w OP HET HELLEND VLAK Kerst- en Nieuwjaars wensen WIE KENT ZE Rekenen en Geschiedenis OPROEP Heel Nederland en een stevig stuk van de wereld daarbuiten is bijna een week in de ban geweest van wat men in de kranten noemde het haagse gijzelings drama. Wij zijn er dagenlang mee op gestaan en mee naar bed gegaan. In de wereld vol toenemende verruwing een voor Nederland nieuw spectakel- stuk. Wij hebben geen behoefte aan de dui- zend-en-één commentaren waaronder wij zijn bedolven er nog een toe te voegen. Natuurlijk, de goede afloop (voor de gijzelaars en ook een beejte voor het nederlands prestige) doet ons deugd. Even natuurlijk vinden wij het óók jammer, dat de japanse booswich ten niet alleen hun verdiende loon ont liepen maar bovendien slaagden in wat naar alle schijn het hoofddoel van hun operatie was: de bevrijding van hun in Parijs gevangen zittende lotgenoot. Maar één opmerking willen wij toch maken. In toenemende mate worden de bedrijvers van geweldsmisdrijven ge- klassificeerd als slachtoffers van de maatschappelijke orde, van een moei lijke jeugd, van het milieu of wat dan ook. Men "toont begrip" zoals dat tegenwoordig heet voor de oorzaken die leiden tot hun optreden en ver schuift daardoor de verantwoordelijk heid voor hun dadennaar ons als collectiviteit, namelijk naar de maat schappij. Zo vernamen wij nu, dat in Japan de minderheid nooit gelijk krijgt (waar wel?) en de jongelui die "de maatschappelijke orde willen "verbete ren" ("omturnen" heet dat) daardoor zo gefrusteerd raken dat zij hun toe vlucht wel moeten nemen tot geweld... Op deze wijze redenerend worden de daders tot figuren wier optreden te verontschuldigen valt en de slachtof fers treden langzamerhand op als de ware schuldigen, getuige bovendien de milde straffen, die althans hier te lande worden geveld over allerlei misdadi gers. Ten slotte nog dit: men behoeft niet in de erfzonde te geloven om toch te twijfelen aan het nut van maatschap pelijke verbeteringen als remedie tegen de toenemende verruwing. Waar mis standen zijn dienen die te worden op geruimd. Maar men hoede zich voor de illusie dat daardoor aan die verruwing paal en perk wordt gesteld. JHR. Ook dit jaar bestaat voor onze abon nees de gelegenheid om voor de Kerst- en Nieuwjaarsviering vrienden en kennissen (of alle Indischgasten!) gelukwensen aan te bieden voor een VAST TARIEF: 5,— per annonce. Niet-abonnees: f 7,50. Zoals U weet doen vooral Kerstnum mers van Tong Tong meer dan alle nummers in Indische kringen de ronde en wordt de pagina met gelukwensen gespeld van de eerste tot de laatste letter om oude en langvergeten sobats weer te ontdekken. Géén standaardwensen waaruit U een keus moet doen, maar U bent geheel VRIJ om uw eigen wensen uit te spre ken "in alle talen", MET EEN MAXI MUM van 10 WOORDEN, EXCLUSIEF UW NAAM. Inzendingen moeten uiterlijk 1 decem ber binnen zijn. De wensen mogen op uw girostrookje geschreven worden, MAAR DUIDELIJK! Het zou een probleem kunnen zijn voor de middeleeuwen met zijn grote af standen, slechte verbindingen en an dere onoverkomelijke toestanden, waardoor familieleden jarenlang onbe reikbaar voor elkaar blijven. Toch ge beurt het NU in deze tijd waar mensen in recordtijd, millioenen kilometers uit louter nieuwsgierigheid en bemoei zucht kunnen verslinden, dat een man al langer dan 20 jaar elk contact met zijn familie volkomen kwijt is. En geen instantie die er raad mee weet. Problemen van Tijd en Ruimte kun je door elke computer met een "wssst" opgelost krijgen, maar als het "maar" een klein mens betreft, dan is mis schien onze kleine Tong-Tong een ef fectiever en goedkoper middel. Ruim 20 jaar geleden vertrok Jopie Wagenaar rechtstreeks vanuit Indone sië naar Brazilië (Sao Paulo). Vraagt U ons niet hoe en waarom. Wagenaar zit er nog en heeft in de loop der jaren elk contact verloren met zijn broers en zusters. Misschien kent U ze, weet U via-via waar ze op dit ogenblik zitten. Het zijn: Bea Oberholse-Wagenaar en verder Jetje, Bianca, Louis, Hein, Agio, Anges (of Agnes?), Dinal, Paul, Polly Wagenaar. Toen wonende Oost-Java (Malang?) en nu misschien verspreid over de gehele wereld. Jopie weet het niet. Weet U iets, schrijft U het dan aan Tong Tong, of tot en met Oktober, rechtstreeks naar de fam. Ruitenbach, p/a Jan Vermeerstraat 471, Venlo. Zij 1974. 3 Japanners houden 11 gijzelaars 100 uren vast. Radio, pers, tv half gek van opwinding, heel Nederland tot het uiterste ge spannen, er wordt over niets an ders gepraat. Goddank, goede afloop. Zelfs losgeld terug, hoe bestaat het. 1942. 100000 Japanners houden 250.000 (Indische) Nederlanders gedurende 18.000 uren (drie-en- een-half-jaar) vast. Niet zo goe de afloop, tienduizenden dood. Niemand in Nederland interes seert er zich voor, weet er nau welijks nog wat van. Losgeld verloren. Plus leergeld. Hoe be staat het. En wat hebben ze met onze lintjes gedaan? ATTENTIE! Willen degenen die voor het Kerst- en Nieuwjaarsnummer co py hebben in te zenden, dit zo snel mogelijk doen? In november of eind oktober ingezonden copy komt, in verband met het feit, dat er voor het kerstnummer vooruit gewerkt moet worden, wegens de extra-drukte vaak te laat! Liefst geen lange stukken! Wij wekken onze lezers op aardige en interessante stukjes in te zen den zodat wij een goed kerst nummer kunnen samenstellen. zijn het die voor Wagenaar deze infor maties inwinnen en zij vertrekken in November weer naar Brazilië. Na Ok tober dus inlichtingen naar de redactie Tong Tong. Namens die ene, eenzame mens in Sao Paulo: dank! Een lezer uit Medan schreef ons: Zijn er dan helemaal geen oud- Medanners onder Uw abonnées? Ik ben zelf op de Europese Lagere School geweest bij meneer Steinebach in Pe- matang Siantar, en daarna op de HBS- Medan. In Tong Tong ben ik nog nooit de namen tegengekomen van MIJN vrienden, de NIET Javaanse Indische Nederlanders van weleer. Waar zijn mijn kawans: Loffie Ten Cate, Benny Nijman, de Holwerda's, Thorn, van Essel, Frans Jansen, en vele, vele anderen? Kennen zij Tong Tong niet, of be schouwen zij dat als een stuk heim- weeblad van Klatenners, Mlirippers, e.d.?? Mijn huis op Jakarta is open voor alle oud-Medanse HBS-ers, en ik wil ze graag van dienst zijn, als zij ev. in Indonesia komen. (Is de naam Frans Theunissen U bekend? Hij was jaren lang mijn klasgenoot en kawan in Pe- matang Siantar, vóór 1930)" Ir. M. O. Parlindungan, It.kl. TNI, Bukit Duri Puteran 279, Jalan Bukit Duri Barat, Jatinegara, Jakarta.

Tong Tong | 1974 | | pagina 3