In Den Haag komt een Indisch Familie-archief Indonesië in opkomst "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. En de man die het aan het opzetten is, heet D. A. Visker, aan de Vreelandsestr 14. Het doet een mens deugd in deze tijd iemand te ontmoeten met een ideaal, en wat belangrijker is: iemand die er werkelijk alles voor overheeft, dat ideaal te bereiken. Zo'n opmerkelijk mens is de heer Visker. Een poos geleden nodigde hij ons uit, kennis te maken met zijn hobby, tevens levenswerk: het verzamelen en bijhouden van gegevens uit de Indische genealogie. Hoe hij als echte Hollander zo ge ïnteresseerd is geraakt in de Indische geslachten? Door zijn Indische vrouw en zijn halve leven in Indië, omringd door mensen met de meest fascineren de namen van mondiale oorsprong. Wie zou niet geintrigeerd raken door na men als Granpré Molière, Godefroy, Senn van Basel, Siccama, De Serière de Bizournet, von Schukkmann, de Wil de de Ligny. Wie waren deze mensen, waar kwamen zij vandaan, met wie trouwden hun kinderen? Genealogie is een wetenschap waar ieder mens vroeger of later in betrok ken raakt. Of men raakt geboeid uit nieuwsgierigheid naar de herkomst van voorouders, of men heeft bepaalde ge gevens gewoon nodig voor officiële papieren. Twee jaar geleden begon Visker zijn archief op te zetten. Zelf nog werk zaam bij het Min. van Defensie, be steedt hij elk vrij ogenblik aan zijn hobby. Verzamelen, sorteren, informe ren, op kaart brengen, het is een om slachtige, aandachtvergende bezigheid, maar voor Visker is het als het werken aan een gigantische legpuzzle, en het toevoegen van een nieuwe naam be tekent het opvullen van een ontbrekend vakje. Met zijn collega en medewerker de heer L. Barkey (al even enthousiast) werkt hij stug, systematisch verder. In 1973 waren er ruim 700 geslachten ge registreerd, in 1974 waren het er al meer dan 1500! Ondergebracht in keurige, speciaal daarvoor aangemaakte kasten en rek ken liggen de ruim 25.000 fiches (losse kaarten met gegevens) en ruim 1100 dossiers, waarin al vrij uitgebreid de genealogie is uitgewerkt. Gegevens put men uit Indische al manakken, Het Centraal Archief (waar men prettig mee samenwerkt) en andere Nederlandse informatie-bron nen. Een grote inbreng aan gege vens heeft men uit het nagelaten werk van Mr. Bloys van Treslong Prins (adjunct Landsarchivaris te Batavia, zie TT 15 jan. en 28 febr. '69) die over tal rijke historische gegevens beschikte. "De tijd dringt," zei de heer Visker", de generatie die mij nog aan gegevens kan helpen is eigenlijk aan het uitster ven. Ik zal me intensiever moeten toe leggen op interviews. Als ik over een paar jaar gepensioneerd ben, zal ik daar meer tijd voor hebben!" Er zijn proeven genomen met automa- Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandsestraat 14, Den Haag, tel. 070 - 33 57 86. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! tisering, maar gebrek aan apparatuur en middelen staan deze manier nog in de weg. Om het allemaal nog eens samen te vatten: in Den Haag is een Indisch familie-archief (I.F.A.) aan het ontstaan, waarvan iedereen kan profiteren. Hoe vollediger dit archief, hoe beter de informaties natuurlijk. Deze inlichtingen verstrekt de heer Visker GRATIS. U kunt hem schrijven, maar sluit U wel een gefrankeerde en geadresseerde enveloppe voor het antwoord in? Ook U kunt meehelpen aan het uit breiden en volledig maken van het ar chief. Heeft U gegevens over uw eigen familie, schrijft ze op en stuurt U ze aan D. A. Visker, Vreelandsestr. 14, Den Haag. Hij verwerkt deze gegevens onmiddellijk, ze komen in de daarvoor bestemde dossiers of fiches. Ook wan neer U om inlichtingen vraagt geeft U zo volledig mogelijk op wat U reeds bekend is. Dat Tong-Tong achter het ideaal van Visker staat en hem elke medewerking toezegt, spreekt bijna vanzelf. Wij zul len daarom ook geregeld ruimte afstaan voor het plaatsen van inlichtingen, op roepen e.d. En we zouden U willen vragen: help mee aan dit geweldige, interessante werk, waar later onze ach terachterkleinkinderen nog dankbaar voor zullen zijn! LD. P.S. Persoonlijk zou ik nog een compliment willen maken aan mevrouw Visker. Voor de geweldige manier waarop ze deze hobby van haar man "verwerken" kan in haar huishouding. Kijk, zo'n fa milie-archief is nog wel iets omvang rijker dan een postzegelverzameling. Er is bovendien niets gezelligs aan af te zien, maar er zullen wel problemen komen van nog meer opbergkasten of planken. Er zal leefruimte minder zijn, naarmate er meer dossiers komen. En hoe meer dossiers, hoe meer telefoon tjes misschien en paperassen, etc, etc. Allemaal dingen die een huisvrouw er bij neemt, voor het goede doel. Maar waarvoor ze toch wel apart een grote pluim verdient! DE MOOIE NJAI LORO KIDUL Er zijn talrijke verzoeken binnengeko men om reproducties in kleur van het originele schilderij van Njai Loro Kidul, geschilderd door Basoeki. We hebben Rogier dit verzoek overgebracht, maar ik betwijfel of hij er iets aan zou kun nen doen. Waarschijnlijk staat de afbeelding ook in een van de kunstboeken van Soekar- no, die 5 delen die wij indertijd ver kochten. Misschien dat een goede ama teur-fotograaf er wat op weet? Ver kopen van die reproducties is beslist strafbaar, maar men mag gerust foto graferen. Wie? Prijs 79,50 plus porto f 3,75 (3 termijnen mogelijk!) Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen)

Tong Tong | 1975 | | pagina 9