Ik en Bentiet BOEKBESPREKING if. if Een greep uit pas ontvangen nieuwe uitgaven "Piekerans bij een Voorplaat" PANGLIMA POLEM'S GEDENKSCHRIFTEN Onze onvolprezen medewerker de ko lonel b.d. J. H. J. Brendgen, onze lezers welbekend door zijn bijdragen over Atjeh (Aceh in de nieuwe spelling) heeft nu de memoires van Teuku Muhd, Ali Panglima Polem, oud Sagi-hoofd van de XXII Mukims in Groot Atjeh vertaald. Het gestencilde boekje, 51 pagina's met zes foto's en een kaart van Groot Atjeh is verkrijgbaar bij de vertaler door storting van 12, f 10,plus 2,porto). Het adres van de heer Brendgen is; Laurens Raellaan Haarlem en het nummer van zijn PCGD-rekening 1.376.185. Een eventueel voordelig saldo van de verkoop van deze vertaling komt ten gunste van de restauratie en het on derhoud van de nederlandse Erebe graafplaats Peutjoet in Banda Aceh, het voormalige Kota Radja. Het zal nauwelijks nodig zijn, dit werk van een zo bevoegd man als de kol. Brendgen, een kenner van Aceh als weinigen, hier aan te bevelen in de belangstelling van allen, die Aceh ken nen of in zijn tumultueuze geschiedenis belang stellen. Het werk van Panglima Polem IX (zoon van een uit de Aceh- oorlog befaamde figuur) vormt een zeer welkome aanvulling van het wei nige, dat sedert de nederlandse capi tulatie in 1942 over dit gebied is ver schenen. Want is de voortdurende strijd van de fanatieke bevolking tegen de Nederlanders vóór de japanse be zetting het onderwerp van een biblio theek vol geschiedenis, van hetgeen zich in Aceh afspeelde na de bezetting is maar zeer weinig bekend; de Neder landers zijn er nooit teruggeweest, en deze periode, vooral het gedeelte na de japanse capitulatie, is bepaald niet minder belangwekkend dan die van de nederlandse aanwezigheid. De verta ling van Panglima Polem's gedenk schriften vult op boeiende wijze een leemte in de geschiedenis aan. JHR TABEE, NEW YORK Aan het slot van de novelle, die F. Springer heeft geschreven onder bo venstaande titel staat de jonge vice- consul der Nederlanden in de Ame rikaanse millioenenstad in het middel punt. Wanneer het boekje eindigt is hij, Rudy, juist overgeplaatst naar-Nigeria. Hij verlaat ons op het vliegveld. Niet alleen ons, intussen, maar ook zijn jeugdvriendin uit zijn schooltijd in Ban dung, die hij na vele jaren weer ont moet in een klein plaatsje in de staat New York. Die ontmoeting doet het verleden voor hem herleven - en voor haar. Zij is inmiddels getrouwd met een derde Bandunger de branieschopper van de klas en Rudy's medeminnaar. De gelieven vallen elkaar tenslotte in de armen, maar niet dan nadat de schrijver ruimschoots heeft geput uit zijn herinnering: de schooljaren in Ban dung, gevolgd door de japanse bezet ting. Na de oorlog zijn Rudy en Dolly in wrok gescheiden en zij hebben el kaar nooit meer gezien totdat het toe val hen in Amerika weer bij elkaar brengt. Voor zeer korte tijd, want juist wanneer de zovele jaren onderbroken relatie haar hoogtepunt heeft bereikt (en een catastrofe onvermijdelijk lijkt) wordt Rudy overgeplaatst naar het ver re Afrika. Met zachte ironie beschrijft de ik-figuur zijn schooltijd en kalver liefde: het beeld is van een boeiende en soms vertederende echtheid. JHR F. Springer, Tabee, New York; uitgave Querido, Amsterdam is in de boekhan del Tong Tong verkrijgbaar; het kost 12,90 plus 1,50 porto. De wereld van stenen, mineralen en edelstenen - I.O. Evans, 16,90 Een prachtig boek voor de liefheb bers van geologie met vele kleuren en zwart-wit foto's. Is er leven na de dood? - Frans Grosfeld. Gesprekken met Prof. Dr. W. Tenhaeff 12,90 Nederlands-lndië in oude ansichten Dr. H. J. de Graaf. (2e druk) Alle aspecten van het leven in Ned.-lndië in briefkaarten, voorzien van bij schriften. f 24,90 Verzamelde gedichten - H. Marsman f 18,90 Op reis naar Indonesië - J. Domini- cus. Geïllustreerde reisgids zeer nuttig bij een bezoek aan dat land f 17,90 Achter in de Molukken - Johan Fa- bricius. Een bundel kleurrijke novel len uit de Gordel van Smaragd van deze altijd boeiende auteur. 16,90 Plantenzielen - Mellie Uyldert. De schrijfster vertelt van het geheime leven van de planten en wijdt een een aantal hoofdstukken aan ver schillende planten en kruiden. f 32,50 Beschermde planten en dieren - Uitgave van het ministerie van C.R.M. door Ing. H. Schimmel, voor zien van kleurenillustraties. Het bomenboek - bomen en struiken in onze tuinen en parken, bossen en landschappen. - Hugh Johnson. Een prachtig werk over bomen in de ons omringende natuur met 1000 kleu renillustraties. 79,50 Alfabetisch persoonsnamenregister, behorende bij A. Hartman's "Reper torium op de literatuur betreffende de Nederlandse koloniën, voor zover zij verspreid is in tijdschriften en mengelwerken". I. Oost-lndië 1866-1893; II West- Indië 1840-1893, samengesteld door Dorothée Buur, uitgave van het Koninkl. Instituut voor Taal-, Land en Volkenkunde te Leiden. Dit per soonsregister is een aanvullina op Hartmann's "Repertorium op de lite ratuur betreffende de Ned. koloniën 1866-1893". Een nuttig naslagwerk voor allen die op een bijzondere wijze belangstel len in de Indische literatuur. f 8, Lin Scholte: "BIBI KOETIS VOOR ALTIJD" f 18,90 f 2,porto. Wie "Anak Kompenie" kent moet ook kennismaken met Bibi Koetis, de oude Javaanse tante die altijd met het gezin meereisde. Prijs f 13,50 f 2,porto, door Tjalie Robinson Ook binnenkort verwacht: ook door Tjalie Robinson Prijs: f 18,90 f 2,porto. Uitgaven Moesson-reeks 17

Tong Tong | 1974 | | pagina 17