ALLEEN BIJ TONG TONG Zoutloze KROEPOEK van VAMU Babie/ajam panggangsaus WAU VLIEGERS Niemand in Kelantan of Trengganu zal zeggen: "Go fly a kite!" (Letterlijk ver taald: "Ga maar vliegeren!" Een Engel se uitdrukking voor "Loop naar de pomp" of "Ga maar fietsen"). Want in deze twee staten in Malaysia wordt vliegeren zeker niet afgedaan als een spelletje voor kinderen. Het vergt grote vaardigheid en kracht. En de vliegers worden niet gemaakt van stukjes touw, papier en latjes. Er bestaat een kunst en zelfs een wetenschap van het ma ken van vliegers. Het is niet al te over dreven om te zeggen dat de elementen van de aërodynamica instinctief be kend zijn aan de makers van de vlie ger die vaak tevens kunstwerken zijn. Zij kunnen wel tien voet hoog zijn en een doorsnee van de vleugel van acht voet hebben. Kelantan en Trengganu zijn natuurlijk ideaal gelegen om deze grote lucht monsters op te laten. De stranden waarover de moessonwind waait, zijn breed en lang en de zeewind is niet alleen sterk maar ook betrouwbaar. En de vliegers maken een majestu euze indruk in de lucht. Zo volmaakt zijn ze van constructie dat ze een sprong in de lucht schijnen te maken als de vliegeraars het touw aanhalen. In een oogwenk verheffen de papieren en bamboe vogels zich in de lucht, gierend in de sterke wind. Er zijn verschillende soorten van vlie gers. De "Wau Kuching" heeft de vorm van een kat, en de "Wau Burong" die van een vogel. Er zijn reuzenfiguren uit bekende mythen en legenden. En alle zijn ze vervaardigd met grote aandacht voor de details en op feestdagen wor den ze tentoongesteld zoals schilde rijen op een kunstexpositie. Om de "Wau" te maken wordt het ge raamte geconstrueerd door het aan el kaar voegen van bamboe en cellofaan. De vlieger bestaat in hoofdzaak uit twee gedeelten: de vleugels (sayap) en de staart (ekor) zijn stevig bevestigd aan de sterke middenribbe of rugge- graat (tulang belakang). De bamboe die ervoor wordt gebruikt is zorgvuldig uitgezocht om zijn stevigheid en buig zaamheid; er is een grote verscheiden heid aan bamboe om uit te kiezen. Bij de meest populaire variatie van de "Wau" is de vertikale lat van het ge raamte hol en bolvormig en wordt ge noemd "Wau Bulan" of maanvlieger. (vervolg van pag. 17) strijden, o.a. een schermconcours, een gecostumeerde voebalwedstrijd, nóg een bal en tenslotte een groot vuur werk, vanzelfsprekend aangeboden door de Chinese gemeenschap in Se- marang. Is het een groot feest geworden?, vra gen wij ons na ruim een halve eeuw af. Misschien kan een van onze lezers, een van de "oude getrouwen", deze vraag beantwoorden. Semarangers vóór! JHR "Als ik je nog één keer met die rotvlieger bezig zie slinger ik je op de bon!" In de grootste soorten vliegers kan deze vertikale lat betaan uit twee gedeelten, met een dwarslat om er extra stevigheid aan te geven. De meeste vliegers zijn versierd met de ingewikkelde patronen uit de traditio nele Maleise kunst. Gedurende het vliegerseizoen is er een felle wedijver en allen in het dorp die ertoe in staat zijn begeven zich naar de "bendang" of open veld om erbij te zijn. De "angsa" (zwaan) is een favoriete figuur voor vliegers. Onder de vliegers het wapen van de staat Perak. Als de vliegers de lucht in zijn, begint de jury met zijn werk - de prijs wordt toegekend aan degene die de grootste hoogte bereikt. Het meest favoriet voor hoogte-wedstrijden is de "Wau Bulan" die stabiel blijft, zelfs bij zeer veran derlijke wind, als hij eenmaal goed en wel in de lucht is. Er is geen volledige opsomming mo gelijk van de soorten van vliegers die gemaakt worden. Ze nemen elke de vorm aan die opkomt in de fantasie van de maker - een vis (Wau Kikek), een vogel en andere dieren. De muzikale vlieger is natuurlijk weer iets anders. Deze wordt vervaardigd door het bevestigen van een apparaat in de vorm van een strijkstok van een viool aan de vlieger. Het is gemaakt van een gespleten bladnerf (busor), gespannen tussen het einde van de strijkstok en dwars bevestigd aan de voet van de vlieger. Als de sterke wind erdoorheen speelt veroorzaakt deze een luide lage toon of ook wel een harmonie van tonen. Als de vlieger stijgt, en de wind is sterk, dan stijgt en daalt het geluid. Volgens sommigen is het woord "Wau afgeleid van de letter "Wau in het Arabisch alfabet. Maar luisterende naar de vlieger boven de stranden van Kelantan, komt men in de verleiding te geloven dat het geluid in de lucht meer recht heeft op de naam die door de mensen gegeven wordt aan dit prachtige speelgoed. (Vert. uit: "Glimpses of Malaysia - Information Service of Malaysia) BLADVULLING 1 Jeugd heeft niet van doen met leeftijd - het is een geestesgesteldheid. Het is geen zaak van volle wangen, rode lip pen en soepele gewrichten; het is een zaak van wilskracht, van verbeeldings kracht, van emoties; het is een gevolg van de frisheid van de diepe bronnen van het leven. Een duif met uitgespreide vleugels Vloog naar de stroom in schuine vlucht Ik, uit de vreemde hier gekomen Kwam dolend aangezworven naar dit land Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Iets nieuws: per fles f 4, 18

Tong Tong | 1974 | | pagina 18