Herinneringen aan Soekaboemi (IV) S3 SOEKABOEMI LEGENDE, WERKELIJKHEID EN SPOKEN De herinnering aan een gebeurtenis waarmee ik begin, heeft eigenlijk niet direct iets met Soekaboemi te maken. Het enige verband is, dat wij misschien de enige Soekaboemelaars zijn, die op weg naar Soekaboemi in de Rode Zee Maar stop, laat ik bij het begin beginnen: Ons verlof zat er weer op en we verlieten Negri Koud. We gingen weer naar huis, naar Soekaboemi. Onze terug reis verliep echter bepaald niet vlot en rustig. We reisden met de Sibajak van de Rot. Lloyd. Aan boord was een gezelschap rijke duitsers dat als bestemming Port Soedan had, een haven aan de Rode Zee, halverwege de route Suez-Aden. Een haven, waar nooit een schip van de Rot. Lloyd of de Nederland binnenliep. Maar de duitsers betaalden voor deze extra stop, dus deed de Sibajak Port Soedan aan. Laat in de middag werd het schip de haven binnengeloodst; midden in de nacht vertrokken we weer en kwam de loods aan boord. Maar onze bereisde kapitein weigerde loods hulp om loodsgelden uit te sparen. "Are you sure, Skipper?" vroeg de loods zorgelijk. Ja, de skipper was deadly sure. "Okay", zei de brit, "teken maar af onder je verklaring". En hij ver dween met zijn twijfels over de railing. Even later steigerden we vlak voor de haven met het nodige geweld bovenop een rif of klip, die niet meegaf, één van de twee schroeven verfrommelde en een scheur van meters in de kiel sneed. Zo'n massa wil wel even doorzetten weet U. De vaart was er meteen uit en de halve- dag-stop veranderde in een volle week gaarstoven in een laaiende zonne gloed onder een wit-hete woestijnhe- mel, terwijl een vloot van werk- en re paratiescheepjes om de Sibajak lag en duikers de zaak onder water oplapten. Als je nu nog rustig op 't dek naar al dat gedoe kon kijken. Maar het was boven niet uit te houden bij 50 graden en benedendeks was het al niet veel beter. Erger nog was, dat het verse voedsel opraakte en uit nu wel ver antwoorde zuinigheid kregen wij ook gezouten voedsel opgediend. Toen de schade voorlopig hersteld was kon het schip de reis hervatten, als een kreupel dier, want één schroef was niet meer bruikbaar. Dat betekende halve kracht, dus langzamer varen met ook nog slagzij. De pompen werkten dag en nacht. En de scheepsofficieren vroegen de passagiers om op dek zo veel mogelijk aan de hoge kant te blij ven. Aan boord was een poolse kunstschil der, Miskofsky, die niet tegen het zoute voedsel kon en bepaald honger leed. Toen de Sibajak Sabang ver overtiid binnenliep en afmeerde was het mid dernacht. Miskofsky was nummer één aan wal, overviel een warong en at zich te pletter aan een geweldige rijstmaal- tijd. Hij betaalde de Sumatraan, die wezenloos verbaasd toekeek, met een bankbiljet en wilde van geen wissel geld weten, zo dankbaar was hij voor deze godenspijs. De Waronghouder snelde heen, zijn handeltje - of wat er van over was - achterlatend onder de hoede van Miskofsky die oververza digd zat uit te blazen. Even later kwam de restaurateur terug met een tampah waarop een berg uitgezochte vruchten. Als de toean dan beslist geen wissel geld wilde hebben, zou hij dan zo goed willen zijn om deze vruchten als dank te aanvaarden? De hartstochtelijke pool moet de wa ronghouder omhelsd hebben. Tot Priok bleef Miskofsky in zijn hut en at zich rond aan al dat fruit. De Sibajak kwam bijna 2 weken over tijd aan en ik hoef U niet te vertellen dat dit de laatste reis van die kapitein was. Een paar dagen later zaten we weer veilig en wel op ons rustige vertrouwde Soekaboe mi. Terug van weggeweest. CENTRUM en BOVENSTAD -r-wegen rivieren GEM GRENS mm SPOORWEG Deze schematische plattegrond van Soekaboemi is niet op schaal. Het wegenplan is iets uit de proporties getrokken om bij verkleining nog enigszins duidelijk te blijven. Enkele punten ter oriëntatie zijn genummerd, corresponderend met de hieronder genoemde in stellingen. 1. Regentswoning 2. Mesigit 3. Residentswoning 4. Burgemeesterswoning 5. Brandweerkazerne 6. Apotheek de Gedeh 7. Soos Soekamana 8. School der Zusters Ursulinen 9. Grandhotel Selabatoe 10. Kantoor Gemeente Werken 11. Politieschool 12. G.E.B.E.O. 13. Woning Stationschef 14. Ziekenhuis Lidwina 15. Ijsfabriek Petodjo 16. Raadhuis 17. Zwembad Prana 18. Telefoonkantoor 19. Schuttevaer 20. Pasar 21. Station Soekaboemi 22. Cultuurschool 10

Tong Tong | 1975 | | pagina 10