Vanaf de hoek Grote Postweg-Lodjiweg kijken we hier uit over de Aloon Aloon. Aan de westzijde, in welke richting we kijken, zien we de Mesigit. Daarnaast, rechts? op de foto de kantoren van regentschapswerken en regentschapssecretarie. Links, achter de auto die net wegrijdt het huisje van de Shellpomp aan de Postweg en tussen de bomen erboven het torentje van de R.K. kerk. Rechts op de voorgrond begint de Victoriaweg, waar het politiekantoor, het landrentekantoor, het landgerecht en het assistent-residentskantoor liggen. En verbeeldt U zich nu maar dat we op een lome middag de koelte van onze oude soos hebben opgezocht en met een glas èskot naar de stilte luisteren; en luisteren naar de legende van Soe- kaboemi en een paar waar gebeurde tjerita's die ik U ga vertellen. Lang geleden leefde in de Preanger Koning Soerya Kentjana - Gouden Zon. Een naam die paste bij deze verlichte vorst, de machtige eerste heerser van het Tjiandjoerse Rijk. Hij hield van de schoonheid van de natuur en de pracht van bloemen en dicht bij de top van de Goenoeng Gedeh liet hij de nog immer beroemde edelweiszvelden aanleggen. De vorst verbleef graag bij zijn uitge strekte hof van edelweiszen in de kla re berglucht. Hij liet dan ook aan de rand ervan een eenvoudige kraton bouwen. En in deze kraton bracht hij zijn levensavond door en stierf er in vrede na een lang en welbesteed le ven. Koning Surya Kentjana werd be graven in de nabijheid van zijn geliefde edelweiszvelden en de oudste hofdame bewaakte zijn graf. En als nu iemand deze gewijde plaats naderde, hetgeen niemand was toegestaan, dan liet de oude dame een stortvloed van boze woorden neerdalen over het hoofd van de onverlaat. En deze vloed van woor den rolde de berg af tot over desa Soekaboemi en sindsdien worden in Soekaboemi vele malen roddel en boze woorden gehoord. Of deze legende be trekking heeft op de Indonesische of Europese inwoners vraagt U? Laten we daar maar over zwijgen! Als je van de soos uit de Victoriaweg opgaat, dan kom je bij de Aloon Aloon. En daar, liggen aan die Victoriaweg onder schaduwrijk geboomte achter eenvolgens het politiekantoor, het land rentekantoor, het landgerecht en het assistent-residents kantoor te dromen. En hier, op de Aloon Aloon was het, dat Ir. Soekarno (was dat niet in 1927?) een toespraak hield tot de saamge- stroomde menigte, notabene bijna in de schaduw van het politiekantoor! En natuurlijk zonder medeweten van de autoriteiten. Voordat de politie de Aloon Aloon had kunnen omsingelen ontkwam Indonesië's toekomstige pre sident over de Grote Postweg via de de erven achter de Lodjiweg in de richting van Plaboean. Begrijpelijker wijs was het BB niet erg ingenomen met deze manifestatie en er zullen wel de nodige woorden zijn gewisseld tus sen politie en Binnenlands Bestuur. Een minder geruchtmakende zaak, maar voor de betrokkene letterlijk veel pijn lijker voltrok zich bij Tjipelang, op de hoek van de Vogelweg. Ik vertelde U al, dat daar tegenover ons een Chinees woonde. Het was een groot huis, Berg en Dal geheten met een enorm erf er omheen, waarin een roedel herten rond dwaalde. Huis en gedierte behoorden aan een schatrijke chinees die er ook nog 3 automobielen op nahield. Hij werd in de wandeling Baba Ringgit genoemd. Zijn werkelijke naam wil me niet te binnen schieten. Hoe dan ook, eens is een onfortuinlijke Soendanees, die niets vermoedend het erf betrad, door de hertebok op de horens geno men en in het ziekenhuis beland. We mogen aannemen dat dit een hele per kara is geworden en Baba z'n kostelij ke ringgits kon neertellen. En nu we toch aan de kletstafel zijn gaan zitten: In tempo doeloe gebeurde het nogal eens dat hoofdredacteuren en journalisten van Indische dagbladen 's Lands gratis logies genoten tenge volge van hun pennevruchten. De he ren vlogen ook elkaar en derden maar al te vaak openlijk in de haren en niet altijd op een prettige manier. Maar heel Indië smulde wel mee. Ook Soekaboe mi mocht een klein formaat journalis tiek relletje beleven, zij het dan dat er geen justitie aan te pas kwam. Maar er werden wel minstens 10 pagina's druks opgeofferd aan een volstrekt onbelang rijk voorval. Op Woensdag 7 Januari 1931 zou de bekende professor Huizinga in de soos een lezing houden voor de "Kunst kring" van Soekaboemi. Door omstan digheden kon deze lezing op het laatste moment niet doorgaan. Waarlijk niet (lees verder volgende pagina) Het vriendelijke raadhuis van Soekaboemi, waar een spook voor de nodige opschudding zorgde. Dit gebouw ligt aan de Tjikoleweg recht tegenover de Kadasterweg. 11

Tong Tong | 1975 | | pagina 11