"VINCENTIUS" Regelmatig lees ik in Tong Tong, stuk ken over Pa van der Steur, de Bond van Oud-Steurtjes, enz. Vol interesse en met veel respect lezen wij hierover en vooral de Indische jongens en meis jes in Midden-Java hebben min of meer met de tehuizen van Pa van der Steur te maken gehad, resp. zijn hierin groot gebracht. Wat Pa van der Steur voor Midden-Java was, hopelijk nog is, wa ren de "VINCENTIUS" Tehuizen voor West-Java in het bijzonder voor Batavia en omstreken. Deze Katholieke door Pastoors, Zus ters en Broeders geleide tehuizen hebben vooral wezen en minder goed gesitueerde Indische kinderen opge nomen. Dat zij een harde en gediscipli neerde, maar buitengewoon leuke, prettige en leerzame tijd (maar wel in armoe) hebben meegemaakt, kunnen alle Ex-Vincentianen, die zich in Ne derland bevinden, beamen. In 1935 bevonden zich op Kramat 134 in het Jongens Internaat ruim 200 jon gens, terwijl bij de zusters evenzo ca. 150 meisjes opvoeding genoten. Later zijn de meisjes naar Bidara Tjina (Meester Cornelis) verhuisd; het werd op Kramat te klein. Hierna werd op Lenteng Agung nog een jongensafdeling gevestigd. Deze drie tehuizen huisvesten nu nog steeds jongens en meisjes van Indische af komst, net als U en ik, echter vergeten door vader of moeder, of door beiden. Niet erkende en door allerlei omstan digheden aan lager wal geraakte kin deren, die opgevangen werden door de nu nog Nederlandse Pastoors, Zus ters en Broeders, die deze tehuizen leiden. U kunt begrijpen, dat ze allen voor het Indonesische Staatsburger schap hebben gekozen. Het mooie is, dat ze nu nog subsidie ontvangen van de Indonesische Regering. Mevr. Na- sution (vrouw van Generaal Nasution) is Beschermvrouwe. Dat deze subsidie lang niet toereikend is, kunt U begrijpen. Natuurlijk zijn er parochianen, die ook hun steentje bijdragen en wij nemen aan, dat Nederland ook bijdraagt. Al vier jaar achtereen helpen de Ex-Vin- centianen in Nederland, U.S.A., Cana da, Australië, enz. de kinderen (bijna 800) in deze Vincentius tehuizen. Hoe het gebeurt en hoe e.e.a. in het werk is gegaan, leest U nu. Op een Indisch feest van "Vita Nova" in Amsterdam in 1968 bevond zich er gens in een hoekje van de grote zaal een grabbelton, waar een ieder tegen de prijs van 0,25 een enveloppe kon grabbelen. Helemaal frapant en ge woon ongelooflijk: voor ieder kwartje kreeg je een leuk prijsje. Achter deze tent stond een wat oudere dame, geassisteerd door haar man; Mevrouw van der Waa uit Amsterdam. Ondergetekende is het opgevallen, dat, ondanks de drukte, Mevr. v.d. Waa vol enthousiasme en met veel liefde en een glimlach dit werk deed. Gevraagd: "Mevrouw, wat verdient U nu hieraan, als U de loten voor een kwartje ver koopt?" Antwoord: "Niet veel, een tientje, hooguit f 12,50. Maar het is toch veel en ik ben er blij mee, want het is voor de kinderen van de Vin- centiustehuizen in Jakarta en alle prij zen heb ik, of gemaakt, of gekregen." Vraag: "Bent U ook ex-pupil van Vin centius?" Tot mijn grote verbazing ant woordde ze: "Nee, maar ik heb veel met de Pastoors en Zusters te maken gehad!" Mijn vriend John Degener (die bij me was - hij is intussen bij een noodlottig ongeval overleden) en ik kregen bij het horen van Vincentius Kramat, een ril ling door ons lichaam. Heel veel ging in ons om. Over onze tijd op Kramat werd toen veel gesproken en wij be sloten om een Reünisten Vereniging Vincentius op te richten. Wij hadden nog enkele namen in onze boekoe pienter van tijdgenoten genoteerd. Wij hebben ze direct aangeschreven en gevraagd, of ze nog meerdere adres sen hadden. Zo is het begonnen. E.e.a. heeft gewerkt als een sneeuw bal en nu beschikken wij over een lijst van 600 namen (nog lang niet het aan tal, dat in deze tehuizen is groot ge bracht). Het moeten er duizenden ge weest zijn. Indien U besluit tot publica tie van dit ingezonden (of gedeelte ervan) stuk over te gaan, zijn wij er van overtuigd, dat onder Uw abonnées velen zich zullen opgeven bij de be stuursleden, wiens namen U leest aan het slot van dit stuk. Reeds vijf maal achtereen zijn bijeen komsten, die 's jaars gehouden worden van ex-Vincentianen, echt druk bezocht en kunnen wij U berichten, dat het doel, dat wij voor ogen hebben, n.l. hulp en steun aan de jongens en meisjes Vin centius Jakarta, een groot succes ge noemd mag worden, dank zij de Neder landse Ex-Vincentianen. Blijf hen steu nen en meldt U zich. Toen de eerste Reünie gehouden werd, verzochten wij allen om hun ware naam, eventueel plaagnaam en voor de dames hun meisjesnaam op hun borst op een stikker op te spelden. Verder werd de zaal verdeeld in vier groepen; iedere groep in één hoek der zaal, t.w. Pupillen van voor 1930 in Vincentius, dan de periode 1931 t/m 1940, verder de periode 1941 t/m 1950 en als laatste 1951 t/m ca 1961. Onge looflijke taferelen hebben zich afge speeld. Er was o.a. onze lieve Juffrouw Musch. Ze is na 45 jaar nog even lief. Wat gebeurt er nu op een Reünie? Wel, het belangrijkste is natuurlijk je ouwe sobats te ontmoeten: meisjes en jongens van jaren geleden. Over deze mooie en onvergetelijke tijd kan weer gesproken worden. Het doet je goed. Dit moet je eens een keer meemaken. De netto-opbrengst van alles, zoals Bingo, Loterij, eten-verkoop en gestor te contributies en donaties minus vaste lasten, wordt overgemaakt naar Vin centius, Jakarta. De ontvangst hiervan en de financiële afwikkeling wordt in het Vincentius-krantje gepubliceerd. Ten slotte nog iets over onze leiders, die ons hebben gevormd en waar wij bijzonder dankbaar voor zijn: Pastoors, Zusters en Broeders. Juist (lees verder volgende pagina, 1e kolom) Het tehuis van de St. Vincentiusvereniging te Weltevreden. (Foto Jaarboek Batavia, 1927) 28

Tong Tong | 1974 | | pagina 28