VAMU NEDERLAND Vertellingen bij de Lampoe Tèmplèk J.CH. "Let op hem. Hij is de gevaarlijkste schoft van allemaal. De minste bewe ging - en jullie legt hem neer. Be grepen!" Later: Vrouwenmoordenaar, hel en de opgehitste eenvoudige Hollandse sol daten werden zijn kwade echo. Ik mocht de bloeddorst - romantiek van de horde vol meemaken: "Jij hebt Hollandse vrouwen geslacht, jij hond! "Hier Jen, die hondsvot heeft een kamp bewaakt. Waar zijn de vermoor de vrouwen en kinderen, he? Daar ik in de gevangenis zelf niet zo snel voort kon als zij, werd een Am- bonneese soldaat naast mij opgedra gen mij neer te schieten als ik een zijpas deed of neerviel. Toen ik reeds in blok 2 van de gevan genis was, met de vier uit de jeep, kreeg ik de vage indruk dat één hunner, naast de chaufferende aanvoerder, Dr. Jansen was; het was te donker voor mij om behoorlijk te kunnen onderscheiden. In elk geval heeft deze persoon zich van al die ruw heid onthouden en zelfs meen ik, dat hij de jeepheid maande zich te matigen, toen ik, niet bij machte de hoge stap te nemen om in de jeep te klimmen, door de beschaafde persoon geholpen werd, maar toch hijgend van de inspanning de mij aangewezen plaats achterin innam. De man aan het stuur beet me toe: "Je hoeft niet zo te hijgen, verdomme!" Ik zei rustig: "Dat doet de leeftijd, man". Daarop weer volgde de nodeloze last om te vuren, als ik een verdachte beweging maakte. Men bedenke, dat ik links een gebrilde persoon met een dreigend ge heven revolver naast me had, rechts een soldaat met. een karabijn. Ik werd wat kregelig en zei: "Gut man, schiet, als je schieten wilt. Ik heb lang ge noeg geleefd." De grote muil zweeg. In de gevangenis zelf werd het blok opengemaakt, een daarin slapende groezelige gevangene er ruw gewekt en verjaagd. De laatste kwaadaardig heden werden er door de aanvoerder gelanceerd, waarop ik eindelijk rea geerde: "Wat is dat voor geleuter, omtrent vrouwenmoord? Ik was al die tijd van de Jappen en daarna tot nog 1946 in het buitenland. Waarop de schreeuwer: "En waar was je dan? "Geinterneerd in Zuid-Amerika". "Hadden ze je daar maar kapot ge schoten" was de repliek. Ik zweeg maar. Mijn hart deed me ook veel te zeer. Het blok, waar ik vijf dagen en nachten (22-27-Dec., '48) werd opgesloten, was vermoedelijk voor een man of dertig bestemd. Ik kreeg nog geen mat. Na drie dagen brachten Indonesische ar restanten mij clandestien een paar matten. Ik moest vóór de deur urineren. Het vocht siepelde dan vanzelf weg. De volgende middag kreeg ik een kist om daarin de defaeceren. In de vijf dagen ben ik nog geen uur "gelucht" geworden. Eerst op de na middag van de vierde dag mocht ik mij bij een waterleidingspijp reinigen. (wordt vervolgd) PUT1H LÈDAN OF DE OORSPRONG DER KROKODILLEN Het is reeds lang geleden, dat Poetih Lèdan leefde. Ofschoon ze getrouwd was, bezat ze geen kinderen; daar over was ze zeer bedroefd. Om zich de tijd te korten vervaardigde zij een stuk speelgoed uit leem, dat de vorm had van een levend wezen. De ruggegraat maakte ze uit de nerf van een klapperblad, terwijl ze voor de ogen een paar torong paré nam. Toen het gereed was, kon ze de ver zuchting niet weerhouden: „Ach, had ik maar een kind als dit stuk speel goed, dan zou ik reeds tevreden zijn." 's Nachts raakte het speelgoed zoek en al spoedig bleek, dat Poetih Lèdan zwanger was. Toen de tijd gekomen was, beviel zij van een kind, dat inge volge haar wens de gedaante had van het stuk speelgoed vroeger door haar vervaardigd. Zij legde het in de wieg, maar dadelijk begon het te huilen en riep: "Moeder, leg me niet in de wieg, maar zet me in een langgoea met wat water." De moeder deed aldus en gaf het kind toen te eten. Het groeide voorspoedig en weldra was het schutblad te klein om het te bevatten. Toen riep het kind weer: „Moeder, leg me in het water van de sawah," en de moeder gaf ook hieraan gevolg. Elke dag bracht zij haar kind te eten en het werd steeds groter. Toen ook de waterplas in de sawah geen voldoende ruimte meer bood, bracht de moeder het op zijn verzoek naar de rivier. Dagelijks legde zij voedsel aan de oever neer en riep haar kind, om het weg te halen, toen op een goede dag het kind haar in het been beet. Juist kwam er een pisangstam de ri vier afdrijven en de vertoornde moe der riep hem toe: „Pisangstam, mijn kind heeft me gebeten; welke straf verdient het?" Doch de pisangstam koesterde een wrok tegen de mensen, omdat ze hem omgekapt en zijn vruch ten gegeten hadden, en daarom riep hij boos: "Kind, eet je moeder maar op!" Een grote boomstam, door de stroom medegevoerd, dreef toen langs de oever en weer riep de moeder: "Boom stam, mijn kind heeft me gebeten, wel ke straf verdient het?" Maar ook de boomstam was op de mensen ver stoord, omdat ze hem gekapt en in de rivier geworpen hadden; ook hij had dus geen medelijden met de vrouw en riep; "Kind, eet je moeder maar op!" Toen kwam er een pelanduk uit het bos, om aan de rivier te drinken, en de moeder riep weer: "Pelanduk, mijn kind heeft mij gebeten, welke straf verdient het?" De wijze pelanduk riep toen: "Kind, kom hier vlak bij de oever, opdat ik je kan zien." Het „kind' gaf hieraan ge volg en legde zich aan de waterkant neer. Doch zodra de pelanduk zag, wat voor wezen hij voor zich had, riep hij de moeder toe: "Vlucht gauw, dit is geen kind van je, dit is een dier. En de moeder verwenste haar kind zeggende: "Ik vervloek je; de mensen zullen je voortaan krokodil noemen; je zult in het water leven en je op het land nooit op je gemak gevoelen." Aldus zijn de krokodillen ontstaan, want het kind van Putih Lèdan groeide op en kreeg vele nakomelingen, die alle wateren bevolkten. De vruchten van een Solanum-soort.. Het schutblad van de pinangpalm. Daar de pelanduk op Simalur niet voorkomt, blijkt daaruit, dat men hier te doen heeft met een van de talrijke pelanduk-verhalen van Maleise oor sprong. Pelanduk dwerghertje. Wateringen Telefoon 01742-32 80 Gele Meerbloem 13 Ketjap Benteng f 3,40 per 500 cc. Ketjap Medja 2,90 per 500 cc. Verkrijgbaar bij: Mevr. Droste te Amersfoort - Waroeng Djawa, Breda Toko Boemboe, Roosendaal - Toko Murah, Den Helder Toko Mampir, Vlissingen - Toko Djempol, Zeist Kluft, Zaandam - Toko Sarina, Den Haag - Buis, Den Haag - Toko Toet, Den Haag - Toko Persoon, Den Haag - Toko Asli, Den Haag - Waroeng Djawa, Den Helder - Toko Ramee, Delft Wij willen het ook bij Uw winkelier afleveren, als U erom vraagt. VAMU Kroepoek Oedang, Ikan, Kedelé, Tomaat, Curry Beras Mixed zijn met eert vertoogd naar f 1 95 per zak van 150 Gr.: f 0,10 voor de winkelier en f 0 10 voor ons. Onze kosten en de kosten van de winkeliers blijven stijgen. Wij kunnen hier helaas niets aan doen.

Tong Tong | 1974 | | pagina 7