ALTIJD FIT ZUN? EXTRA LEVENSKRACHT? BOEKBESPREKING INDONESIË IN OPKOMST Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW IN DE RIMBOE VAN SUMATRA (VI) Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 4,65 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. Het reeds geruime tijd aangekondigde boek onder bovenstaande titel is thans bij de Uitgever W. Gaade B.V. in Den Haag verschenen. Dat Indonesië in de belangstelling staat en dat niet alleen in Nederland wist men reeds en dit, door Zwitserse geleerden samengestel de boek bewijst dit ten overvloede. In het bijzonder in ons land schijnt de honger naar geschriften over het land van herkomst van een stevig deel van de bevolking niet te stillen, gezien het aantal inschrijvingen op dit boek dat wij reeds voor de verschijning mochten noteren. Ondanks de nogal forse prijs. Wel, die forse prijs is het boek dan ook dubbel en dwars waard. Het is namelijk niet zo maar een "plaatjesboek", al willen wij hierbij aanstonds aantekenen dat de foto's in deze uitgave eenvoudig niet te overtreffen zijn. Dr. H. Roeslan Abdulgani, die een "Ten geleide" schreef, kenschetst 't illustratieve deel van het boek als "produkten van beeld houwers, die meer in de steen slaan dan eraf!" een oordeel waarmee ieder die ze aanschouwt zich zal kunnen ver enigen. Maar naast deze verzameling prachtige foto's is er een tekst die bijna niet minder bewondering wekt. De Zwitserse schrijvers hebben alle eer van hun werk, dat daardoor een soort encyclopedie van het moderne Indonesië is geworden. De nederlandse bewerkers van het duitse origineel, de heren dr. M. M. J. van Balgooy en drs. M. W. Blok hebben de studies van de Zwitsers gevolgd zonder zich teveel gebonden te achten aan de letterlijke tekst. Zo is een geheel ontstaan dat men haast een unicum in de moderne literatuur over lndonesië.„kan noemen. De tekst laat zich ruwweg verdelen in drie groepen: landschap en planten wereld, cultuur - de zich gelijkblijvende factoren - en de moderne ontwikkelin gen. "Indonesië is in dit boek afge beeld als het gastmaal der eeuwen, aangeboden door de blijvers aan de komende en gaande gasten""Hoe zal het Indonesië nu vergaan?" Deze vraag stelt de inleider - oud-minister, oud-ambassadeur - in zijn reeds geci teerd voorwoord. Wij weten het niet en kunnen slechts hopen dat het antwoord Indonesië en ons niet zal teleurstellen. Wie zich, na lezing van dit uitstekende boek, in grote lijnen op de hoogte heeft gesteld van de potentiële mogelijkhe den van dit ons allen zo dierbare land zal daarop goede hoop koesteren. JHR. Indonesië in opkomst is verkrijgbaar bij de Boekhandel Tong Tong. Prijs 79,50 plus porto 4,75 (in 3 termijnen mogelijk) DE KARBOUWEN VAN HET BERGLAND Er waren in het bergdorpje, waarvan ik de naam vergeten ben, natuurlijk ook sawah's, die op gezette tijden be werkt moesten worden. Hiervoor wer den karbouwen gebruikt. De Javaanse karbouw is klein en tenger vergeleken bij deze Sumatraanse bergkarbouwen. Enorme dieren met zware brede nek ken en een stel horens, waar je "U" tegen kunt zeggen. Deze karbouwen werden slechts ge bruikt voor het ploegen en soms om enkele lasten te verslepen. Maar dit werk werd meestal door de lichtere os sen verricht. Die kregen een soort slede aangespannen van bamboe waarop de te vervoeren waar werd vastgebonden. Zoals de "slaps", het product van hun rubbertuinen. Deze sleden konden makkelijk langs de bergpaden worden getrokken. De kar bouwen waren te log voor dit soort werk, dus kon men ze niet altijd ge bruiken. En de dieren voor de rest van de tijd op stal houden en ze nog van voer voorzien, was teveel gevergd. Men had daarvoor een oplossing ge vonden. Boven in het gebergte waren grote vlakten, waar het gras welig groeide. Daar werden de dieren heen gebracht en losgelaten. Ze konden dan zelf hun voer zoeken en ze bleven wel in de buurt van zo'n weide. Vrijwel elke dag trokken de eigenaars er heen, voorzien van een bamboeko ker met zout water. Hiervan lieten ze de dieren drinken, die er verzot op waren. Dit was de binding met de mens, want zodra de?e halfwilde kar bouwen het water weigerden, was het verband verbroken. De mensen wisten dan, dat hun dieren zich niet meer in het gareel zouden schikken. Ze ver wilderden geheel en verdwenen in de bossen. Was de tijd voor het ploegen aange broken, dan verzamelden de dorpelin gen zich. Met touwen en lange sjaken trokken ze de bergen in. Stuk voor stuk werden de halfwilde karbouwen gevangen en met geweld naar het dorp gesleept. Hier werden ze in een stevige box van bamboestangen opge sloten en goed vastgezet. Ze kregen voer en werden langzaam weer ge wend aan de mensen, tot de tijd van ploegen aanbrak en ze weer gewillig hun werk deden. Dat het opnieuw temmen van deze ko lossen niet geheel zonder gevaar was, bleek wel op een dag, toen mijn man er bij gehaald werd. Eén van de kerels had kennis gemaakt met een enorme horen en zijn hele dij lag open. Wij hadden natuurlijk een soort apo theek bij ons voor onze mantri's waar van de hoofdbestanddelen voorname lijk bestonden uit jodium, perubalsem, kinine, aspirine, bloem van zwavel en nog wat kleinigheden. Mijn man heeft geloof ik een heel flesje perubalsem in de wond leeggegoten en toen het been verbonden. Ik weet niet meer wat hij verder gedaan heeft, maar de man is genezen en kon later weer gewoon zijn werk doen. Zijn troeteldier kon hij later weer zijn portie zout water brengen. E. A. Ph. ZIESEL-SCHMIDHAMER 5

Tong Tong | 1974 | | pagina 5