Ballpoint! Pli 11 >1/ lllJIii 1 Onze nieuwe rubriek 'buitengewone spelletjes" Nieuw Tong-Tong souvenir TONG-TONG BOROBUDUR ambarini Ben er stapel op, op spelletjes! Als ik vrij ben: bijna altijd alleen maar spel letjes! Ik lees erover, schrijf erover, probeer ze uit, speel ze. Alleen, soms denk ik: zijn er nu meer sinjo's zo gek? Masa, ik de enige! Spelletjes zijn kuituur. Net zo goed als romans, novellen, gedichten, schilde rijen, films, liederen - noem maar op. Net zo goed ook als... hapjes en scho tels en drankjes! Elk volk heeft zijn eigen spelletjes. Elke tijd de hare. Mag ik er iets over ver tellen? Niet zeggen: "Waarvoor? Spelen, kèn toh niet! Perkakas nja, tida ada!" Maar zelf maken kèn. Gampang itu! Veel spelletjes speel je op borden. Je hebt allerlei soorten borden. Misschien wel honderden! Zulke borden kun je tekenen. Op papier, net als de Chine zen - mooier nog - of in zand. Net als vroeger met matjanan, of boter, melk, kaas. Gewoon een kistje maken van bv. 50x50x5 cm. van binnen. Met los dek sel. Naden dicht stoppen; binnenkant van het kistje en onderkant van het deksel met rubberverf tjètten en het kistje voor de helft vullen met schoon zand. Alles tutup. Klaar,al. "En dan, hoe?" vraagt U. Tjoba, U speelt het spel van de vech tende slangen. Een spel van de Zuni- Indianen. Ajo, Uw kistje op tafel! Op Een prettige ball-point met naam en telefoonnr. van Tong-Tong. In donkerrood - groen - zwart f 1,75 (gangbare vulling, overal te krijgen) de grond kan ook wel, maar dan moet U hurken. Deksel eraf! Met een biting of een stukje hout, of met Uw vinger tekent U in het zand, (eerst een beetje nat maken!) het bord. ZO: U speelt met z'n tweeën. Elke speler krijgt 23 steentjes. Echte, 23 zwarte en 23 witte. Of zwarte en witte djagung- korrels, b.v. centen en dubbeltjes? Ook goed. Zet Uw steentjes op het bord. Drie plaatsen open laten. Kijk zo: U er een paar kent, tjoba, schrijf even. Als U wilt hoor! Is er iemand, die in Indonesië, of in Thailand, of waar dan ook in Azië, vóór of in de oorlog, weieens Ki Joe heeft gespeeld, of shou dou qi (sjoe doe k'i?) Het laatste spel stelt een soort dieren- oorlog voor, met olifanten en leeuwen en panters. Je kunt het tegenwoordig hier weieens in een toko krijgen, maar ik wilde graag weten, of het voor 1945 al bestond. J. H. v. d. Walle Verdistraat 12 Dongen N.B. door A. J. Bernet Kempers Een prachtig boek over dit unieke bouwwerk met 280 afbeeldingen, dat een uitgebreide beschrijving geeft, met historische achter gronden en de' tegenwoordige strijd om het behoud ervan. f 30,75 f 3,— porto. Bij het spel van de slangen verzetten de spelers om de beurt een steen. Van de plaats, waar die staat, langs een lijntje naar de plaats, waar dat lijntje heen gaat. Als dat tweede punt ten minste leeg is. In het begin zijn er maar drie lege plaatsen. De spelers moeten ook slaan, als dat kan. Dat gaat net als bij dammen. Een steen springt weer langs een lijntje over één van de vij and heen. Naar een lege plaats daar achter. Net als bij dammen ook, mag - neen - moet een speler - in één beurt alle stenen slaan, die geslagen kunnen worden. Elke steen, die genomen wordt, moet van het bord. Als iemand z'n ste nen allemaal kwijt is, wah, kassian, kalah dia! Wie doet de eerste zet? Ik weet niet, hoe de Zuni's dat afspraken, maar waarom niet gewoon "soeten?" Als spelletje klaar, bord gewoon schoonvegen en kistje dicht. Al- Over andere spelletjes. Van overal. Als exposeert haar Oosterse en tropische schilderijen, pentekeningen, wandkle den en collages: in oktober in Luxemburg in november in Götenburg (Zweden). Welke lezer heeft familie of vrienden daar, die geinteresseerd zijn en een uitnodiging willen ontvangen? Yvon Noordam-Weygers H. M. Dijklaan 33 Badhoevedorp tel. 02968-4007 Hieronder een wandkleed van de expositie genaamd: "Apa chabar?" 13

Tong Tong | 1975 | | pagina 13