ALLEEN BIJ TONG TONG Zoutloze KROEPOEK van VAMU Tong-Tong, helemaal achter in de Molukken! SAMBAL KEDELÉ bevat vele mineralen en vitaminen B1, B6, B12, enz. SOEKABOEMI DISCO BOLLAND fr Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Iets nieuws: Weet U het óók nog? Met enige weemoed denk ik nog zo vaak aan die heerlijke jaren, die ik doorbracht in Soekaboemi, alwaar ik met echtgenoot en dochter woonde op de Boenoetweg 14, gelegen aan het laantje, dat naar het zwembad Prana leidde. Tegenover ons huis woonde aan de andere kant van het laantje mevr. Wy- benga met twee dochters, waarvan Thea verpleegster, bij haar thuis was en Fie, toentertijd in opleiding in Enge land, bij Kurt Joos de wereldberoemde danser, was. Toen de 2de wereldoorlog in Europa uitbrak, kon Fie nog bijtijds naar huis terug reizen, in gezelschap van een vriendin, wier ouders in het bezette Holland woonden en die toen onderdak bij haar moeder te Soekaboemi kreeg. Wij organiseerden concerten en Fie danste in de Schouwburg, terwijl ik haar accompagneerde, ledereen stond sieraden, potten en pannen en kleding af voor het Ned. Rode Kruis, dat via Engeland voor de Hollanders was bestemd. In vredestijd liet ik mijn muziek-leer- lingetjes in costuum kinderdansjes en liedjes opvoeren op het landgoed Pra na, dat gelegen was achter onze tuin. De manlijke huisdjait naaide alle pak jes, die ik knipte van te voren op maat voor al die kinderen. Heeft één van de toeschouwers mis schien de filmpjes nog in zijn bezit, die toen door hem zijn opgenomen van mijn kinderfeestjes op Prana? J. S. de Bruijn-ten Brummeler. Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Specialisten in krontjong en oosterse muziek Binnenkort grote importzending verwacht van L.P.'s, o.a. Mus Mulyadi, Waldjinah en vele anderen. Op ons adres: Stationsweg 143 verkopen wij zalige bumbu's voorge- gorengd en al, direct uit Sidoardjo, tjap: Tjita Rasa. Voor 4 pers. 1,50. U weet, dat wij ook country music L.P.'s direct uit USA importeren? Geweldige keuze. (Vervolg "Loopbaan van een Indische jongen") nooit van grove taal bediende maar ook nimmer de waarheid verbloemde, ook niet tegenover hoger geplaatsten; die om zijn menselijkheid bemind werd door zijn Indonesische werknemers en dikwijls als een vader vereerd. Hij overleed in Kota Den Haag in 1944 op 62-jarige leeftijd, enkele weken voordat zijn oudste zoon in een duitse gevangenis werd gefusilleerd. Precies 30 jaar geleden. JMK (wordt vervolgd) Met Johan Fabricius (75 jaar!) zal mis schien de laatste verteller van Indische verhalen uitsterven. Iets om een traan bij te laten vind ik, want daarna is het voorgoed gedaan met de eenvoudige, gemoedelijke, romantische gebeurte nissen uit ons vroegere leven. Daarna krijgen we alleen te maken met ver halen van geweld, sex en koloniale verdachtmakingen, alsof dat niet alle maal stomvervelend gaat worden op den duur. Voorlopig is echter nog het "oude In- die" in trek. Na de "Stille Kracht" (ik hoorde dat ze in Indonesië spreken over "Stille Verkrachting") koos de NCRV uit de bundel van Fabricius "Gordel van Smaragd" het verhaal "Achter in de Molukken" uit voor een tv-verfilming. En .omdat Tong-Tong zo aardig met de aankleding van de Stille Krachten had geholpen, belde men ons ook om te helpen zoeken naar perso nen voor de figuranten-rolletjes. Eén daarvan was Truus (Hedy) van Reyn als vroedvrouw. Laat me u verzekeren, dat we niet ge adviseerd hebben een vroedvrouw uit te dossen als een zangeres voor een krontjongconcours. Met fraaie zijden kabaja en een haarwrong van een Ra den ajoe. Een vroedvrouw, of ze nu achter in de Molukken of halverwege Tambaksari in Soerabaja zit, gaat niet zo gekleed. Vooral niet een Ambonnese vroed vrouw, zoals Fabricius het bedoelde. Die draagt een donkere sarong en een witte werk-kabaja met driekwart of op gestroopte mouwen. Misschien zelfs een wit schort, zoals ze dat gewoon is bij het Rode Kruis of de zending. Maar zo'n vroedvrouw is er dan ook om te helpen een kind ter wereld te brengen en niet decoratief voor het huis rond te hangen. In ieder geval had ze dan wel wat zinnigers kunnen zeggen tegen die uitgeputte, onnozele vader dan wat lengang-lengong uitge sproken troostwoorden. Maar die details vroeg men niet aan Tong-Tong I Pim Dikkers als scheepsarts was de meest Indische jongen en dus het best in zijn rol. De rest deed zijn best. Ge loof ik. Ze doen in Hilversum altijd hun best, dat maakt die rampzalige resul taten altijd des te tragischer. En Mary Dresselhuys? Heeft er ooit een criti cus iets afbrekends durven zeggen over Mary Dresselhuys? Ze speelde weer vol animo de enige rol die haar op het lijf geschreven blijkt: die van Mary Dresselhuys. Met dezelfde vlotte handgebaartjes en uithaaltjes waar half Nederland betoverd naar zit te kijken, maar waarvan ik nu zo lang zamerhand wel het heen-en-weer van krijg! Kunt U raden wat ik zal zeggen als men ooit toestemming zou vragen iets uit Tjies of Tjoek op TV te brengen? Precies Ik hoop alleen dat U zich niets heeft laten wijsmaken toen U de naam Tong Tong bij de medewerkers-rol las. We hadden werkelijk niets met die beval ling te maken! Lilian Ducelle De regendruppel zoekt zijn weg naar naar 't meer Het stof der wegen zakt nakt naar de aarde weer. Ons komen hier en weer van hier verdwijnen is als 't verschijnen van een vlieg - niets meer. (Omar Khayyam, vert. J. A. Vooren) 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5