INDISCHE OVERLEVERINGEN OPROEP LOGEERADRESSEN IN INDONESIË 21 door LARMOYEUR MAGELANG (Van een Javaan.) De Kemamang. Bij de Elo, ergens tussen de kampongs Wetan Eio en Soerabajan, staat een grote waringin. Elke vrijdag gaan daar Javanen bidden. Hun God is de kema mang. Het huis van de kemamang is in die waringin. De kemamang is zo groot als een flin ke vogel; 't is ook een soort vogel, maar hij lijkt tevens op een ontzaglijke vuurvlieg. Een vogel-vuurvlieg zou men kunnen zeggen. Z'n kop, z'n lijf, z'n poten, alles bestaat uit vuur. Z'n hele lichaam is één vuurklomp. De gewone vuurvlieg is familie van hem, een klein broertje. De Javanen, die de kemamang tot god hebben, slikken soms zó maar een vuurvlieg in; dat betekent, dat ze aan die god geloven. (In Soekaboemi hoor de ik, dat iemand, die van plan was in te breken, het naliet, als hij een vuur vlieg op een paal zag zitten.) Anderen zeggen, dat er meer kema- mangs zijn. Als een mens zwaar ge zondigd heeft, kan hij bij z'n dood een kemamang worden. De aard van de zonde is onverschillig. Een kemamang kan zich ook weer in een mens ver anderen. De kemamang, die daar in die waringin woont, vliegt elke vrijdagavond rond. Als hij iemand hoort fluiten, dan raakt hij het huis, waaruit het geluid komt, met z'n vurige lichaam aan en vliegt het in brand. En als hij ziet, dat iemand fluit, dan gaat die mens dood. Niemand durft daarom 's avonds te fluiten Sommigen beweren, dat men een ke mamang alleen ziet vliegen als men 's avonds fluit. Overdag ziet men nooit iets van de vurige geest. Toch durven de Javanen daar ook dan niet te fluiten. Overgenomen uit: Indische overleve ringen", Uitg. W. Thieme. Wie helpt mij aan het adres van van oude schoolvr. bij de Zusters Ursulinen, Kepandjen-Soerabaia 1905 Lucie van de Pol, getrouwd met Frans Autohandel Malang 1933. Hertrouwd met George Riemvis, Soerabaia. Inl. Alice (Lies) Smelt-Blaney Da vidson, Baljuwenlaan 1, Amstel veen. Tel. 020 - 43 22 90. Hieronder drukken wij een nog maals aangevulde lijst af van particuliere logeeradressen in Indonesië, welke door abonnées gaarne werden aanbevolen. BANDUNG Nj. Arnolts-Onong Djayanegara, jl. Riauw 79, Bandung. Mevr. C. Sijnjal, jl. Cipto 17, Bandung. Mevr. Nataningrat-Supit, jl. Da- mar 5 (weg naar Lembang) Kamer 1e of 2e verd. met terras en mooi uitzicht. Logies en ontbijt Rp. 4000 p. pers. p. dag (ca. f 26,-lunch en diner elk Rp. 1500. Ind., Sundanese, Chinese en Eur. keuken. Auto te huur, Rp. 900 p. uur, benzine Rp. 50 p. liter (okt. '74) Hr. en Mevr. R. Soedirman, Jl. Banteng 18, Bandung. Zeer be schaafde en gastvrije Javaanse familie, prijzen zeer schappelijk. fam. Pallenkaoe. jl. Cisitu 45B. tel. 82420, Bandung 300,per maand, voll. verzorging echtpaar Mevr. M. Ch. Isakh-Jonathans, Jalan Mangga 11, Bandung (buurt Riouwstr.) Voor verdere informa ties gelieve men contact op te nemen met Mevr. Isakh zelf. Fam. W. Pattiwaël, Jalan Bahurek- Sa 9, (voorheen Gelriastraat) Bandung, Ambonnees gezin, wes ters georienteerd, zeer comforta bel huis. Over de prijs gelieve men met de fam. zelf contact op te nemen, men wil uitsluitend in Ned. guldens betaald worden. SINDANGLAIA Wisma Pius XII, Sindanglaia, Djawa Barat (nader adres over bodig). Vacantiehuis met zeer groot aantal kamers, o.l.v. een internationale zusters-congrega- tie. Billijke prijzen. YOGYAKARTA Dr. K. R. T. Martohusodo, jl. Sangadji 43, Yogyakarta, tel. 2193 Beschikbaar 2 grote double rooms met eigen badkamer en toilet. Groot oud, koel huis. Har telijke, gastvrije ontvangst. Dr. Martohusodo kan behulpzaam zijn bij het opstellen van een programma van tochten in de omgeving. Nederlands wordt ge sproken. Mevr. Soemari, Jalan Dr. Sutomo 9, Yogyakarta. Zeer gastvrij adres. Mevr. Soe mari beschikt over uitstekende adressen over heel Java, waar men bereid is houseguests op te nemen. Fam. Njoman-Taher, jal. Gambir 17, (Banciro). Jogya. De Heer Njoman is leraar-Engels aan de Mulo geweest en is bereid ex cursies te organiseren. Het echt paar spreekt goed Ned. Rustig in stille buurt. Grote kamer be- schikb., el. licht en waterl. Prijs in 1973: Rp. 2500 16,50) voor 2 pers. per dag voor overnachten en ontbijt. SURABAYA Bij de fam. Dr. Amir Hoesin, be kende oogarts in Surabaya aan de Panglima S.udirman (ex Pal- menlaan) 28/30 zijn kamers te huur. Eigen gemakken en toe gang. «J; MALANG, Ir. Tahir, jl. Tenaga 1, Blimbing (Malang). ■Y- Drs. J. Mayor Polak, gep. ass. res. 1e kl., jl. Banten 3, Malang organiseert desgewenst ook rei zen en assisteert bij immigratie formaliteiten, teneinde oud-ln- dischgasten en anderen tegen geringe kosten bij te staan. Correspondentie aan boven staande adressen desgewenst in het Nederlands. Schrijft U ge ruime tijd van te voren om zeker te zijn van plaats. "Kaliklatak" Estate 1013 HA. Rubber, koffie, vruchten, noot muskaat, kruidnagelen, cacao. 50 km. eigen weg door de plan tage. Bergen en de straat van Bali. Eigenaar: De Hr. R. Soe- hoed Prawiroatmodjo die samen met zijn vrouw ook het beheer heeft over units en bungalows. Westers georienteerd. Adres: "KALIKLATAK" ESTATE BANJUWANGI, Telef. 323-736 Singaradja (Bali) Fam. Made Oka Nurdjaya, jalan Ngurah Rai 21, tel. 613. Kamer met logies Rp. 700. Ontbijt, luch, diner Rp. 550 elk. (1974). De zoon woont in Denpasar en kan gasten van het vliegveld ophalen en naar de stad brengen. Van daar naar Singaradja per taxi (c. 90 km). Het echtpaar spreekt Nederlands. Electr. licht en vol doende water. Voor hen die voor hun vacantie- reis een uitgebreide planning nodig hebben, kunnen wij U aan bevelen: Indraloka Home Service, Cik Ditiro 14, Yogyakarta, waar Me vrouw Moerdiyono U graag ter- wille zal zijn bij 't zoeken van lo- geergelegenheid in Yogja, Jakar ta Bandung, Surabaya en Malang.

Tong Tong | 1975 | | pagina 21