRATIS GIDS AUTOVAKANTIEREIZEN. TEVENS t.k. COSTA BLANCA. Torrevieja Alicante; app. en bung. v.a. f 26.000,— Keuze uit 11 mod. alle voorz. zwembad, tennisb. en rest. aanw. 2 km. v. strand. Term. bet. 3 a 6 jr., aanbet. plm. 30%. Tevens t.h. bung. (7 pers.) v.a. f 70,— - f 345 p.w. L. en h. seizoen gepens. 40 pet. korting p.m. inl. Obrechtstr. 223, Den Maag, telefoon 070 - 46 54 88 b.g.g. 65 40 49. BON verzek. hyp., bung. t.h., t.k. vak. gids. Naam Adres Woonplaats:

Tong Tong | 1974 | | pagina 3