TJALIE'S THUISKOMST Eerst nog wat moeilijkheden door een te kleine opening van de urn, maar toen kon de as vrijelijk in zee stromen. "Maar soms verruitelt al die blije drukte in een landtong aan een haf van stilte. Dan staat daar de ontdane schim van Ril te schreien Om de "Rommeling en Stof" en duizenden rozenblaadjes en melaties volgen de as en delen hun geur mede aan het water "een tulen schaduw brengt een laatste groet Eenvoudig maar sfeervol was de omgeving in huize Hoegeng waar Tjalie's urn de dagen voor de verstrooing stond. Manden vol melatie en rozeblaadjes vulden het vertrek met een zachte geur. Het vertrek op 31 Juli. Een heldere, zonnige dag met een rimpelloze zee. 7 speedboten van de waterpolitie brachten gasten 5 mijl bui tengaats. Voorop de urn. "Wat weet je af van het leven van een heer?" vroeg ik. Ik weet er niets van af gaf ze toe, "maar het moet zijn als - als gecondenseerde zoete melk. "Vergeet nooit de dode mieren in deze melk", zei ik, die zouden leven in het waardeloze gras. Wie leeft in kunstmatige melk, sterft van verlangen "'U1 ^r'lS' Vincent Mahieu - "De Indringster" uit TJOEK Dat "men" in het buitenland vaak meer gewaardeerd wordt dan in eigen land is een veel gehoorde opmerking. En ik kreeg ook beslist dat gevoel toen ik hier in Indonesië de belangstelling en medewerking meemaakte bij het ver strooien van Tjalie's as. Het was in één woord ONGE LOOFLIJK I Op een enkel gevalletje na, hebben we de meest fantastische hulp gehad, van iedereen, van alle ministeries, instan ties en departementen, kwamen uitge breid in de pers, zowat elke dag op de radio, het Pasar Ikan-gebeuren zelf kwam uitgebreid in het TV-nieuws van 's avonds 8 uur, nou ja, U kunt het eigenlijk zo gek niet denken of we hebben het wel gehad. En het zal allemaal wel niet zo gegaan zijn als Tjalie-zelf het gewenst zou hebbenI De start van alles was wat moeilijk. Het was nl. nog nooit voorgekomen in de geschiedenis van Indonesië dat een Nederlands Onderdaan, geboren in Holland, gestorven in Holland, gecre meerd in Holland, daarna zijn as ver strooid wilde hebben in Indonesië Tjalie is en blijft dus een "uniek geval"! Maar laat ik, voor ik verder ga, in de 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4