SS Met NECTAR- essence ó-y^cj VARKENTJES WASSEN In 't febr. 1975-nummer van Tong Tong worden we op biz. 11 getracteerd op een Chinees diner van 10 gangen. Wah seg Maar op biz. 17 van datzelfde nummer staat een rijmpje: "eten zonder werreke maakt van de mens een verreke." L. Ducelle ergert zich blijkbaar dood aan 't feit, dat Nederland zich met 200.00 werklozen nog steeds volstopt met eten en varkens! En ze schrijft over die "afzichtelijke, mensonterende statistiek" van de var kensteelt. Wat kan Njonja Ducelle vreselijk en hatelijk doordraven! Hèèft ze wat tegen Nederlanders of varkens? Waarom schrijft ze zo vaak negatief en liefdeloos? Als zij van haar dokter minder moet eten en vooral geen vet varkensvlees (een veel voorkomend advies op haar en mijn leeftijd), dan moet zij zo flink zijn, zonder zuur zijn, dat advies te volgen. Er zijn veel Nederlanders, die harder werken (ook bij kou en regen) dan Njonja Ducelle zich kan vóórstellen en ze kunnen dat niet opbrengen met al leen een soja-kroket in hun maag. En dan denk ik speciaal aan die door haar verguisde boeren, die maanden lang in die eindeloze regen hun oogst met veel spierkracht moesten binnen halen, terwijl wij lekker warm binnen zaten. Niemand wordt hier gedwongen var kensvlees te eten, maar niemand hoeft hier ook van honger dood te gaan, in dit overvolle, maar nog steeds gastvrije landje. Ik wou, dat Njonja Ducelle datzelfde kon schrijven over het zoveel rijker, groter, zonniger, vruchtbaarder Indo nesië. Laat de Tong Tong-lezer(s)-essen, naast de vele idyllische plaatjes en nostalgische verhalen, ook weten, dat er veel geleden en gehongerd wordt in het oude Indië. Multatuli zou inkt te kort komen, als hij b.v. de kans kreeg in W. Irian rond te kijken, om moord, verkrachting, dief stal, mishandeling, het fusilleren van politieke gevangenen, enz., enz. te beschrijven. Waren er maar wegen, om van onze vele varkens en verdere overvloed wat naar die arme Papoea's te sturen, want dat zovelen van honger doodgaan, is veel triester dan onze "kunst-welvaart." Mevr. G. de Br. Driebergen Als Mevr. de B. behalve Tong Tong ook nog kranten, tijdschriften e.d. zou lezen, dan zou ze ontdekken dat veel intelligentere (en ongetwijfeld veel aar diger) Nederlanders dan L.D. een nog véél fellere critiek hebben op de bio- industrie en andere milieu- en geest- vervuilende zaken. Als mevr. de B. mijn stukje GOED leest dan zal ze zien dat ik nergens de boeren aanval, maar alleen de vlees-fabrikanten die mijlen afstaan van de eerlijke, hardwerkende boer. Die trouwens ook dat rijmpje maakte. Toen die hardwerkende boer in Zee land in nood zat, was er geen één paar werkloze handen die die boer kwam helpen. Neen, ik heb geen hekel aan Nederlanders, noch aan varkens, wan neer die zich als-gewetensvolle men sen gedragen. En aan varkens als het er niet meer zijn dan 500.000 i.p.v. 50 millioen! Misschien weet mevr. de B. nog niet dat wij al jaren bewust zijn van de ar moede die in Indonesië geleden wordt en al JAREN geld, kieren, etc. etc. zen den. Multatuli zouden we voor alles wat U zich in Irian droomt, niet zo ver hoe ven te zenden. Hij zou kunnen begin nen in Amsterdam b.v. Maar wat heeft in vredesnaam W. Irian te maken met de varkens in Nederland? Misschien onbedoeld, heeft me het grootste compliment gemaakt met me Njonja Ducelle te noemen. Als Njonja weet ik namelijk hoe heerlijk je kunt eten met tahoe, tempe, vis en wat lalap (groen te) en af en toe ook wel karbonade en biefstuk. Toch maar beter lezen voortaan me vrouw, voor uw eigen gemoedsrust. L.D. Njai Loro Kidoel. wat toevallig dat er een aantal verhalen over Njai Loro Kidoel en Pe- labuan Ratu komen. Ik ben daar nooit geweest, want ik kom eigenlijk uit Oost-Java. Maar nu in juli 1974 was ik daar voor het eerst en heb ik een ont moeting met haar gehad. Ja, op een rots, dwars over het wijde strand van P R. Ze gaf mij een waarschuwing waar ik mij aan heb gehouden. Een heerlijk land Java! Het mooiste land van de wereld! A. Egges Post Sr. Hattem (Gld.) nectar)/V GEDEPONEERD Zilveren Medaille Den Haag 1885 Luik 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 maakt U voordelig Uw ROZENSTROOP, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren Nu ook Nectar kleurstoffen I Vraag gratis receptenboekje bij Uw Toko, drogist of Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence, Wagenstraat 129, Den Haag. Tong-Tong souvenirs zijn praktische, leuke cadeautjes. En ze gaan jaren lang mee! Pennemes- schroeve- draaier-dop- penlichter- sleutelhanger van roestvrij staal f 5, POEKOELTEROESI Gereedschap-set in zakformaat f 3,75 bladwijzers van leer 3,schroevedraaierset rolbandmeter/ rolmeter/doplichter sleutelhanger 3,75 Memo-portefeuille pennemes/sleutelhanger 5, Sleutelhanger-rolbandmeter f 3,75 17

Tong Tong | 1975 | | pagina 17