De aardbeving in het Sukabumische Over de aardbeving in het Sukabu mische schreef de Heer A. G. Hart man, arts, wonende in Kebon Randu, Cibadak (Sukabumi) op 10 februari jl. aan zijn broer, de Heer C. J. Hart man te Ommen het volgende verslag: ik schrijf even een extra brief om je te melden dat alles hier in goede orde is na de aardbevingsramp in deze streek, waarover waarschijnlijk wel een berichtje in de nederlandse kranten zal hebben gestaan. Er waren de laatste weken al telkens door A. lichte trillingen gevoeld, die ik niet voelde. Omstreeks 1 febr. was er op de weg naar Bandung, niet ver van Padalarang een enorme aardverschui ving, 50 ha. terrein ging schuiven en vernielde over 300 meter de grote weg van Ciandjur naar Bandung, waardoor het hele verkeer daarheen via suka bumi en via de Puncakpas kwam stil te liggen. De eerste berichten zeiden iets van een grote aardbeving als oor zaak. Alle verkeer van Djakarta naar Bandung gaat nu via Purwakarta, wat wel 10 km minder is, maar wat in het eerste deel een heel kronkelige weg is. Zondag 9/2 hadden wij het plan met de hele familie te gaan picniccen bij Cisolok. Maar toen het weer er wat dreigend uitzag en A. zich niet zo erg lekker voelde, besloten we maar niet te gaan. Om 10.50 zat ik even uit te blazen van wat werk in de tuin toen ik opeens een behoorlijke trilling voelde; maar verder gebeurde er niets. Om 11.50 had ik juist de radio afgesteld om het nieuws van 12 uur te beluisteren, toen er een enorme aardbeving kwam. Het hele huis stond te schudden en ik in mijn stoel. Het duurde natuurlijk maar kort, mis schien 4 a 5 seconden, toen volgde een tweede schok. Het was bepaald beangstigend. Het hele gezin stond al buiten op het erf naast het huis. Toen ik daar bij hen kwam, volgde de derde schok. Alles zwaaide en onze water toren maakte zwiepende bewegingen. Toen werd het even rustig en kregen we de tijd om op te nemen of er scha de was. Het viel erg mee; alleen de muren van de keuken vertoonden een paar scheu ren. Op het dak waren een paar banen pannen naar beneden geschoven tot aan de dakgoot en dat was alles. Bin nen een half uur hadden we een iongen op het dak om alles weer recht te leg gen en de ene gebroken pan te ver vangen. Er was in ons buurtje grote consternatie. Bijna alle huisjes hadden schade, meest afgevallen pannen. Een van de huisjes van het PLN personeel is zwaar beschadigd. In de asfaltweg liep een smal lang scheurtje en ook in de tuin naast ons terras was een scheur. Niemand was gewond. Ik merk te al dadelijk dat er geen electr. stroom was, maar hoorde meteen dat de cen trale Ubrug direct alle stroom had af gesloten. Langzamerhand kwamen de berichten binnen over Cibadak. Daar veel schade en vier licht gewonden; en natuurlijk werden alle verhalen nog eens flink o- verdreven. Maar nu we een dag verder zijn en kunnen zien wat het resultaat is, kunnen we toch wel spreken van een ramp. De oorzaak is de Salak ge weest. Deze slapende vulkaan, die al "De Indische natuur is voor mij altijd meer geweest dan mooi of lelijk het is iets dat ondergronds werkzaam is en soms naar boven komtschreef Rob Nieuwenhuys in het Kerstnummer van TT. bij dit zelfde plaatje van de vredig sluimerende Salak. Nu is "het" naar boven gekomen, Sukabumi en omliggende dessa's werden zwaar getroffen door de werkende Salak. Natuurlijk is er hulp nodig. Een hulpcomité in Jakarta doet wat het kan. Maar als in Peru of Bangla dash een natuurramp plaatsheeft voelt U misschien ook de behoefte te helpen. Nu wij net zulke goede herinneringen aan ons oude Sukabumi opge haald hebben, kunnen wij onberoerd blijven bij de nood van duizenden daklozen? Wilt U helpen? Kleding en goederen worden graag geaccepteerd door "Samudera Indo nesia" (een partnermaatschappij van de Hapag) p/a Maritiem House, de Lairessestr. 107, Amsterdam, vertegenwoordiger de heer Hadiono. De goederen worden kosteloos door de scheepvaartmij. meegenomen en bereiken via het comité hun bestemming. Als U kunt helpen, doet U het. Ook geld is welkom. Via onze Bruine Bus zullen wij binnenkort wat overmaken. Mocht U nog wat extra's willen geven, U weet de weg: Tong-Tong, giro 6685. Bruine Bus. Zet U erbij: Salak. In onze volgende Tong-Tong meer over deze actie. zovele jaren of eeuwen niet meer is uitgebarsten, en alleen teken van leven gat door de solfataren in het oude kra terveld aan de zuidkant, is openge barsten en spuit rook en damp uit. We horen geen berichten over lava of as. De vulkanologische dienst zal binnen kort wel een rapportje geven. De ergst getroffen plaatsen zijn Para- kansaiak, Klappanunggal en Palasari, dorpjes even ten zuiden van de Per- bakti. Dan volgt Cicurug aan de hoofd weg, dat zwaar beschadigd is en waar één dode is. De man was juist bezig een heel diepe waterput te graven. Dan volgt Cibadak: telefoonkantoor ver nield en dus is ons telefoonverkeer helemaal gestremd. Postkantoor be schadigd. Geschat wordt dat 85% van de huizen schade hebben, maar dat is veelal schade van afgevallen dakpan nen, of een rotte gevelplank, die met de goot naar beneden kwam. Enkele huizen zijn echt beschadigd door zware scheuren of instorting. De waarnemend militaire commandant, die toevallig aan de oostkant van Uibadak op de berg was, zag vandaar zijn huis invallen. Ik ging vanmorgen even naar het dorp, waar het leven weer gewoon zijn gai.y gaat. Vannacht heeft het aan één stuk zachtjes geregend. De electrische centrale (ons erf grenst aan het terrein van de stuwdam in de rivier, die, het water levert voor de hydroelectrische centrale) staat stop. Er blijkt schade te zijn in de centrale zelf, maar daar zal wel hard aan wor den gewerkt. De tweede filterbak in de waterleiding naar de centrale is ge barsten en daar spuit het water uit. Momenteel draait er op de centrale een hulpagregaat die stroom geeft voor dienstgebruik, maar verder zitten we in het donker en doen het weer met petroleumlampen. Wat is een mens toch gauw verwend met electriciteit! H. en de kinderen zijn er echt van streek van. Talloze mensen durfden de afgelopen nacht niet meer in hun hui zen en kampeerden, ondanks de regen in de open lucht. Vóór wij naar bed gingen hadden we in totaal negen aardschokken gehad, terwijl constant een trilling in de grond aanwezig was. Vanochtend om half zes, toen de wekker ging en we elkaar wilden vertellen dat het nu eindelijk uit was, kwam de tiende stevige schok. Het huis is sterk en solide gebouwd en kan een stootje hebben. Nergens tonen de funderingen ook maar het kleinste barstje en nergens is er een vloertegel gescheurd. We verbazen ons er dus over waarom juist in de keuken de muur schade heeft. Intussen zijn er ook vandaag voort durend trillingen 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5