I TENTOONSTELLING VAN IN JAPANSE KAMPEN GEMAAKTE TEKENINGEN EN VOORWERPEN UT'fj! Jos. van Arcken er weer een "baas" op kwam dagen. Ik verzekerde dan beslist, dat hij heus de verkeerde poes te pakken had. Toen belde ik de politie op, die mij beloofde degene te sturen die naar haar mening de juiste was. En mij ver zocht tijdelijk de verzorging van het dier op mij te nemen. In het asiel zou hij na een paar weken worden afge maakt, als er niemand kwam om hem te halen. Ik vond het geen gemakkelijke ver zorging. Ik tobde met gewoon vlees dat ze niet at; en hield mijn hart vast als ze mijn dierbare meubels bewerkte. Mijn grijze bontmantel werd als defi nitieve slaapplaats uitverkoren; waar schijnlijk had ze in de plooien het ge voel, dat haar pels met enkele meters was uitgebreid, want eenmaal daarin verscholen, was ze onzicht- en onvind baar. Ik beide de keurmeesteresse van een kattenconcours op, die toevallig bekend was als fokster van angora katten. Was het niet grappig, dat zij het dier herkende als één van haar eigen opgefokte exemplaren? Ze kon het adres, waar de poes thuishoorde, meteen opgeven. Ik gaf haar de poes mee, dolblij dat ik ervan af was. De ware eigenaar belde mij op; hij wilde mij persoonlijk komen bedanken. Ik vond het eigenaardig, dat hij in mij geïnteresseerd was. Hij bracht mij een grote doos bonbons. Ik toonde hem de mantel waarop de poes sliep. Ik werd verlegen, toen hij mijn ogen aan dachtig bekeek. Mijn ogen zijn licht bruin en ik vind ze lelijk. Mijn hele le ven heb ik gedroomd van een grijs ogenpaar, of blauw, desnoods groen. Op het tijdstip van de advertentie was hij op reis; bij zijn thuiskomst had hij een brief ontvangen met het adres, waar poes was gevonden. Mijn man beweert, dat hij met mij ge trouwd is, omdat ik in mijn bontmantel op zijn poes lijk en ik ook de ogen van de poes bezit. Ja, ik herinner mij vaag, dat ik tegen een auto ben gestruikeld. Ik was op weg naar een sollicitatie. Ik kreeg de baan niet en vond een kan toor in een ander deel van de stad. Nu doet het er niets meer toe; ik ben dolgelukkig met mijn man, evenals Miol, die 's Zondags in de auto mee gaat mét Miorus, een angorakater. Het geduld van hen, die belang stellen in de in dit blad al geruime tijd geleden aangekondigde tentoonstelling "Neder landers in Japanse kampen", is wel langdurig op de proef gesteld. Geluk kig was niet gebrek aan medewerking hiervan de oorzaak, maar juist het te gendeel. De stroom van 'inzendingen zwol geleidelijk tot enige honderden voorwerpen en een paar duizend te keningen aan. Natuurlijk stemde dit tot grote voldoening, maar de behandeling van al dit materiaal nam veel tijd in beslag. Zoals men zich uit een vorig bericht misschien herinnert, stelde de Stichting Cultuurgeschiedenis van de Nederlan ders Overzee (gevestigd in het Rijks museum te Amsterdam), onder welker vlag de expositie zal gaan varen, een kleine commissie in, belast met de schifting van het materiaal. Deze com missie heeft inmiddels haar taak be ëindigd, met als resultaat, dat een 300 tekeningen en ruim honderd voorwer pen voor vertoning zijn uitgekozen. Bij het maken van deze keus hebben ver schillende factoren een rol gespeeld, zoals de in de musea beschikbare ruim te, de documentaire waarde van het ingezondene en het (geschat) absorp tievermogen van de doorsnee-bezoe ker. Het volgende, globale, schema is thans voor de vertoning vastgesteld: Amsterdam (Rijksmuseum): juli, augus tus 1975; Den Haag (Museum v/h Onderwijs): half sept, tot half nov. 1975; Breda (Cultureel Centrum de Beijerd): dec. 1975, jan. 1976; Leeuwarden (Museum Het Princesse- hof): half feb. tot half april 1976; Arnhem (Gemeentelijk Museum): mei, juni 1976. De tijd daarvóór wordt o.m. benut voor het maken van een toelichting op het gekozene, zowel in de vorm van korte bijschriften bij de objecten als door middel van een catalogus, waarin het tentoongestelde beknopt zal worden beschreven. In deze catalogus zullen tevens worden opgenomen: enkele be schouwingen over achtergrond en ka rakteristiek van de kampen, 50 a 60 afbeeldingen van tentoongestelde stuk ken en een bibliografie over deze pe riode. De prijs van dit boekwerk van blijvende waarde zal beneden de 10,- komen te liggen. Met de terugbezorging van de niet ge kozen bijdragen aan de inzenders, is een aanvang gemaakt. Daarbij rees de vraag, wat het verdere lot zal zijn van deze en de na de tentoonstelling nog terug te sturen stukken. Voor sommigen vormen zij een met zorg bewaard bezit, eventueel bestemd om later over te gaan in handen van geïnteresseerde nabestaanden. Het kan het nagestreefde behoud dezer histo rische getuigenissen alleen maar ten goede komen, indien de namen dier toekomstige bezitters, v.z.v. dat nog niet is geschied, aan de Stichting C.N.O. (p/a Rijksmuseum, Amsterdam) ter registratie worden opgegeven. Verscheidene andere eigenaars heb ben echter doen weten, dat zij terwille van de zekerheid van het voortbestaan van dit historisch materiaal, bereid zijn het af te staan aan een instelling of lichaam dat er verder zorg voor kan dragen, hetzij aanstonds hetzij later. In het laatste geval verdient een (een voudige) schriftelijke wilsbeschikking, met afschrift aan de Stichting C.N.O., aanbeveling. Het laat zich aanzien, dat het tentoon stellen van een keus uit het opge spoorde materiaal tot gevolg zal heb ben, dat van verschillende zijden tot nu toe nog niet bekend materiaal zal worden aangemeld. Ook dit zal bij de Stichting worden geregistreerd en voor behoud ervan geldt eveneens wat hier voor gezegd is over de veiligstelling van het nu reeds geregistreerde. Hoe een en ander het best in concreto zal kunnen worden verwezenlijkt is in dit stadium nog niet goed te overzien, maar ook hier zal de toekomst de juiste weg wel wijzen. Te zijner tijd volgen hieromtrent nadere inlichtingen. P. M. ADRIAANSE Cronenburg 134 Amsterdam tel. 020-42 92 03 (na 18 u. als regel: tel. 020- 71 46 59) Informaties, inlichtingen en cor respondentie betreffende de ten toonstelling uitsluitend aan de Heer Adriaanse op bovenstaand adres en telefoonnummer, en niet via Tong Tong. Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 22

Tong Tong | 1974 | | pagina 22