HARTEKREET VAN EEN DIEPBEDROEFDE DOCHTER OPEN BRIEF AAN ALLE MOEDERS, VADERS, OMA'S EN OPA'S Lieve Oma-, Opa, Moeder of Vader, die in Indië geboren is. Hoewel wij - Uw kinderen - het U nooit zeggen of schrijvenwij realiseren ons heus vaak maar al te goed hoe zwaar U het in de tijden na 1940 soms gehad moet hebben! Vele van onze Vaders/Opa's waren in de mannenkampen of krijgsgevangenen en zelf waren wij met onze Moeders in diverse kampen ondergebracht. Toen dan eindelijk de oorlog voorbij was en de uitverkoren gezinnen weer compleet bij elkaar kwamen, toen - ja toen - begon pas helemaal de moeilijke tijd voor U allen. Wij - kinderen van amper 10 jaar oud - realiseerden ons echt niet al de vele problemen, die U voorgezet kreeg Ikzelf, nu bijna 18 jaar in de V.S. wo nend, besef eerst nu pas goed, wat U allen hebt moeten doorstaan: immers, de talloze amerikaanse krijgsgevange nen die na enkele jaren internering in Vietnam verleden jaar vrijkwamen, wer den op psychisch, psychologisch, fi nancieel, moreel en op welk ander ge bied dan ook, voorbereid op het weer zien met hun familie en het zich aan passen aan de huidige maatschappij!!! Onze "oudjes", daarentegen, afgezien van de financiële problemen, zagen zich plotseling ook nog voor een "re patriëring naar het Vaderland" ge steld: samen met een vervreemd gezin naar een (voor velen) onbekend, ver, koud land!!! Mijn eigen ouders waren bevoorrecht en op "bekend terrein", daar mijn Moeder als meisje met haar ouders al met Europees verlof geweest was en later als jonge moeder met haar man en dochter (ikke) voor zes maanden naar Europa geweest was. Mijn Vader heeft eind '20- begin '30 vijfjaar in "Holland" gestudeerd. In het nieuwe Vaderland aangekomen, heeft het ons als kind nooit aan iets ont broken, doch eerst nu - zelf ouder zijn de realiseer je je dat dat soms door grote opofferingen van onze ouders bereikt werd! Deze "open brief" is nu dan ook ge richt aan de talloze Ouders die nu van hun zo welverdiende rust (pensioen) genieten. U hebt Uw taak t.o.v. Uw kinderen ruimschoots volbracht GENIET TOCH VAN UW RESTEREN DE JAREN, hoe weinige of vele het er nog mogen zijn. Laat Uw kinderen tijdens Uw leven mee genieten van U en niet, zoals zovele ouders van onze "tempo doeloe" nog altijd proberen te doen: alles voor de kinderen opzij zetten! Heus lieve Oudjes, wij komen allemaal op onze pootjes terecht en wij zouden het allemaal zonder Uw financiële hulp MOETEN kunnen doen als we eenmaal het nest uitgevlogen zijn en, geloof me, als kind krijg je alleen maar grote wroeging, als je op eens bij de dood van een Ouder een nalatenschap krijgt, die je eigenlijk niet eens nodig hebt en - bovenal! -die be staat uit wat voor JULLIE ZELF be stemd was! Wat ik met deze brief voor al voor ogen heb, is het volgende, en hopelijk volgt U mijn raad op: mijn eigen Ouders, sinds 1946 in Nederland, hebben de afgelopen 10-15 jaar heel vaak verlangend over hun Indië ge praat: hoe fijn ze het zouden vinden "nog eenmaal" hier of daar heen te kunnen gaan; hun oude huis opzoeken, d.w.z. kijken of het er allemaal nog wel staat; graven van familieleden bezoe ken; nogeens hier of claar dat en dat lekker eten (U vult voor Uzelf maar namen van plaatsen en gerechten in); en vooral, in 'n koude, natte winter: zo heerlijk kunnen verlangen naar de tro pische hitte en de bloemen- en vruch- tenweelde! Ondanks het grote verlan gen zijn geen van mijn beide Ouders ooit weer terug geweest; mijn Moeder heeft verleden maand haar moede ogen voor goed gesloten en mijn Vader ver keert in een vergevorderde staat van aderverkalking en lijdt bovendien al jaren aan het z.g. "kamp-syndroom", waar hij zichzelf uit heeft moeten wer ken - zonder succes, helaas! Hoe heer lijk zou het voor hun beidjes niet ge weest zijn, als ze, enkele jaren geleden, nog eens samen een "snoepriesje" (want zo noemden ze het, als ze over een dergelijke vakantie naar Indië aan het mijmeren waren) hadden kunnen maken! Maar, bovenal een uiterst ver antwoordelijkheidsgevoel bezittend, al tijd werd voor een "onbekende" toe komst" alles opzij gezet enhadden ze het zelf niet nodig, dan waren er ook nog de kinderen! En daarom, lieve Oudjes: als U het zich enigszins kunt veroorloven: GA, GA, GA en maak nog eenmaal een droo.mreisje naar Uw geboorteland Wij, de kinderen profiteren dan uit eindelijk ook daarvan. U komt met al lerlei verhalen terug - immers, doordat wij als kinderen al zo jong van dit mooie land weggingen, weten wij er helaas zo weining meer van af en de herinneringen die ik en mijn leeftijds genoten WEL hebben, zijn alleen van verdriet, ellende, wreedheid en vaak ook van honger. En doordat de laatste jaren van ons jonge leventje in Indië oorlogsjaren waren, vervagen de en kele goede herinneringen die wij an ders wel overgehouden zouden heb ben. U bent misschien - net als mijn Ou ders eertijds - bang toch niet het "Ou de Indië van toen" terug te vinden. Heel goed mogelijk, doch U zult daar entegen heel wat mooiere herinnerin gen van een reisje NU naar Indië over houden, dan die U op het ogenblik misschien hebt over gehouden aan de oorlogsjaren! Geloof me daarom, lieve Oudjes als U het zich kunt permiteren, gun Uzelf dit reisje enmocht bruintje het niet al te best meer kunnen trek ken, breng het onderwerp te berde bij Uw kinderen enwaar een wil is... Uw kinderen iets nalaten ten koste van ontberingen van Uw kant heeft zelfs - psychologisch gezien - zeer nadelige gevolgen, want er kunnen onder Uw kinderen ook zijn, die - net als ik - met grote wroeging en verdriet die "erfe nis" moeten aanvaarden en veel liever hadden gezien dat mijn Ouders tijdens hun "gezonde" jaren er zelf van had den kunnen genieten! Een diep bedroefde dochter. L. A. van Staveren 308 Seventh Street Palisades Park New Jersey, U.S.A. (vervolg van "Vincentius") omdat er zovelen zijn geweest, noem ik bewust geen namen. Het waren "Grote" mensen, die voor ons veel, heel veel gedaan hebben. Hun namen zijn wij niet vergeten. Velen van hen zijn heengegaan en velen verblijven in Rusthuizen. Wij wensen hen alle rust en nog vele gelukkige jaren toe. Wel wil ik enkele namen noemen, die voor deze Vincentius tehuizen veel hebben gedaan, zoals Hr. Koenekoop (Hoofd Pro Juventute Jakarta), Drs. A. Th. Bogaardt (ex-Burgemeester Rijswijk), Hr. Helfrich (familie van admiraal Hel- frich). Ook zijn er vele dames, die ont zettend goed werk voor ons hebben gedaan. Een der dames (voor haar wil ik wel een uitzondering maken) nl. onze moe der van de huishouding van het jon gensinternaat Kramat, ons aller tante Til. Grote, gezette dame, die de hele huishouding van ruim 200 jongens on der haar hoede had. Ons eten, onze kleding en schoeisel, lakens, de was, heeft ze praktisch haar hele leven ver zorgd ca. 50 jaar lang. Ook zij is in tussen overleden. Wie kent haar niet! Dit zijn mensen, die je niet meer vindt. P. RODRIGUES Wie meer wil weten over de activiteiten van de Vincentius-reunistenvereniging kan in lichtingen inwinnen bij het bestuur: Voorz.: P. Rodrigues, Ravelstr. 36, Lisse, tel. 02521 - 1 53 13. Vice-Voorz.: G. Barkey, Epicuresstraat 33, Amsterdam-W-2, tel. 020- 13 61 55. Penningmeester: E. Spier, Fazantenlaan 17, Bennebroek, tel. 02502 - 69 68. Sechretaresse: Mej. B. Brouwer, Snouck Hurgronjestr. 17, Leiden, tel. 01710-4 31 31. 29

Tong Tong | 1974 | | pagina 29