SOERABAJANENIN EN UIT DE BOCHT Het elftal van Surabaia: v.l.n.r.: Bakhuys, Esser, Th. Jahn, Tetalepta, Nooyen, Chin Hwat, De Wilde, Baumgarten, Hong Djien, L. Jahn en Sie Liong. Uit d'Oriënt, 11 februari 1933. Hartelijk dank voor het eindelijk uit de verf- en roesthalen van ons Indisch voetballeven in het verre verleden (TT. no. 3). Het moge waar zijn, dat bovengenoemd artikel weinig of niets bijdraagt aan het door Uw blad gestelde doel: "nut tige ervaringen" in de Gordel van Sma ragd, nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de tropengordel", im mers de nuttige ervaring kan alleen ten dienste worden gesteld aan hen, die "oud Indië" niet hebben gekend, en er iets van willen weten, doch vele "old timers", die de door U bedoelde hap penings beleefd hebben, - en voor zo ver ze nog leven - zullen met veel ge noegen, vermengd met "heimwee" dat artikel hebben gelezen. De glorie van de huidige top-voetballers, zoals Cruyff, Neeskens, enz. enz. verbleekt tegen de glorie die, in onze herinnering, van "onze" topspelers afstraalde. U noemde enkele namen: Mantiel Bo degraven, Djodjie Galstaun, Tjoh Da- vies, Gerrit de Raadt (moet dit niet ten rechte zijn Miel de Raadt? Gerrit was meer de beroemde motorduivel, naar ik meen) Hennie van Alphen, en "vele anderen." Ik zou nooit een Rehatta, Denkelaar kunnen vergeten, evenmin de Soeraba- ja-spelers Armand Fruneau (voor zover ik mij herinner de enige voetballer des tijds, die de kunst verstond met een soort sliding de bal van zijn tegenstan der af te pikken, zonder hem de enkel te breken, de sneltrein van Soerabaja, George Cortenbach, Johan Swart, (Tèngèng) van Dam, met Galstaun jarenlang "de voorhoede spelers" van Quick, Petrus Uktolsea van Mena Moe- ria", de onvolprezen back van "Tiong Hwa" Hong Djien (naar ik meen, altijd op het veld verschijnende met een om zijn rechterpols gewikkelde zakdoek. Naast de door U genoemde goalie (keeper in de oude tijd) van Alphen, zou ik nog de Soerabaiaanse keepers Nico Appel (van H.B.S.) en Hermanus van Quick. 2) willen noemen. Dit was dan het voetbal-gebeuren. Maar er waren nog andere sportevene menten, o.a. de motorraces Soerabaia- Batavia, waarbij het meestal ging tus sen Gerrit de Raadt, naar ik meen altijd op z'n Harley en een andere Soerabai- aan, wiens naam mij momenteel ont schoten is, op z'n Norton en door nog een bekende Semaranger. Mogelijk is er nog een "oudgediende", die er wat van kan vertellen. 3) Op het gebied van athletiek stelden wij niet veel voor, maar op het gebied van ringwerken heb ik nooit betere gezien (ook in Nederland niet) dan Bas Carter en Bastiaans van Soerabaja, althans nooit heb ik hier de "Christus stand" en de "Petrusstand" op twee vingers zien uitvoeren, zoals genoem de twee het deden. Is het U bekend, dat de K.E.S. (Koning in Emma School) van Soerabaja (tegen hanger van de alombekende K.WS. van Djakarta in feite de eerste leerlin gen schoolstaking op touw heeft gezet (ik meen in 1916)? De reden was, dat de MULO ergens een vrije dag voor kreeg en de K.E.S. niet. Het gebeurde onder directeurschap van Jut de Bourg- kelle; oproerkraaier was, naar ik meen Dee Kesler en e.e.a. geschiedde onder "geheime" bijval van de Wiskundele raar Westendorp. De twee toegans- wegen naar de school (toen nog achter toko Prötel) werden bewaakt door po tige 4e klassers en de jongeren, die probeerden toch naar school te gaan, werden afgeranseld. Indien ik over een welversneden pen beschikte, dan zou ik leuke herinne ringen aan die schooltijd kunnen schrij ven, maar ik beschik nu eenmaal niet over schrijverstalenten. Probeert U een beroep te doen op Oud-KESSERS, die het wel kunnen. Behalve het type van diverse leraren, zoals de leraar in werktuigkunde, Ir. Gu- froy, een krachtpatser, waartegen wij niets te beweren hadden, de wiskunde leraren Westendorp en Holtzappel, te kenleraar Jutte, zwaargespierde leraar bankwerker van Denderen, die je tot de orde kon roepen door met duim en wijsvinger in de nek te knijpen, enz., enz., zouden ze mogelijk een beschrij ving kunnen geven van de organisatie door de leerlingen zelf van het grote jaarlijkse "promotiefeest". Dit feest werd altijd gevierd in de oude schouw burg. De resident, assistent resident, en alle hoge autoriteiten waren altijd aanwezig. 4 Het ontvangstcomité werd gevormd door de leerlingen zelf; president, vice- president, opperceremoniemeesters, een hele staf ceremoniemeesters. De potigste van deze laatsten werden ge bruikt als wacht bij de ingang, om dron ken matrozen en militairen of anderen eruit te keilen, wanneer ze probeerden zich toegang te verschaffen, en als wacht in het gebouw en daaromliggend terrein om heethoofden af te koelen en ook als wacht bij de diverse W.C.'s e.d., om "onregelmatigheden" te voor komen. Er waren altijd twee muziek korpsen, t.w. muziekkorps van het 13e bataljon en het strijkorkest van de Soerabajaan bekende Pasqua, die om beurten speelden. 5) Zou er misschien ook nog iemand te vinden zijn, die het "eeuwfeest" in Soerabaia heeft meegemaakt en kan beschrijven? En heeft er niemand Moeder van der Steen en haar toneelclub gekend? En haar opvoeringen van "Indische stuk ken", waaronder Totok en Indo? De Heer Kunst, opzichter-machinist bij de S.S. was wel een van haar beste hulp krachten. 6) Ik vraag mij af, waarom zwijgt de Soe- rabaiaan in alle talen? Indien ik maar voor 1% de schrijfkwaliteiten zou be zitten van wijlen onze Tjalie, dan zou ik proberen de zo vergeelde herinne ring aan Soerabaia op te fleuren, opdat die herinneringen niet verloren gaan. Oud-Batavia zal fris voor ons blijven, dank zij de door Tjalie geschreven boeken. H. C. G. Boekholt Noot: Neen. Het was Gerrit de Raadt. Hij was niet alleen een uitmuntend motor renner, maar ook een goed voetballer. Ook zijn neef Emiel voetbalde. Gerrit verdedigde de Soerabajakleuren vaak naast een andere vermaarde sports man: Willem Voll. 2) Vergeet u Boeloes Kloesmeyer van H.B.S niet, heer Boekholt. Ik heb in derdaad maar een paar namen ge noemd. Er zijn er veel meer: Trouwer- bach-Olive, van Polanen Petel, de ge- 8

Tong Tong | 1974 | | pagina 8