Oorlogsgravenstichting blijvende zorg voor de oorlogsgraven, ook in het Verre Oosten "OPDAT ZIJ MET ERE MOGEN RUSTEN" Deze gedachte leidde op 13 september 1946 tot de oprichting van de Oorlogs gravenstichting met als voornaamste doelstelling, de inrichting en blijvende verzorging van de graven van militaire- en burgeroorlogsslachtoffers. In de loop der jaren werd een necrologisch archief opgebouwd, waarin de ge gevens van bijna 250.000 oorlogsslachtoffers zijn vermeld. De onder de zorgen der stichting vallende oorlogsgraven liggen verspreid over de gehele wereld en zijn voor een groot gedeelte geconcentreerd op erevelden. Wie kan inlichtingen verstrekken over de verblijfplaats van: Karei Jacobus Bernardus Hendriks, geb. dat. 4.12.1919 te Batavia. In december 1959 vertrokken naar Amerika. Adres aldaar onbekend. Brieven onder nummer 2664. In Nederland zijn dit het militair ere veld "Grebbeberg" te Rhenen en het stichtingsereveld te Loenen bij Apel doorn. In Duitsland werden 5000 landgenoten op zeven erevelden herbegraven, wel ke zich bevinden te Bremen, Düssel- dorf, Frankfurt am Main, Hamburg, Osnabrück, Lübeck en Hannover. Ook in andere landen werden voorzie ningen getroffen om de graven van Nederlandse oorlogsslachtoffers in te richten en het onderhoud tot in lengte van dagen te verzekeren. De erevelden in Londen, Parijs, Salz burg en Oslo, alsmede grote en kleine concentraties in Australië, Thailand, Birma, Japan, Rusland, Canada, Noord en Zuid-Amerika, Afrika, Italië, Singa pore, Hongkong e.d. mogen als voor beeld daarvan worden genoemd. In Indonesië berustte de zorg van de oorlogsgraven in eerste instantie bij de Legergravendienst. Na de sou- vereiniteitsoverdracht in 1952 kwamen de aangelegde erevelden onder beheer van de Oorlogsgravenstichting. Aangezien de belangstelling van de lezers van Tong-Tong vooral naar deze graven zal uitgaan is dit artikel hoofd zakelijk gewijd aan de aldaar gelegen graven en de daarop betrekking heb bende stichtingsactiviteiten. Deze inleiding zou echter niet volledig zijn zonder melding te maken van de 125.000 oorlogsslachtoffers waarvan de laatste rustplaats niet aanwijsbaar is. Zij stierven in gevangenkampen, op zee of staan geregistreerd als vermis ten. Hun personalia zijn door de stich ting in een 42 delen tellende serie gedenkboeken gememoreerd. In deze boeken zijn o.a. de slachtoffers vermeld die zijn gesneuveld tijdens de slag in de Java Zee en die omkwamen nabij Benkulen aan boord van de "Ju- nyo Maru"; de geëxecuteerden van Tarakan; de velen die in de massa graven nabij de kampen werden be graven; de vermisten uit de eerste jaren na de Japanse capitulatie en vele honderden anderen, die niet op een ereveld zijn begraven. Deze boeken kunnen worden ingezien ten kantore van de stichting en op het ereveld te Loenen bij Apeldoorn. INDONESIË Ondanks grote moeilijkheden bij de opsporing van de graven en de identifi catie van de stoffelijke resten, werden in de jaren 1946-1952 door de Graven dienst van het K.N.I.L. 22 erevelden aangelegd, waar ruim 20.000 militairen en burgers een laatste rustplaats von den. Zoals reeds vermeld, werden deze in 1952 door de stichting overgenomen. Op verzoek van de Indonesische rege ring werd het aantal erevelden in de loop van de volgende jaren ingekrom pen. De stoffelijke resten werden onder toe zicht van de Nederlandse regering o- vergebracht naar de volgende zeven erevelden, welke alle zijn gelegen op Java: Djakarta, ereveld Menteng Pulo, thans ca. 3400 slachtoffers. Djakarta, ereveld Antjol, thans ca. 1400 slachtoffers. Semarang, ereveld Tjandi (Tillemaplein) thans ca. 1000 slachtoffers. Semarang, ereveld Kalibanteng, thans ca. 3000 slachtoffers. Surabaia, ereveld Kern- bang Kuning, thans ca. 4700 slachtof fers. Bandung, ereveld Pandu, thans ca. 3650 slachtoffers. Tjimahi, ereveld Leuwigadjah, thans ca. 5000 slachtof fers. In het Columbarium van het ereveld Menteng Pulo bevinden zich bovendien 728 urnen met asresten van in Japan gecremeerde krijgsgevangenen. Het ereveld Antjol bestaat uit verza- melgraven van hoofdzakelijk ter plaatse geëxecuteerden. Via de stichting is het mogelijk bloe men op een bepaald graf te laten leg gen en hiervan een foto te bestellen. Ook worden groepsreizen georgani seerd, waarbij het grafbezoek centraal staat. Overbrenging naar een ereveld Het is mogelijk een op Java begraven oorlogsslachtoffer alsnog naar één der erevelden te laten overbrengen, mits het graf zich bevindt in - of nabij - één der bovengenoemde steden en opgra ving mogelijk is. De opgraving, overbrenging en inrich ting geschieden kosteloos. Aanvragen dienen schriftelijk bij de stichting te worden ingediend, onder vermelding van bijzonderheden over de omstandig heden waaronder het overlijden plaats vond, de grafligging e.d. Contact met familieleden De Oorlogsgravenstichting stelt voor al prijs op contact met de familieleden van oorlogsslachtoffers, teneinde hen op de hoogte te kunnen houden van diverse regelingen en ontwikkelingen. In vele gevallen ontbreekt echter deze lees verder volgende pag., 1e kol. onderaan Het ereveld Leuwigadjah te Tjimahi.

Tong Tong | 1974 | | pagina 4