VERGANE GLORIE "DEZE TONG-TONG" "Deze Week", een publicatie van een tweetal zeer kapitaalkrachtige uitge vers, staakt de exploitatie. Die zou rendabel zijn geweest bij een verkoop van 100.000 exemplaren. Men heeft dit aantal niet kunnen bereiken en bleef steken op ongeveer 60.000. Er moest dus geld bij en dus moest "Deze Week" verdwijnen. Tong Tong heeft ongeveer één tiende van de oplage die "Deze Week" be reikte, maar leeft nog. Hoe bestaat 'tl? Wij zijn nu eenmaal anders dan de anderen. Winst maken is plezierig, maar het hoeft voor ons niet. Niet de renta- Hotel des Indes is afgebroken. Het was al jaren niet meer dan een schaduw van hetgeen het geweest was vóór de oorlog. Maar het bleef een monument, totdat de moderne, geklimatiseerde en plezieriger gesitueerde concurenten het zijn laatste glorie ontnamen. Het plan was - en is wellicht nog - op het enorme terrein van Des Indes een nieuw hotel neer te zetten: de bevor dering van het toerisme is één van de doelstellingen van de indonesische re gering en voor een teveel aan logies- ruimte behoeft men vooralsnog niet te vrezen, gezien de snelle toename van het aantal toeristen. Misschien kan Ro gier ons bij gelegenheid eens berich ten, hoe het staat met de uitvoering van die plannen. Hoe dit zij, het oude, ons vooroorlogse Batavianen, zo vertrouwde Des Indes behoort voorgoed tot de geschiedenis en daarmee is een eind gekomen aan een typisch koloniaal monument. Und biliteit beheerst dus ons bestaan, maar de behoefte aan een communicatie middel voor de indische gemeenschap en daaraan wordt ons financieel beleid (een groot woord voor een kleine zaak!) aangepast. Niet, dat dit soms geen alles was bestehet, ist wert das es zu Grunde geht, kan men Goethe nazeg gen. Maar toch...... De oude glorie herleefde voor ons geestesoog toen een gelukkig toeval een onzer lezeressen deed besluiten ons het Gedenkboek ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de N.V. Hotel des Indes, uitgegeven in het ju bileumjaar 1948, toe te zenden. Het is in de eerste plaats een "plaatjesboek", maar de tekst, verzorgd door onze oud-collega van de Javabode. J. M. B. Gelink, mag er ook wezen. Het zou een misverstand zijn te menen, dat het ho tel eerst in 1898 zou zijn gebouwd: het was in dat jaar, dat de exploitant en eigenaar van de toen reeds jaren be staande behuizingen door financiële tegenslag genoodzaakt was zijn eta blissement te verkopen aan een nieuw opgerichte maatschappij, de NV Hotel des Indes, en in deze nieuwe vorm bestond het hotel in 1948 dus een haast onvervulbare opgave is. Maar Tong Tong heeft, als de legendarische kat, blijkbaar zevens levens. En dan is natuurlijk nog iets: wij be staan alleen bij de gratie van onze abonnements- en advertentiegelden, maar in de eerste plaats dank zij de innige band tussen lezers en redactie. Aan kopij ontbreekt het ons nooit Tjalie heeft eens geschrevene "Houdt ons gardoehuisje overeind, lezers, be trek kalm en onbevreesd de wacht Wij zijn dankbaarheid verschuldigd aan hen allen, die zijn wens tot nu toe hebben weten te vervullen en laat ons hopen tot in verre toekomst. J.H.R. halve eeuw. De geschiedenis van het enorme etablissement aan het Molen vliet, dat ten slotte in het bezit kwam van de nieuwe Vennootschap grijpt veel verder terug, zoals trouwens de bouwstijl van het zg. receptiepaviljoen al duidelijk kon maken aan elk van de duizenden bezoekers die er in de loop der jaren zouden binnenstromen. In dat receptiepaviljoen was in het be gin van de vorige eeuw een meisjes school gevestigd en het schijnt, naar de opvattingen van die tijd, daarvoor bijzonder geschikt te zijn geweest, want toen deze in 1824 werd verplaatst naar Meester Cornelis kocht kort daar na de regering het gebouw aan om er een nieuwe school in te vestigen: het "Instituut van opvoeding voor Jonge Juffrouwen". Dit instituut genoot grote faam, getuige de aanwezigheid van de gouverneur-generaal bij het "publiek examen" in 1825 met mevrouw Van der Capellen en een stoet van hoge mili taire en civiele autoriteiten. Zij woon den het gehele examen bij en toonden zich hogelijk ingenomen met de resul taten. Het verslag in de toenmalig Ba- taviase Courant getuigt dat de Inspec teur van Onderwijs in zijn openings rede constateerde dat het geld, door Regering aan het instituut gespendeerd "zowel met het edelen en verheven doel der zaak, als met de waardigheid van de Hooge Regering van dit aan zienlijk deel van 's Konings Rijk ten volle strookte". Het gedenkboek bevat zelfs een lesrooster van dit eerwaardig instituut. In 1828 verhuisde de school naar een ander gebouw (waarin later de Wees kamer zou worden gevestigd) en nog vier jaar later werd zij opgeheven. Dit niet, omdat er geen behoefte meer zou bestaan aan een opvoeding van de jonge juffrouwen "welke vroeger alleen te beurt kon vallen aan diegenen, welke in Europa hare opvoeding mogten ont vangen", maar wegens een tekort aan leerkrachten. De onderwijzeresjes na melijk trouwden in een zodanig tempo dat er geen bijhouden aan was Na de verkoop van het complex aan een Combinatie van twee Batavianen, waarvan er althans één later de eer Het receptiepaviljoen van Hotel Des Indes HOTEL DES INDES WAS EEN SYMBOOL VAN DE KOLONIALE SAMENLEVING

Tong Tong | 1974 | | pagina 12