Abonnee worden van Tong-Tong Wie NU abonne wordt voor 1975 krijgt alle nummers tot 15 Januari gratis betaalt 39,ook al wordt de prijs volgend jaar hoger. krijgt een leuke premie Aanbreng(st)er ontvangt onze mooie Tong-Tong suikerschep "Pa vroeg alleen maar een Tong-Tong om te lézen!" ABONNEES AMERIKA ATTENTIE Uw abonnement (luchtpost 23,-; zeepost 16,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o East-West House, 7357 Franklin Ave., Holly wood, California 90046. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang I Een luchtopname van het zo vertrouwde Des Indes van een straatnaam waardig werd be vonden - namelijk een heer Chaulan - werd er een hotel in gevestigd, dat al aanstonds de naam van Hotel des In- des kreeg. Ook de naam dus is veel ouder dan het gedenkboek zou doen vermoeden. En zijn reputatie was ook reeds in het midden van de 19de eeuw die van een eerste-klas hotel dat zijn weerga niet vond in de kolonie. De exploitant, een Fransman en oud-sol daat die nog onder Napoleon had ge diend en Cressonnier heette mengde zich gaarne onder de gasten, dronk (met hen) een stevige borrel en zorgde aan de borreltafel voor de inwijding van de baartjes in de geheimen van de koloniale samenleving. Helaas wordt van hem getuigd, dat "met de avond zon ook zijn nuchterheid onder ging" maar ja, dat was geen bezwaar voor zijn gasten, die meestal aardig konden meedoen. Na de dood van Cressonnier kwam een Chaulan aan het hoofd van het hotel te staan en werd de naam gewijzigd in Hotel de Provence, dat deel van Frank rijk waar de oude Chaulan geboren was. In 1888, 17 jaar na de dood van Cres- sonier die er zo'n duidelijk stempel op had gedrukt kwam het hotel in handen van Jacob Lugt, .die zijn sporen in het gevecht had verdiend: hij was Ridder in de Militaire Ridderorde 4e kl., die in Batavia al een logement had gedreven. Naar aanstonds bleek was hij niet al leen bedreven met de wapens, maar ook een bekwaam zakenman. Hij was de grondlegger van het hotel zoals wij, oud Batavianen, het gekend hebben. Hij breidde het grondbezit uit en bracht tal van verbeteringen aan. Bij dit alles kan men zich nauwelijks voorstellen hoe hij de nodige fondsen verwierf: ofschoon toen reeds een "elite hotel", bedroegen de kosten van logies met ontbijt slechts vijf gulden en de be kende gratis borrel moet de winstmarge ook nog aanzienlijk gedrukt hebben. Maar het ging dan ook tenslotte mis met Lugt, ofschoon zijn ondergang niet te wijten was aan de exploitatie van het hotel, maar als gevolg van naar men zegt, een aantal verkeerde speculaties. Lugt was verplicht het hotel te ver kopen, zij het dat zijn schulden van zo danige omvang waren dat hij nauwe lijks enige pecunia overhield na de voltooiing van de transactie: de rest ging op aan zijn schulden. Zoals Ge- link zegt: "de uiterst droog en sober gestelde acte (van overdracht van het hotel met alles d'rop en d'ran aan de nieuw-opgerichte NV Maatschappij Ho tel des Indes) schetst de ondergang van een man, wiens eertijds zo goede zakenblik, durf en energie het tenslotte hebben moeten afleggen tegen de gril len van Fortuna". Een broer van Lugt werd directeur van Des Indes; de ta rieven bleven op het thans haast onge looflijk klinkend bedrag van f 5,ge handhaafd. Men mag nu blij zijn als men voor het tienvoudige een redelijk onderdak krijgt in Jakarta. Zeker niet in één van de grote hotels! Onder de doeltreffende leiding van het nieuwe consortium kwam het hotel tot grote bloei. Het herbergde niet alleen vrijwel alle belangrijke buitenlandse bezoekers, maar bijv. ook de Soesoe- hoenan en de Sultan, beiden vergezeld van groot gevolg. Des Indes werd het verzamelpunt van de Bataviase elite en wie in Indië iets voorstelde of meen de voor te stellen moest er gelogeerd hebben wanneer hij de hoofdstad be zocht. Aan dit glorieuze beeld kwam zelfs geen eind toen de crisis van de der tiger jaren uitbrak. Wel aan de renta biliteit van de onderneming. Na 1930 is geen dividend meer uitgekeerd. Maar de gasten bleef het aan niets ontbre ken. Het hotel was een prestige-object geworden. Aan de verzorging van de nog altijd talrijke gasten mocht niets ontbreken. Des Indes bleef een sociaal middelpunt. De Japanse bezetting maakte praktisch een eind aan dit trotse beeld. Daarna kwam de bersiapMaar nog in 1948 bij de uitgave van het jubileumboek bleken de eigenaren optimistisch, of schoon zij toen de bui toch wel heb ben moeten zien aankomen. Nu is dit alles voorbijSic transit gloria mundi! JHR. 13

Tong Tong | 1974 | | pagina 13