HET MAANFEEST ATTENTIE BOEKBESPREKING een traditie die nog altijd sterk leeft in Singapore. Tradities leiden een taai bestaan en "het Achtste Feest van de Maan" dat ook bekend staat als het Mid-Herfst of moon-cake (maankoeken) feest is op deze regel geen uitzondering. De Chinezen in Singapore houden de viering van dit gebeuren in ere, een van de kleurrijkste van de Chinese kalender, hoewel de meerderheid er niet de echte betekenis van begrijpt, in het bijzonder onder de jongere genera tie. De viering ervan duurt twee weken, waarin voor duizenden dollars aan maankoeken worden verkocht, uitge wisseld en geconsumeerd. De Chinese wijk, tegenover het complex van People's Park, is gewoonlijk het cen trum van de activiteiten vóór de feest viering. Winkels en stalletjes langs de straten zijn hier goed voorzien met de voor dit feest traditionele koopwaar, zoals pompelmoes, theeblaadjes en fijne thee, en natuurlijk maankoeken in ver schillende soorten. Met de dreiging van stadsvernieuwing echter, verliest deze wijk langzamer hand haar populariteit als de plaats van kraampjes en zij zullen dadelijk toegeven dat hun zaken niet zo goed waren als in vorige jaren. Een van de oorzaken is dat de jongere generatie er niet zo op gebrand is het feest te vieren. "Anders dan de oudere mensen kopen de jongeren alleen een paar maankoeken voor het gezin en een of twee lampionnen voor hun kinderen," zegt een van de winkeliers die al jaren in deze zaken doet. Dit is een slecht teken, omdat wanneer deze ten dens voortduurt er een tijd zal aan breken dat niemand meer het feest zal vieren". Er zijn hier echter verenigingen die deze gebeurtenis nog zeer uitgebreid vieren. De China Society bijvoorbeeld, heeft een jaarlijkse "Moon-cake partij" voor haar leden en gasten en haar activiteiten omvatten culturele voor stellingen en lezingen over het festival. Voor de oudere mensen betekenen de feestdagen een tijd van uitwisselen van geschenken met vrienden en familie leden, met bovenaan de lijst maankoe ken en gekooide biggetjes. Het is ook een tijd waarin men bidt tot de maan godin - in weerwil van de Amerikaanse invasie op de maan. Hoewel niemand in staat is met zeker heid te voorspellen hoe lang deze tra ditie nog zal voortleven in Singapore, zijn de meeste mensen het erover eens dat het feest ertoe bijdraagt aan het leven van de mensen hier kleur te geven. (uit "New Nation", zaterdag 23 septem ber 1972, vert. Ch. M.) Willen degenen die voor het Kerst- en Nieuwjaarsnummer copy hebben in te zenden, dit zo snel mogelijk doen? In november of eind oktober ingezonden copy komt, in verband met het feit, dat er voor het kerst nummer vooruit gewerkt moet worden, wegens de extra-drukte vaak te laat! Liefst geen lange stukken! Wij wekken onze lezers op aardige en inte ressante stukjes in te zenden zodat wij een goed kerstnummer kunnen samenstellen. LEEF VERSTANDIG Zelden heb ik een zo'n prettig ver teerbaar, gezond boek gelezen als deze "Gids voor een gezond leven" door Warren J. Brown. U kunt er alles vin den wat u dient te weten over fysiek en psychisch leven, gewoon feiten over oorzaak en gevolg. Als je haar uitvalt, als je bloeddruk te hoog oploopt, als je te dik (te mager) bent, slecht hoort, ziet, etc. etc. Geen nadrukkelijk me disch vingertje omhoog, maar een bijna vertrouwelijk: "zou je dat niet eens proberen?" Goed boekje om bij de hand te heb ben. En dan wijs of eigenwijs te zijn, voor dat U toch naar de dokter gaat. 14,90 plus porto 2, HET BOMEN BOEK We doen wel vreselijk duur tegenwoor dig, want alweer hebben we een boek voor u, waarvan de prijs bepaald niet voor de poes is. Het is het Bomenboek van Hugh Johnson. Een Engelse botani cus, die dit uitgebreide, en in een woord schitterende geïllustreerde werk in samenwerking met de redactieraad van de Royal Botanie Gardens in Kew tot stand bracht. Bomen verdienen deze aandacht, ze zijn een van de mooiste scheppingen der aarde en dringende noodzaak voor bestaan van mens en dier. Vreemd dat ondanks de bekendheid hiervan, men toch willens en wetens bomen vernie tigt in ruil voor papier dat grotendeels aangewend wordt om waanzin zwart op wit te zetten! Oorspronkelijk bedoeld als naslag werk voor botanici, ecologen en tui niers is dit bomenboek door de ge makkelijke stijl en boeiende bijzonder heden rondom bepaalde boomsoorten een boek "voor iedereen" geworden. De meer dan 1000 kleurenillustraties, waaronder unieke natuuropnamen, zijn een getuigenis van de rijkdom die we bezitten. En in ere dienen te houden. Een ding staat vast: de bomen die het leven moesten laten om dit boek tot stand te brengen, hebben meegewerkt hun leefgenoten onsterfelijk te maken! Het Bomen Boek, Hugh Johnson, f 79,50 plus porto 4,75 L.D, 17

Tong Tong | 1974 | | pagina 17