Ik en Bentiet POEKOEL TEROES POT oude mevrouw die in een vrolijke bui een feestelijk lentehoedje met veertjes en bloemen heeft gekocht. Een ontmoe ting van Dood en Leven. Niet de ster vende die zich vastklampt aan het Leven, maar het Leven dat de Sterven de omvat en zegt: Ik ben, zolang jij bent. Wij zullen straks samen onder gaan onder de slopershamer. Wonder lijk toch? Een voorplaat waardig toch? O, ik heb zo genoten van die dagen in Singapore voor we weer terugreisden naar Nederland. Geen stad ter wereld met mooiere stukjes natuur temidden van hypermoderne architectuur. Brand schone straten, vlekkeloze trottoirs, er ven. Mr. Lee Kwan Yew staat geen stukje straatvuil toe, het is er hard toe gegaan voor hij zijn zin had. 's Avonds een feest van millioenen voor millioenen op de uitbundige avond -pasars. Onherkenbaar getransfor meerde straten en pleinen waar men alles wat lekker is kan eten, drinken, alles om te kopen, te zien. Na midder nacht ligt alles schoongespoten en geveegd te wachten op de ochtend. De dag is voor de zakenman, de avond voor de Mensen. Maar nergens laat hij een sigarettenpeukje of djeroekschil achter. Soms bijna griezelig steriel is Singapore. Er zijn geen sexshops, geen sexbladen, mannen met haar dat langer dan de oorlel rijkt, komen Singapore niet bin nen. Dave Brubeck en Cliff Richard, hoe beroemd en gewaardeerd ook, moesten zich laten knippen of hun concerten cancelen. Ze deden het laat ste, uit trots. En Lee Kwan Yew had het laatste woord, met trots. Wie het anders wil steekt de grote brug over naar Johore, Malaysia. Met onze goede vrienden de Blombergs maakten we een autotrip van 9 uren naar Kuala Lumpur. Een van de mooiste tochten die ik in mijn leven heb gemaakt. Bos sen, rubbertuinen, bossen, rubbertui nen, groen, groen, groen. Ontzaggelijk veel groen. Ik moest ineens denken aan die eerste bootreis als klein meis je, naar Europa. We waren Sabang ge passeerd en ik stond met mijn vader aan de railing. "Nu maken we een reuze sprong over de oceaan. Je zult dagen lang geen bergen, geen land, geen bomen, geen vogels zien. Niets, alleen water. En straks, na Colombo komt een nóg groter sprong, van nóg veel meer dagen met alleen de zee." En ik, altijd al als de dood voor de zee, ik dacht: laat men denken dat de zee een bos is, elke golf een plant of een struik en de schuimkoppen de witte bloesems of de zilveren onder kant van de bladeren. Krampachtig hield ik die gedachte vast, weken lang, want ik wilde niet ondergaan in die ein deloosheid van deinende blauw-groene agar-agar. En hier was het weer: die oceaan van bomen, even overweldigend en onme telijk als de Indische Oceaan. Gek, dat maar weinigen weten hoe mooi Malay sia is, hoe intens tropisch, zoveel lij kend op Indonesië en toch zo anders. Met alle vruchten, groenten en lekker nijen die je op Java kunt krijgen. Maar anders. Orchideëen die zomaar als hegplanten groeien. De lucht is er zo vochtig dat het lijkt of je in een be wasemde badcel komt nadat je voor ganger een gloeiende douche heeft genomen. Mijn brilleglazen waren aan houdend vochtig, zodra we de air-con- ditioned auto uitstapten. En toen, ik meen dat het tussen Port Dickson en de oude VOC-stad Malakka was, zag ik dit "Drama van het Huis, dat verslonden werd door de Jungle." Een grandioos, oud-koloniaal huis, mis schien buitenverblijf van een hoge amb tenaar of een schatrijke rubber-admini strateur. Brede veranda's, aangebouw de paviljoens en pergola's neenik Natuur overmeestert huis.. raadde het maar, want het zou er al lemaal eens geweest zijn, onder dat dikke tapijt van kruip- en slingerplan ten. Het huis lag onontkoombaar in de greep van de duizendarmige natuur- octopus. Met een krankzinnige vraat zucht werd het huis opgeslokt, met dak, veranda's, bijgebouwen en al. Ik wilde naar binnen gaan, angstige nieuwsgierigheid. Tjalie hield me tegen: er zullen veel slangen zijn, waarschuw de hij. Met een gevoel van ontzetting bleef ik kijken, knipte dit plaatje. Neen, toen onze auto verder reed, en de Natuur, geleid en beheerst door mensenhan den, weer alleen maar mooi was toen was ik blij dit "drama" te hebben mee gemaakt. Moeder Natuur blijft de sterk ste, als we haar alleen met gelijke wa pens zouden bestrijden, zouden we elke strijd verliezen. ALS Lilian Ducelle Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over September 1974. Mej. J. E. Andoetoe 2,50; A. A. 25, 25,J. de Beer 2,50; P. B. Buis Sommer 25^A. Birnie-Moltzer 12,50; A. M. Brou- wer-Vons 14,W. C. v.d. Brandeler 12,50 13,L. W. Brauns 2,50; H. W. Blomberg 12,50; P. H. M. Bubberman-Bouman 12,05; J. R. Blanchemanche 10,Marianne Bod- dery 20,Mw. Boon v. Ochsée 10,J. F. Bleichrodt 3,50; W. R. Badenbroek 15,—; C. G. Butteling 9,—; Mej. J. L. Droop 25,—; K. S. v. Daim 7,50; Mej. I. Elink Schuurman 10,L. C. F. de Graaff 25,Mw Grooss 10,—; H. F. Gelsing 3,25; H. A. Goodsir 18,50; Mw. J. W. de Groot 10,A. J. He- ringa-bar.esse v. Hoevell 25,W. A. Hes- selink 25,V. H. H. 15,C. Hofstee 10,W. Hazenberg-Verbeet 10,J. W. H. Heystek 15,R. Koning 26,50; T. Korn- mann-Rijken 35,J. B. Loveriks 10,R. Mariouw 10,P. M. B. v. Munster-Bover- sluis 10,—; N.N. 11,—; N.N. 100,—; N.N. 5,25; Mej. A. H. Overdijkink 10,H. R. Oosterbaan 15,C. J. G. Overbeek-Bloem 20,W. Poolman-Buddingh 22,50; John Robinson/Eda Petersen 87,E. H. Sa- methini 15,M. Sirag-Nobel 10,T. S. The 3,90; A. v. Velthoven 10,W. P. v. Vliet-Holland 50,—; J. de Vos-Saton 8,80; H. A. Wessels-Bol 10,I. Weintré 11, H. de Wolff-Rudolph 10,—; J. Willemsen- Sterckx 10,L. W. H. Weynschenk 11, G. A. Walsarie (Braz.J 27,—; N. H. Wichers- Bleckmann 10,-. Binnengekomen in September 1974 984,75 Verkoop Herdenkingstegels 56, Totaal f 1040,75 "Bentiet hij kom, ik ook. As kèn in Desember!" Ook in December verwacht: "Piekerans bij een voorplaat" ook door Tjalie Robinson Uitgaven Moesson-reeks

Tong Tong | 1974 | | pagina 3