Pasen in het TjimahUkamp Bij velen van de honderden, die het hebben meegemaakt, zullen de Paas dagen in het Japanse burger interne ringskamp in Tjimahi in 1945 in de herinnering zijn blijven voortleven. Dat is dit jaar dertig jaar geleden. Enige dagen achter elkaar gingen om twee uur in de middag de deuren open van een loods van hout en bilik, midden in het kamp, om rond tweehonderd ta- wanans binnen te laten. "Bankje mee nemen" was aangekondigd, ledereen had zo langzamerhand wel iets om op te zitten, in het kamp in elkaar geknut seld van afvalhout. Zitgelegenheid ont brak namelijk in de loods. Als het geklos van de kampklompen verstomde omdat de zaal vol was en de deuren dicht gingen, werd er op het podium nog voor het laatst ge stemd, aangegeven dpor de dirigent en de solist Szymon Goldberg Ja, de tawanans waren toegestroomd voor een concert. Om Goldberg het Vioolconcert van Beethoven te horen spelen! Begeleid door de hongaarse gebroeders Szabo en verder wat ama teur musici uit het kamp. Sommigen hadden, - en dat was natuurlijk een goede gedachte geweest - hun eigen instrument mee naar het kamp geno men. Verder waren er in het kamp nog wat instrumenten, waarvan niemand wist hoe zij daar gekomen waren. De zaal was blijkbaar voor onze mili tairen, die er in vredestijd gelegerd waren recreatieruimte geweest, waar door een piano was achtergebleven alsmede een huis-orgel, dat blijkbaar ter opluistering van kerkdiensten was gebruikt. Ofschoon aan de piano hier en daar een snaar ontbrak en bij het orgel en kele registers het niet deden, was dit voor de bewerkers van de partituur geen bezwaar geweest om dankbaar gebruik te maken van het geluid, dat de beide instrumenten nog konden voortbrengen. Die bewerking moet o- verigens op zichzelf al als een huzaren stukje op muziekgebied worden erkend. Want wat was er verder nog om de orkestrale begeleiding te verzorgen? Van blazers was nauwelijks sprake. De strijkers beperkten zich tot een alt en twee gewone violen. En was er een cello? Mij is dat ontschoten. Dit was in ieder geval de wonderlijke combina tie die "het orkest" vormde. Met zo'n ensemble moesten de gedachten van de componist wel een veer laten. En alleen al deze moeilijkheid zou niet met redelijk resultaat overkomen zijn, in dien wij niet over de bekwame be roepsmusici hadden beschikt. Zij waren als buitenlanders vrijwillig het kamp in- gegaan.omdat zij zich niet wilden scha ren onder hun landgenoten, die als onderdanen van "bevriende naties" van Duitsland hun vrijheid konden be houden. Juist zij noemden zich "vrij" door internering te verkiezen. Zij had den in deze situatie wel enige voor rechten boven de zuiver vijandige bur- f HET KRUIS DOET PIJN EN HET VERBLIJDT, HET IS STERVEN EN TOCH HEERLIJKHEID I P. Jüch-ArnoldS gers. Zo beschikte Goldberg over muziekpapier en schrijfgerei. Hij be hoefde geen corvee te doen teneinde zijn handen te sparen. De instrumenten werden bewaard in een afgesloten kamer bij de wacht. Een tawanan was aangewezen om bij gebruik de instrumenten uit te delen en na de toegestane tijd weer veilig ach ter slot te brengen. Natuurlijk waren er onder de tiendui zend geinterneerden meer liefhebbers voor dit buitengewone evenement, dan er in het zaaltje gingen. Kampcommandant De Villeneuve had met zijn secondanten Loa Sek Hie voor de ruim 800 Chinese geinterneerden en de Britse consulaire ambtenaar Creighton die de Britse onderdanen vertegenwoordigde van de Japanners weten gedaan te krijgen, dat het con cert enige malen mocht worden her haald. En zo weerklonk dan in die Paasweek elke middag Goldberg's prachtig viool spel en het wat onwerkelijke timbre van "het orkest" in de doodstille, over volle zaal en in de eveneens stille om geving. De bilik wanden lieten het ge luid natuurlijk grif door en ook buiten luisterden velen. Typisch voor de vrij willige discipline, die er toen in zo'n kamp mogelijk was: zij die niet luister den vermeden in de buurt van het recreatie-gebouwtje te komen. Hoe vreemd waarschijnlijk de bege leiding van het orkest moet hebben geklonken tegenover de solist, die ui teraard de partituur volledig kon vol gen, uit het hoofd overigens: ook vi sueel zou het optreden nu eerder ri dicuul lijken. Het zal wel een unicum in de geschiedenis van het vioolcon cert blijven, zoals solist en "orkest" toen waren uitgedost. In de herinnering is blijven hangen, dat Goldberg nog over een werkelijk wit hemd beschikte en blauwe shorts droeg. Maar de medespelenden Door hun dagelijks corveeën waren de hemden valig verkleurd, versleten en opgelapt met resten van anderskleu- rige nog verder versleten kledingstuk ken. En de beenbedekking was tot het uiter ste minimum gereduceerd. Lange broe ken bestonden natuurlijk al lang niet meer: de pijpen waren verkocht, ge ruild tegen eten of gebrujkt voor repa raties. De broodmagere armen, waarmede de viool werd vastgehouden, de stokach tige benen, eindigend in de kampklom pen - waarmede Goldberg eens in zijn leven bij deze gelegenheid de maat aangaf - het was pathetisch maar werd natuurlijk zo niet ervaren. Integendeel: het contrast tussen de be grensde armoedige omgeving en opeens een briljant gespeeld vioolcon cert was de kern van wat in de her innering is blijven hangen. Deze indruk noopt ertoe er nóg weer eens aan te denken, nu het dertig jaar geleden is. Het vioolconcert van Beet hoven gespeeld door een vermaard violist onder absurde omstandigheden. Een unicum, ja, maar voor degenen die er bij geweest zijn, om niet te vergeten. Kr. Thans dirigent en solist van het Ne derlands Kamerorkest. DANK ZIJ DEZE GIFTEN St. Char. Fds. Tjalie Robinson 250, F. J. v.d. Veer, Huizen 50,C. A. de Liser de Morsain, Den Haag, 15, H. M. v.d. Made, Utrecht 25,H. L. Zwartjes, Rotterdam 10,J. J. Croes Soesterberg 10,D. I. Wirschuleit, Geertruidenberg 10,L. G. J. Ver- dooren, Den Haag 30,J. Ingenluyff, Santpoort 25,W. H. Morren, Den Haag 20,M. L. Balsem, Hengelo 50,P. G. G. J. Lubbers, Bussum 25,I. R. Bons, Amsterdam 15, Th. A. Bons, Amsterdam 10,L. E. A. Huguenin, Voorburg 25,O. Berg- v.d. Veen, Voorschoten, 50, Onbekende gulle schenker die ik langs deze weg bedanken wil 100, Totaal f 720,— kon Mevr. Kwak, Loevesteinlaan 869, Den Haag deze pakketten verzenden: Ujung Pandang 3, f 38,Solo 3, 38,Medan 4, 64,Probolinggo 5, f 90,—; Klaten 2, f 20,—; Kendal 1, 10,Japara 3, 46,Surabaja 2, 28,Sindangiaya 5, 66,Ban dung 4, 64,Jakarata 6, 92, Semarang 1, 18,Menado 4, 56,Bogor 4, 64,Padang 2, 20,—. Totaal f 714, Er ié voor alle partijen reden voor dankbaarheid en voldoening! 4

Tong Tong | 1975 | | pagina 4