Arabische Spreekwoorden "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. de Maleiers dan dragen geen pitji, ook niet buiten het werk. Ik zie er zelfs po- tong rumputs mee lopen!! Wel een grappig gezicht!! Deze en de vuil-op- haal-dienst zijn meestal Ibans, een van de vele onderstammen, van wat wij vroeger Dajaks noemden. Ze zijn veelal volgens hun stamgewoonten helemaal getatueerd: van onder hun kin, langs hun keel tot beneden het lijf. Vaak ook armen en benen. Hebben lange uitge rekte oorlellen. Dat zijn eigenlijk de ulu-mensen. Maar de moderne jeugd doet het anders, meer Westers, dus geen tatueringen meer! Het is hun kunst die je kunt kopen in de vorm van houtsnijwerk of beschilderde potten en vazen. Speciale tekeningen. Zeer pri mitief, maar dat is "in" tegenwoordig. Vergeleken met het Balinees houtsnij werk is dat natuurlijk niets! Verder is hier niet veel te doen in deze negorijen. Ja, Bioscopen zijn er veel, zelfs een met airconditioning, die ver tonen allemaal of Chinese films, of In diase en af en toe Maleise en Engelse, want deze laatste zijn niet zo in trek. De Chin, films hebben veel karate of iets dergelijks, Swordfilms genaamd en dat vindt men machtig!! De winkel tjes zijn netjes allemaal op een rij en alles is wel schoon, ook de pasars! die eigenlijk gehuisd is in een permanent gebouw, evenals de varkens (vlees) markt. Maar die staat apart, want dat is toch haram volgens moslems! Ja, en de gedai-kopi mag ook geen sterke drank schenken aan moslems, want daar kunnen ze boete voor krijgen. Trots op indische afstamming Nu de mensen rondom mij. Er zijn na tuurlijk vele landaarden bij zo'n grote Mij. maar het is gek: Indischen trekken elkaar; waar ook ter wereld je bent. Het schijnt toch min of meer een band te scheppen. Goed dat er veel jong volk bij is. Geboren in Indië en jong naar Nederland gegaan, of jong 't kamp ingegaan en erna naar Nederland ge- evacueerd. Toch blijft er altijd iets van dat land hangen. Ze proberen ook In disch te doen. En zoals altijd: waar mensen uit Indië bij elkaar zijn, moet er uitgebreid gegeten worden. Ik zeg maar zo: zalig zijn zij, de vreetzamen! Was men vroeger een beetje malu om er voor uit te komen in Indië geboren en getogen te zijn (zulke mensen heb ik ook ontmoet) tegenwoordig schijnt men het geweldig te vinden! Men komt er rond vooruit: hé, zeg peh, ik ben óók in Indië geboren!! En dat is wel zo prettig. Vandaar dat het nu erg "in" is om vacanties gedeeltelijk daar door te brengen. Om het land nu als vol wassene beter te kunnen "proeven". Maar helaas, vele dingen kennen ze niet meer: de rudjak of bibi petjil ver koopster, enkele soorten vruchten of groenten, waar ze nooit van gehoord hebben. Zo is b.v. de salak hier onbe kend, en heel weinigen kennen die vrucht. Zo'n tukang es verkoper met zijn es pasra, selasi en tjintjou en mooie rose setrop! Je kunt hier op de pasar wel es pas.ra krijgen, maar men mixed het met lemon of orange squash uit een botel! Mana bisah so! Ook tjendol kun je krijgen, maar i.p.v. san ten gebruiken ze melk, een klap in je gezicht! en de gula djawa is entjer, geen smaak! Maar men durft hier toch niets op de pasar te kopen, bang voor infectie. Natuurlijk geldt dit niet voor oude rotten! Dat blijft ons bij en kan ons dus niets schelen! De rudjak die ze hier verkopen raakt geen petjil, geen rudjak, geen ja wat? Het is een mixed van beiden plus nog wat, want men doet er behalve vruch ten ook sajur ensekotong (hier gekookte gedroogde grote tjumi tjumi in stukjes gesneden!) Nou apa itu? Langs de straat verkoopt men niet. Je kunt alles op de pasar halen, maar geen gevent! Neen, dit kan je hier echt niet met Indië vergelijken, lang niet! Het leven hier is heel anders ingesteld. J. KUYPERS Bind eerst Uw ezel vast en stel hem dan onder Allah's hoede. Help Uzelf en God zal U helpen. Alleen de schors heeft medelijden met het hout. De sultan, Uw vrouw en Uw kinderen zeggen maar altijd "Geef op!" zonder te vragen, of gij het ook hebt. Wie uit een bron drinkt, moet er nader hand geen stenen in gooien. Niet de muis is de dief, maar het gat. Alle bewijsgronden vallen hem pas in, als hij van de kadi terugkomt. Een schip met twee kapiteins gaat ten onder. Houdt geen boot, als Gij niet kunt roeien. Hij eet Uw meloen en gooit U met de schil. Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) Tong-Tong souvenirs zijn praktische, leuke cadeautjes. En ze gaan jaren lang mee! Pennemes- schroeve- draaier-dop- penlichter- sleutelhanger van roestvrij staal f 5, POEKOELTEROESl Gereedschap-set in zakformaat 3,75 bladwijzers van leer 3,schroevedraaierset rolbandmeter/ rolmeter/doplichter sleutelhanger 3,75 Memo-portefeuille pennemes/sleutelhanger 5, Sleutelhanger-rolbandmeter 3,75

Tong Tong | 1974 | | pagina 9