DE PADVINDERIJ IN INDONESIË B.O.S. Angklungmeisjes spelen in Calïforn Reis van Chris CV) Wist u, dat in Indonesië de Padvinderij (Pramuka) een tijdperk van grote bloei beleeft? Zij was in de nederlandse tijd al populair maar toen was van eenheid tussen de grotendeels nederlands ge oriënteerde en de nationalistisch ge richte padvinderij natuurlijk geen spra ke. In 1952 kwam een federatie van de inmiddels geheel indonesische padvin derij tot stand, maar een eenheid werd ook deze federatie niet. Aan onderlinge tegenstellingen kwam een eind toen in 1961 de scout-groepen besloten op te gaan in één organisatie, die door de regering werd erkend als de enige wettige padvinderij. Zo onstond de Pramuka. Zij is zeer actief op het ge bied van "community development", vindt ook internationaal waardering en ontwikkelt zich meer en meer als een belangrijke factor in de ontwikkeling van het land. Er zijn naar schatting anderhalf miljoen mannelijke en even veel vrouwelijke padvind(st)ers. In Nederland is zowel een jongens- als een meisjesgroep, in totaal tellende 54 leden. Al deze bijzonderheden ontlenen wij aan een rondzendbrief van de neder landse adviseur Dienst Technische Hulp van de Pramuka, de heer F. J. van der Veer (Handellaan 16, Huizen NH.), die in zijn nieuwsbulletin nog tal van interessante bijzonderheden geeft over het werk van de Gerakan Pramuka en o.a. tevens vermeld, dat de voorzitter, de Sultan van Yogya (vice-premier in het kabinet) onlangs is onderscheiden met de Bronzen Wolf, de enige interna tionale onderscheiding voor verdien sten op internationaal scouts-terrein. Wel een bewijs dat de activiteiten van de Pramuka met belangstelling en waardering worden gevolgd in de in ternationale padvinderij. Moge de Ge rakan Pramuka groeien en bloeien tot heil van Indonesië! J.H.R. De meisjes van het B.O.S. angklungorkest directeur Philips-Eindhoven). Bij de vele opvoeringen, die onze kin deren met hun angklung hebben ge geven, waarbij buitenlanders aanwezig waren, kwamen elke keer opnieuw ve len naar mij toe met de vraag, of het angklungorkest Pa van der Steur in het buitenland zou kunnen spelen. En iedere keer was mijn antwoord, dat het voorlopig nog niet mogelijk was vanwege de school. Dat was toen na tuurlijk slechts gedeeltelijk waar, want ik had er direct bij moeten zeggen, dat ik niet weet hoe ik het moet doen. Diep in mijn kleine hart echter begon een klein sprankje hoop te groeien, dat het eens zo ver zou zijn. Geheel onverwachts kreeg ik het te horen: "Het angklungorkest Pa van der Steur wordt gevraagd om in het buiten land te spelen". En niet zo maar in Singapore of Manilla of andere dicht bijgelegen steden, maar Los Angeles! met Mevrouw Ie Clercq (echtgenote van de Opwinding overal, vooral bij onze kin deren die straks zullen meegaan. Maarik word er stil van! Hebben wij het verdiend? Zijn wij het werk echt wel zo toegewijd, dat de Almachtige deze wending heeft gegeven? Niemand kan zoiets beoordelen, en dat hoeft ook niet. Wij doen ons best en aan vaarden Zijn bestiering in alle nederig heid. De 30e okt. moesten wij dan klaar staan om in alle vroegte naar Halim, Jakarta's international airport, te gaan. Wij zouden via Tokyo en Honolulu naar Los Angeles vliegen om daar de ver jaardag van het Indonesische Staats- oliebedrijf Pertamina te helpen opluis teren. Hoe het zal uitvallen? Jullie zullen het wel horen. De Gestichtsreporter. BALI Wie in Bali een goedkoop adres zoekt voor logies ontbijt, kan terecht bij: Njoman Pudjawan - Br. Tegal-Kuta. Kuta ligt halverwege het vliegveld en Den Pasar. Er is wel electriciteit, maar geen waterleiding. In elke badkamer is een hurktoilet, welke laatste met een muurtje is afgescheiden. Voor velen misschien een tamelijk onhygiënische bedoening, maar voor Rp 200, 1,60) moet je niet het Hilton-hotel ver wachten. Ik vloog van Jakarta naar Den Pasar. Op het vliegveld vroeg de chauffeur mij, waar ik naar toe wilde en in welk hotel. Ik vertelde, dat ik naar Kuta wilde en bij een gezin wilde logeren. Toen werd ik naar bovengenoemd adres gebracht. De huisbaas en zijn vrouw zijn een jong echtpaar en heel sympathiek. De boss had toen een motorfiets. Wie Bali wil zien en alleen of met zijn tweeën is, kan het beste een motor fiets huren. Die is er dan het goed koopst vanaf. Op het hoofdbureau van Politie te Den Pasar is er een speciale afdeling, waar de toerist, die een klein beetje kan motorrijden, zonder al te veel moeite een voorlopig rijbewijs, alleen geldig voor Bali, kan krijgen. Wel extra pas foto's meenemen van hier. Motorfiet sen en scooters zijn te huur. De land lord had ook nog een helm. Maar wat voor één! Een parachutisten helm. Lie ver zo'n helm dan geen helm, dacht ik. En daar reed ik, met dat gekke ding op mijn nog gekkere kop. Mij werd op het hart gedrukt, goed op de honden te letten. Niet alleen, dat ze zich bij tientallen over 's Heren wegen vrijelijk begeven, maar die rotkrengen steken op de meest onverwachte ogenblikken de straat over. Ik darde op die Honda naar Tanah Lot, Ulu Watu, Ubud, de Koningsgraven, het meer van Bedujan, enz. enz En ik genoot met volle teugen. Ik deelde het gezin van mijn ontjom en tempeh raos van Bandung en als ik daar wat kocht, dan bracht ik het mee naar huis (inderdaad was ik daar thuis.) Ook moeder de vrouw gaf ik vier blouses, om te werken. De laatste dag, dat ik er was, maakte Pudja voor mij babi guling. Zijn af scheidsmaal aan mij. Toen ik hem vroeg hoeveel ik hem ver schuldigd was, voor 10 dagen logies gebruik van de motorfiets, liet hij het aan mij over. Ik gaf hem Rp 7000, en dat vond hij te veel. Hij nam het pas aan, toen ik zei, dat het voor de kinde ren was. Wat een heerlijke vacantie, om met zul ke mensen in aanraking te komen! Chris 14

Tong Tong | 1974 | | pagina 14