REIS VAN CRIS (III) y. y- "PIEKERANS BIJ EEN VOORPLAAT" "IK EN BENTIET" JOKJA REINOSAN dari Singer bij uw drogist of apotheker The Singer Import b.v. - Leusden !%öe «tilt," rv mini mmmmmmi mmsmi 19 Dit jaar nog hopen wij U 2 boeken van Tjalie Robinson te kunnen brengen: De beste voorplaten en de beste artikelen die Tjalie erbij schreef uit vele jaargangen Tong-Tong. Het unieke taaltje "petjo" zoals het werkelijk gesproken werd, niet door alle, maar wel door vele Indische jongens. Tjalie heeft er zich nooit voor geschaamd. Integendeel, hij laat U nu krom liggen van de lach om de dialogen van 2 kwajongens, waarvan hij er kennelijk een was. Illustraties door Rogier. Schoteltje soyaboon-macaroni. 2 lepels margarine 2 lepels bloem 1 kopje melk 1/2 kopje geraspte kaas 11/2 kopje gekookte soyabonen (altijd eerst 18 uren weken) 1/2 kopje macaroni, elleboogjes, ge kookt. 1 lepel gesnipperde ui zout, peper, noot naar smaak. Maak van marg. bloem en melk een sausje op 't vuur. Al roerend kaas toevoegen. Breng de andere ingrediën ten, door elkaar gemengd over in een beboterde vorm, kaas-saus er over heen en in een oven 40 min. verwar men bij een temp. van 100 120° C. Soyaboon-soufflé. 3 kopjes soyapulp (gemalen gekookte bonen) 3 eieren 1 lepel gehakte ui 2 lepels gehakte peterselie zout en peper naar smaak. Dooiers en wit scheiden. Dooiers, pulp en andere ingrediënten bij elkaar doen, op 't laatst 't stijf geklopte eiwit. Overdoen in een beboterde vorm of vuurvaste schotel en gaar laten worden in de oven. Ongeveer 30 min bij 100° C. Als we niet allemaal door en door gezond worden, en weer jong, zal 't aan mij niet liggen. Plantersvrouw Ik was nooit eerder in Jokja en wilde wel eens zilversmeden aan het werk zien en charterde daarvoor een betjak naar Kota Gedeh. Na wat getawar was de prijs Rp. 75, Wist ik veel hoever Kota Gedeh van Jokja ligt! Toen wij al een kilometer of twee op weg waren in die gloeiende zon, kreeg ik medelijden met die man. Bij de derde km. vond ik mezelf een beul en bij de vierde een ploert. Bij Tom's Silver Ware liet ik de betjak wachten en gaf hem Rp. 50,om te drinken. Alhoewel hij het geld goed kon gebruiken, weigerde hij en zei: Ma'af, pak! Sedang Puasa!" (Neem het mij niet kwalijk, ik vast). Ik-gaf het hem toch en zei erbij: "Voor vanavond bij de buka puasa!" Toen wij weer veilig in 't Garuda Hotel (Grand Hotel?) terug waren, kreeg hij het meervoudige van wat afgesproken was. Malioboro! Een straat van een paar honderd meter lang, maar wat je daar vanaf 6 uur 's middags te zien krijgt, kan je uren bezighouden! Een betjak, volgeladen met jonge nangka gaat met een rotvaart over Malioboro. De eige nares een vrouw van 60 jaar, zit rustig, al sirihkauwend op het spat bord, zich met één hand vasthoudend aan het zadel. Heil, die cowboy-ning- nong! Dan sta ik stomverbaasd voor toko sepatu "De Hemel". En ik vraag mij af, of die in de bersiap-tijd ook zo heette. Het moet haast wel, want die zaak is al van voor de oorlog. In een ander pand, tukang kriting-ram- boet (permanent-wave) en restaurant tegelijk! Op het erf van een regerings-gebouw ik meen de Pengadilan Negri, wordt een zeil op bambu's gespannen en in een mum van tijd is daar een restaurant. Met grote letters staat op een bord Vóór Toko sepatu "De Hemel" "Kodok-goreng! (kikkerbilletjes) Rp. 125,Sreng - srang - sreng - srong en de eerste klanten wachten al vol ongeduld. Je blijft je verbazen. Na iy2 uur rondschooieren kan ik niet meer, omdat ik mij heb volgestopt. Een betjak voor Rp. 50,per uur is gauw gevonden en ik laat mij vorstelijk rond- karren. Zelfs in de buitenwijken van Jokja, waar het behoorlijk donker is, voelde ik mij geen moment ongerust. Wat mij wel opviel was, dat zelfs in het donker vele kinderen groetten met: "Hallo, tourist!" Als goed besluit van de dag een portie gulai en saté kambing, 2 mangga's en 4 Norit-tabletten. Chris.

Tong Tong | 1974 | | pagina 19