Sukabumi Het stadje Sukabumi werd in Nederland genoemd door de recente aardbeving. Tong Tong en mijn vrouw gaan proberen hulpactie te voeren. Hieronder schrijf ik iets over dat stadje en de omgeving Ik kwam voor het eerst in Sukabumi toen ik 6 jaar was en op de E.L.S. ging. Mijn ouders woonden een 20 km ver. Ik bleef tot mijn 9e jaar. Toen ik later op Batavia op school ging aan de HBS KW3, kwam ik nog weieens. Nu woon ik in Jakarta doch bleef vaak dagen lang in Sukabumi. Want mijn vrouw werd in dat stadje geboren en wij hebben in de "beroemde" bergwijk van Sukabumi- ons huisje, de wijk ge naamd Salabintana, die vaak in indone- sische liedjes bezongen wordt. Hoe is Sukabumi nu? Van de goed ge- exploiteerde plantages zijn slechts 10% over gebleven. Sinds 1940 werden zij verwaarloosd. Het is nu te kostbaar om op te bouwen, wijl ook de internationa le markt voor thee en rubber onzeker is. De coca cola verdringt de thee en voor 40% verbruikt de wereld nu syn thetisch rubber. Het bedrijfsleven is nu meer "gepopulariseerd" naar de volks economie. In de plantages worden nu veel volksgewassen verbouwd, zoals casave, mais, jarak, citronella, die ge deeltelijk ook ge-exporteerd worden. Zoetwatervisserij in het binnenland, zeeviseerij aan de zuidkust (wijnkoops baai) en hoenderparken floreren. De kué-Sukabumi (taartjes en andere lek kernijen), vissen, eieren en kippen worden dagelijks door snelle busjes, made in Japan, over 100 km naar Ja karta vervoerd en overstromen de pa sars in de hoofdstad. Zo ook pisang, ananas en de bovengenoemde export producten (men kan zich indenken hoe de volkseconomie stagneert als de wegen door de aardbeving onbegaan baar zijn!). Naast de landbouw en visserij zijn er vele kleine en middelgrote exploitaties van mineralen uit de grond, voor grond stoffen voor bouwmaterialen, zoals steenbakkerijen, marmer, glas enz. Trouwens in Cicurug, 25 km ten westen van Sukabumi is een grote fabriek voor de productie van modern licht bouwma teriaal met hulp van de Belgische rege ring opgericht. Materiaal voor volks- huizenbouw. Er wordt momenteel geëx perimenteerd om een soort cement te fabriceren met grondstof uit die streek. De machinefabriek Braat, is nu uitgebreid en gemoderniseerd onder de naam van "Barata", terwijl iets bui ten Sukabumi een Australiër een paar denfokkerij heeft ten dienste van de races in Jakarta. Er zijn in Sukabumi ook pikante din gen Daar is nog altijd de politie school. Zeer veel politie mensen, die nu hun functies uitoefenen in geheel Indone sië hebben naast zich echtgenoten uit Sukabumi met wie zij verloofd raken tijdens hun studie, omdat Sukabumi bekend staat om de mooie meisjes In de weekends wordt Sukabumi nu ook druk bezocht zoals destijds, doch nu door gasten uit Jakarta met hun Mercedes Benz, Volvo, BMW enz. Twee jaar geleden gebeurde er iets, dat bijna diplomatieke verwikkelingen baarde. Eén van de dochters van wijlen President Soekarno ging stilletjes in Sukabumi trouwen met een buitenlands diplomaat, omdat de familie er tegen was. Het huwelijk werd geannuleerd en de ambtenaar van de burgerlijke stand in Sukabumi kreeg een reprimande Zoals ik al zei zit ik soms da gen in Sukabumi. Dat kan ik doen omdat ik een vrij beroep heb als eco nomisch consultant. Ik neem dan mijn werk mee en telefoneer bpaalde dingen naar mijn medewerkers in Jakarta. De temperatuur in Sukabumi is zeer aangenaam. In de nacht soms 10 gra den Celcius. In de middag op zijn heetst 25 graden. Men zegt dat Suka bumi met Malang het beste klimaat heeft op Java. Soms dwaal ik met mijn jeep rond langs de kleine wegen door de oude ondernemingen en desa's tot aan de zuidkust of tot aan de helling van de berg Gede. Dat is een straal van 60 kilometer. Je komt een warong binnen, drinkt thee of koffie of klapperwater of coca cola. Er zijn langs de weg ook keur/ige eethuisjes. De gerechten van vlees, vis, kip, garnalen met groenten en vele soorten sambals staan gereed op lange tafels netjes overdekt met plastiklakens. Alleen datgene wordt af gerekend wat je eet. Zo'n maaltijd kost je dan hoogstens 200 rupiahs inclusief koffie en pisang na 1,25). Je eet net zo lekker in zo'n warong als aan een deftig dinner met diplomaten of buitenlandse zakenrelaties in Ramaya- na Room in Hotel Indonesia dat je 100 gulden per persoon kost. Trouwens in Sukabumi kun je ook europees di neren in hotel Salabintana. Dat hotel in Sukabumi heeft alle comfort. Twee zwembaden, tennis en golfcourts en paardrijden. Een kamer, luxueus inge- richt-kost voor 2 personen 4000 rupiah, dat is 25,Iets buiten Sukabumi heb je een half openlucht restaurant, midden op de sawah met sundanese gerechten, zoals gestoofde of gebak ken vis en kip, veel groenten en sam bals. Je kunt op stoelen zitten of op bale bale (divan) eten. Na het eten kun je een dutje doen op speciaal inge richte ruststoelen wijl luisterend naar zacht volksmuziek. Je hebt veel piku- lans met heel lekkere sate-kambing per 10 stokjes voor 150 rupiah of bijna 1 gulden. Het prettigste is toch om met de een voudige mensen te praten. Hun gevoe lens en hun denken te onderkennen. Over hun vreugdes en hun verdriet. Daar het mijn beroep is, geef ik vaak adviezen. Maak ik voor hen berekenin gen voor hun zaakjes. Bezorg hen re laties. Stap af en toe persoonlijk regel recht naar de autoriteiten om hun zaak jes te bepleiten. Natuurlijk alles pro- deo. Want verdienen doe ik wel van de rijke zakenmensen, die mijn adviezen ook weieens nodig hebben. Ik heb veel gereisd en reis nu ook nog veel. Ik ken New York, Tokyo, Mekka en Moskou. Ik heb 10 jaar in Europa gewoond. Ik ben graag in Nederland. Europa is geordend (vaak ook niet meer en comfortabel. Doch echt wonen wil ik toch liever in Indonesia en dan graag in de Preanger en liever nog in Sukabumi Suchjer Tedjasukmana MR. ALI SASTROAMIDJOJO Hij was een wat introverte en terug getrokken figuur, een "echte" Javaan: Mr. Ali Satroamidjodjo, die op 72-jarige leeftijd de ogen voor altijd heeft ge sloten. Hij heeft in de meest tumultu euze jaren van de jonge Republiek een grote rol gespeeld in allerlei functies, maar in het bijzonder als premier in twee kabinetten in de vijftiger jaren. Reeds voor hij in 1927 zijn meesters titel behaalde aan de Leidse Universi teit, was hij al een op de voorgrond tredende figuur. Hij was één van de gangmakers van de indonesische stu denten, die in de Perhimpunan Indo nesia de strijd tegen de koloniale over heersing openden. De meeste waarde hechtte deze Mid den-Javaan aan hetgeen hij als premier presteerde door de voorbereiding en de organisatie van de Bandoengse con ferentie (1955), die een der grootste triomfen van de indonesische buiten landse politiek werd. Onder de deel nemers bevonden zich staatslieden van grote faam, zols Chou En Lai en Nehru. Èen gesprek daarover kon hem uit zijn gebruikelijke gereserveerde houding lokken. Na de proclamatie van de geleide de mocratie heeft hij nauwelijks meer een rol gespeeld, ofschoon zijn partij, de PNl, eerst geleidelijk aan invloed ver loor. Soekarno en Ali dreven steeds verder uiteen. Na de omwenteling van 1965 bleef hij op de achtergrond, het geen gezien het wantrouwen van de nieuwe machthebber, Soeharto, jegens de oude politieke partijen en figuren nauwelijks verwondering kan baren. Een trouw en bekwaam dienaar van de Republiek heeft nu voorgoed afscheid genomen. JHR 14

Tong Tong | 1975 | | pagina 14