TEMPO DOELOE HET CORPS MARECHAUSSEE TE VOET I Bovenstaande foto is gemaakt op de Nieuwjaarsreceptie van de Regent van Magetan op 1 januari 1910 en verdient zeker een plaats in Tong Tong. Magetan was toen, dank zij de vruchtbare grond aan de voet van de Lawu een welvarend district, met een inwonertal van óngeveer 250.000 Indonesiërs, 200 Nederlanders en 800 vreemde Oosterlingen, in hoofdzaak Chinezen. Men kwam op deze Nieuwjaarsdag, nu 65 jaar geleden, tezamen in de pendopo van de Regentszetel, allen in groot gala. Wij danken deze foto aan mevrouw L. Muller-Ramakers Vermeys, die de herinnering aan een ver verleden aantrof in de nagelaten papieren van haar vader die men op de foto aantreft op de bovenste rij: hij is de zevende van links. Op deze pagina onderaan vindt men de aankondiging van een bij eenkomst georganiseerd door de Of ficiersvereniging "De oud-Atjehmare- chaussee" ter herdenking van het feit, dat 85 jaar geleden het roemruchte corps Marechaussee werd opgericht. Dat deze herdenking plaats heeft door oud-Atjeh-strijders is geen wonder: wel zijn er ook onderdelen op Java ge weest, maar bij de term Marechaussee denkt men toch allereerst aan de rol, die het corps gespeeld heeft bij de onderwerping van het noordelijkste ge bied van Sumatra. De uiteindelijk 1200 man die deel uitmaakten van dit keur corps hebben in feite meer bijgedragen tot de pacificatie van dit weerspannig gebied dan de duizenden.infanteristen in traditioneel verband sedert rond 1870. Dat lag overigens niet aan de troep, maar wel aan een volstrekt ontoerei kende strategische conceptie en slech te uitrusting van de legermacht, die keer op keer faalde tegenover de felste en moedigste tegenstander van het nederlands gezag, die de indische ge schiedenis gekend heeft. Toen eenmaal de gedachte gerijpt was, de guerilla's te bestrijden met contra- guerilla en de terreur met contra-ter- reur werden de Marechaussee-briga des voor deze rol uitverkoren. Het wa ren kleine eenheden van uitsluitend in heemse militairen, Javanen, Ambone zen, Menadonezen, Timorezen onder bevel van een europese sergeant ("baas") en een indonesische korpo raal die het veld en de rimboe werden ingezonden, inplaats van zich op te houden achter versterkte linies. Een colonne van twee of meer brigades stond in de regel onder bevel van een nederlands officier. Het waren betrek kelijk kleine eenheden: de brigade be stond maar uit 20 man plus de beide aanvoerders. Instede van werkloos op gesloten te zijn in versterkingen zoch ten de Marechaussee de tegenstander op. De brigades waren self-supporting, kookten hun eigen potje en leefden en ageerden op dezelfde voet als de te genpartij. Zij konden geruime tijd in de Atjehse-rimboe geheel zelfstandig ope reren, zonder contact met het grote, logge lichaam van "het leger" in Atjeh. Op hun eindafrekening staan welhaast ongelooflijke staaltjes van moed. Geen legeronderdeel van het leger telde proportioneel zoveel ge decoreerden als de Marechaussee: voor de Europeanen was de Willems orde, voor de inheemse leden van de brigade een daarmee niet geheel equi valente onderscheiding. Werd de Wil lemsorde toegekend voor Moed, Beleid en Trouw, de inheemse mindere kon alleen onderscheiden worden voor Moed en Trouw (want, zo zei men, van beleid had hij geen kaas gegeten). Aan dit dwaze onderscheid is in 1927 een eind gekomen: toen werd een javaanse Marechaussee, die na een bloedig treffen, waarbij de nederlandse be velstop in zijn geheel werd gedood het bevel over de restanten van de colon ne overgenomen door een eenvoudige Javaan die het restant van de brigades veilig thuisbracht. De Gouverneur-Ge neraal De Graaff reikte hem de Wil lemsorde persoonlijk uit. Uit de opstelling van onze vriend en medewerker de kol. b.d. Brendgen en andere bijdragen weet men, dat zelfs de tientallen jaren durende strijd in Atjeh geen wonden heeft geslagen die niet meer konden helen. Het soldaten- kerkhof Peutjoet waar zovelen hun laatste rustplaats vonden is ook in Atjehse handen een ere-begraafplaats gebleven. JHR ATJEH-MARECHAUSSEES BIJEEN Op 4 april zal van 17.00 tot 18.30 een receptie plaats hebben voor oud- "ba zen" (brigadecommandanten), die bij het korps Marechaussee hebben ge diend. De receptie vindt plaats ter gelegenheid van het feit dat het Korps Marechaussee van Atjeh en Onderho righeden 85 jaar geleden werd opge richt. De bijeenkomst zal plaats hebben in de Witte Sociëteit in Den Haag en worden gevolgd door een korpsdiner, waaraan een 35-tal officieren van het vroegere keurkorps zullen deelnemen. 11

Tong Tong | 1975 | | pagina 11