<2> Jos. van Arcken REIS VAN CHRIS (II) roomreió Jj^k Zeg vrienden, vriendinnen, gij kind'ren der Tropen, hoe maakt U het allen en had U het fijn? Hebt U in de zomer langs bergen gelopen of peinzend geblikt in een Zwitsers ravijn? Bezocht U ook kerken en trotse kastelen, op rotsen zich strekkend héél hoog in het blauw? Kon U zich verrukt door de zon laten strelen, of blééf U maar rillen in regen en kou? Ging U dit jaar vèr om wat warmte te zoeken? MChe weet ging U wel over Hannibal s spoor Wie Hannibal is? Ach, dat staat in de boeken, maar één ding is zeker: hij was U reeds voor! Ja óver de Alpen, daar moet je pas stoppen, zo hoor je elk jaar als de zomer begint, Men rijdt en men rost dan met gloeiende koppen, de autobaan grijnst als een eindeloos lint. En eind'lijk, daar is het, we zijn er hoor luidjes! Daar is het hotel, hef pension of de tent, en ach, ook al vallen daar wéér van die buitjes, je lacht maar zuurzoet, wanthet is zo bekend. Ik weet het, de één had vacantie vol zomer, de ander die trof het onnoemelijk slecht, Maar blijf dan (een béétje maar) droomster of dromer, dan komt ook de rest op z'n pootjes terecht. //ut'Si Droom weg, als U tijd hebt, naar 't land der gebeden, Droom wèg naar Uw tuin, naar Uw dorp of stad, en als dan die droomreis weer zacht is vergleden dan hebt U de móóiste vacantie gehad. H. v. Brink-Eweg (Vervolg: "Padang") straat, dan de familie Davies, Lawa, Snackey, Saulus, Monsauret en dan familie Baumer, Theuvenet, de Serrière, de la Motte, Stanley Price en Mr. Smit, onze Advocaat en Procureur Townsend, had 'n heel mooie dochter, getrouwd met Wim Jansen van het Oranje-Hotel. We hadden twee families von Liebenstein; fam. Meeng met twee dochters, die heel wat aan toneel de den, een zelfs beroemd danseuse was met broers, die voetbalden; fam. Schönherr en Heidsieck. Dat waren allen mensen dichtbij ons in de buurt van het Michielsplein, waar ook een heel mooi gedenkteken stond van de Generaal Michiels. Dit is dan een bijdrage van 'n rasechte Indische, Heer T.R. Met de heer Bart- man ben ik het reuze eens, niets boven Sumatra! Java is lieflijk, maar Sumatra machtig, imponerend, gewoon geen woorden voor, en vooral voor het prachtige achterland. Volqende keer meer daarover. T. Kl.-v. H. Doen, hoor!! Zeg niet alleen wat ge weet, weet ook wat ge zegt. (Ten Kate) Qui plus sait, plus se tait (Wie het meest weet, zwijgt het meest.) (Frans spreekwoord) Vissen en gasten stinken na drie dagen (Spaanse zegswijze) Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 Bogor! Hier ben ik dan. Stad van mijn jongenslief en -leed. Voor ik vertrok was ik zoveel van plan. Zou naar Tji Burial en Kota Batu gaan. Naar Dra- maga en Bantar Djati. Maar van mijn schema klopte niets en ik had maar twee dagen voor jou. Pasar Anjar! Het eerste wat ik deed was dotjlang eten. Ik informeerde naar Idjo. Vroeger vermaard om z-ijn gado- gado ulek en karedok. Naar Adjoek! Heerlijke laksa verkocht hij. Ze zijn er niet meer. Dan dwaal je verder in de richting van de Rooie Brug. Je pakt nog gauw een portie tjungur (stukjes snoet/lippen van karbouw of koe). Zo loop je de Bios- coopweg in. Op de hoek woonde de fam. Meeng. Verderop de Schrijns, v.d. Abele, Damwijk, Kaptein v.d. Berg en je komt weer terug op de Pasar Anjar. En je gedachten gaan terug naar de Bijbel School en je ondergaat diverse stemmingen. Dan loop je Gg. Mekah in. Wat lijkt die nu smal! Terwijl je daar vroeger hebt gevoetbald, gatrik, kastie en gala- asin hebt gespeeld. Op No. 2 hebben wij gewoond. Je ziet het weer voor je. De potten met oli fantsoren, chevelures en de dahun-ga- tal, voor Mams, als masuh angin. Je logeert bij Pak Achti, onze vroegere buurman. Woont al meer dan 25 jaar in dezelfde straat. Twee van zijn zonen met wie je vroeger hebt gespeeld, zijn er niet meer! Ook Ibu niet! In de avond zit je in de voorgalerij en rookt een kretek. Je kijkt tegen de voormalige H.I.S. aan en dan moet je inwendig lachen. Vier jongens! Jaap en Piet Witte, John ny Hahn en deze sloebers allemaal met een bambu-degen! De musketiers! Om goede bambu te krijgen ging ik helemaal naar Sempur. Achter de Am bacht School hadden de tani's paggers met van die dikke djaro s. Het eigenaardige was, dat wij haast nooit cowboy-tje speelden met schie ten, maar meer met het z.g. schermen. En soms opeens: „Adoeh, jij steekt echt!" Degens weg. "Bledah" - Dje- pret" Andere wapenbroeders komen tussenbeiden. En daar trekken ze weer op. Aramis met een bebloed smoel en d'Artagnan met een prachtig blauw oog. Gek, knots-gek! De meisjes Mossembekker en van So meren. MeQdie speelde je steen-schop! Je werd door je vrinden voor "keet" uitgemaakt! Maar wat gaf dat, je loerde op één van die kippetjes!!! Dit alles en nog meer zag ik weer te rug, mijn jongenslief en -leed. En met een ongekende rust ging ik naar bed. Chris. 13

Tong Tong | 1974 | | pagina 13