Karl Mühlberger KIMM Indische spekkoek PASAR MALAM BERGEN OP ZOOM Stort 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020 - 72 84 61 Dit is het verhaal van Karl Mühlberger, een Oostenrijker, die in Solo stierf op 31 december 1918. Karl Mühlberger was getrouwd en had 12 kinderen, meer jongens dan meis jes, waarvan echter in de beginne al acht stierven. Op de foto zit Karl met rechts van hem zijn vrouw, ook Oosten rijkse, zijn oudste dochter op deze foto links en jongste dochter Theresa (Resie) in het witte jurkje. Hij begon zijn carriere in de tropen als musicus, cellist, in de stad Singapore voor de eerste wereldoorlog en hij speelde toen in het "Hotel de l'Europe" en toentertijd was dat een luxueus en 1e klas hotel. Karl musiceerde in dit hotel in trio of soms quartetverband samen met nog twee andere musici. De pianist was een duitser genaamd Grobe en violist, een fransman: Rever- ger. Voornamen zijn mij niet bekend. Dit trio brak echter op door bepaalde omstandigheden en Karl ging toen naar Java om daar zijn geluk te beproeven als cellist en Grobe ging met hem mee. Reverger keerde terug naar Frankrijk, daar hij opgeroepen werd voor het legerinmiddels was de 1e wereld oorlog uitgebroken. Hij is gesneuveld en waarschijnlijk is het nu zijn enige zoon, die nu in Kuala Lumpur woont, musicus is en directeur van de enige muziekschool aldaar. Mevrouw Mühl berger en dochters bleven achter in Singapore, daar Karl waarschijnlijk eerst vooruit wilde gaan alvorens zijn vrouw en dochters zouden volgen. Toen dus de eerste wereldoorlog uit brak was Nederland neutraal en in Ne- derlands-lndië werden Duitsers en Oostenrijkers niet geïnterneerd, maar dit gebeurde wel in Singapore. Toen Karl hoorde dat zijn vrouw en dochters geinterneerd zouden worden door de engelsen keerde hij per boot terug naar Singapore maar mocht deze stad als "onqewenste vijand" niet meer binnen komen. Hij werd toen gedwongen terug te keren naar Java op dezelfde boot, eigenlijk een tragisch gebeuren daar zün familie hem nooit meer heeft te rug gezien. Zijn jongste dochter Resie, en de enige overgeblevene van alle kinderen Mühl berger heeft haar vader nooit meer terug gezien. Later kreeg ze bericht dat hij zijn laatste levensjaren in Solo had doorgebracht en zijn geld verdien de als cellist. Misschien wel in de soos of Solo's grootste en luxueuse hotel of misschien ook wel in Jogjadeze bijzonderheden weet zijn dochter niet. Hij stierf daar eenzaam op 31 december 1918 en werd begraven op het euro- pese kerkhof in Solo op 1 januari 1919. Resie is naderhand getrouwd met een Eurasian, een zekere Magness en ze woont nu al sinds de jaren '30 in Pe- nang, ze is nu 74 jaar. Haar dochter Rhona Magness is mijn pianolerares en zij vertelde mij dit verhaal en dat haar moeder graag zou willen weten in wat voor omstandigheden hij daar in Familiefoto uit omstreeks 1906: zittend Karl Mühlberger, staande rechts van hem zijn vrouw, links staande zijn oudste dochter, zittend op klein stoeltje de jongste dochter Theresa ("Resie"). Solo heeft geleefd en hoe hij zijn laat ste jaren heeft doorgebracht. Toen ik dit verhaal aanhoorde, dacht ik aan Tong Tong en beloofde Resie Mag ness dit verhaal aan de zovele Tong Tong lezers voor te leggen. Het is toch al meerdere keren voorgekomen dat familieleden of vrienden weer contact met elkaar kregen na zelfs zo'n 30 jaar, ja zelfs na 50 jaar via ons lijfblad Tong Tong? Misschien is er onder U, lezers, iemand die zich Karl Mühlberger kan herinne ren van de jaren 1913-1919, toen hij musicus was in Solo en misschien ook Jogja? Zo ja, dan zou Mrs. Theresa Magness graag met die persoon in contact willen treden! Gelieve Uw brieven in het engels of- duits te richten aan: Mrs. T. H. Magness-Mühlberger 3, College Square (Pulau Tikus) Penang - Malaysia Zo U dat moeilijk valt, dan kunt U ook aan mij schrijven: Mrs. A. M. Blomberg 100, Taman Jesselton Penang - Malaysia Dit, in het geval U alleen in het neder- lands kunt schrijven. A. M. BLOMBERG-PEELEN Wij brengen nogmaals in herinnering dat op vrijdag 21, zaterdag 22 en zon dag 23 maart in Bergen op Zoom in de "Stoelemat", Westersingel 20, de "Bergse Pasar Malam" wordt gehou den. (zie T.T. no. 16, pag. 2). Een zeer gevarieerd amusementspro gramma en een grote verscheidenheid van Indische lekkernijen. Ook Tong Tong zal aanwezig zijn met een boekenstand. De opening heeft plaats vrijdagavond 21 maart te 19.00 uur. Zaterdag 22 en zondag 23 maart is de zaal reeds om 12 uur open. Toegangsprijs: volwassenen ƒ3,p.p., kinderen 1,p. knd. Voorverkoop V.V.V. Bergen op Zoom vanaf begin maart; voor groepsreducties inl. bij het secretariaat van de Stichting Pasar Malam Bergen op Zoom, Grote Beer straat 1, Bergen op Zoom, tel. 01640- 35789. Op 21 februari 1975 overleed na een moeilijk afscheid, op de leeftijd van 63 jaar, onze unieke Moeder, Groot moeder, Zuster, Schoonzuster en Tante, ANNA CORNELIA EIKELENBOOM-FRANQOIS Procuratiehoudster van Nederland- Thailand Verkoop Maatschappij n.v. Uit aller naam, M. H. Moojen-Desmedt Scheveningen, Alkmaarsestraat 2 De crematie heeft 26 februari j.l. plaatsgehad. Geen bezoek. Op 23 februari 1975 is, na een lang durig ziekzijn, nog onverwacht inge slapen onze lieve Zuster, Schoonzus ter, Tante en Oudtante, Zr. DIANA DE MAN Oud-verpleegster in Ned.-lndië in de ouderdom van 75 jaren. Uit aller naam, A. J. de Man Delft, Willem Kloospad 14 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 235. De crematie heeft 27 februari j.l. plaatsgevonden. Geen bezoek 19

Tong Tong | 1975 | | pagina 19