De Hernieuwde Kennismaking INDONESIË begint reeds bij Uw reisbureau INTRAS Indonesian Tours Travel Service B.V. Tijdens ons weerzien met Indonesië vorig jaar, na een afwezigheid van bijna twintig jaren, deden mijn vrouw en ik ook de begraafplaats op Tanah Abang in Djakarta aan voor een bezoek aan de graven van familieleden. Bij Toko Kembang "Hortensia", een fel-groen geschilderde houten keet, gelegen op de hoek tegenover de be graafplaats, waren bloemen verkrijg baar, zoals gerbra's, asters en andere soorten, waaronder de sterk riekende sedap malam. Het was net of de tijd had stilgestaan. Nog steeds geen of weinig verandering in de plaatselijke situatie. Als vanzelfsprekend kwam ook weer het tawarren op gang. Volgens de gangbare spelregels probeert de aspi rant-koper of koopster de prijs af te dingen, waarbij het trekken van een ontevreden of somber gezicht uitdruk king tracht te geven aan het feit, dat het aangebodene niet of nog maar net het kwalitatief minimum kon halen. Met dezelfde uitdrukking op het gezicht werd verder nog quasi verveeld rond gekeken, om uiteindelijk vast te stellen, dat de keuze aan bloemen maar erg beperkt was. Als de bloemenverkoper met zijn ge duldig verweer daartegenover geen goed tegenspel zou kunnen leveren, zou hij door moedeloosheid vanwege al de gespuide zwartgalligheid, al lang ten onder zijn gegaan. Zodra wij door de bekende poort wa ren, die toegang gaf tot de begraaf plaats, kregen wij het zekere gevoel, dat wij zonder begeleiding wel de weg naar de graven konden vinden. Zeker met als markant uitgangspunt het graf van Kapt Jas, moest dat feilloos kunnen gebeuren. Alsof nooit eerder te zijn weggeweest, werden wij vriendelijk begroet door menige pendjaga kuburan. Een aanbod om van hun diensten gebruik te maken, werd weggewuifd, want hetgeen dat niet zo dadelijk werd verwacht, ge beurde. Vlak achter ons liep al een katjong (jongen) met ons mee met een blik water aan een hengsel in zijn hand. En toen wisten wij het weer. Het water, ja, om de vazen schoon te wassen en weer met vers water te vullen voor de bloemen. De gekochte bloemen diende je ook aan hem af te geven. Dat hoorde zo. Hiermede werd ook bevestigd, dat te gen betaling zijn diensten werden aan vaard. Onder het lopen merkten wij al gauw, dat wij niet de juiste richting hadden genomen. Alsnog hadden wij getracht de goede te vinden. De strijd tegen de taai groeiende alang alang overwoekering was merkbaar, de zwart geblakerde omgeving en de ver schroeide zerken. Toch was er onder houd aan de graven. Waarschijnlijk komen nog steeds financiële giften binnen of wordt prestatie geleverd op basis van toekomstige betaling. Ver moedelijk is er ook van gemeentelijk dienstverband sprake bij enkelen, met of zonder de stimulerende invloed van giften. Na nog enige tijd te hebben gezocht zonder resultaat, stond mijn vrouw plot seling stil. "Weet je", zei ze, "ik word er zo nerveus van; dit ben ik niet meer gewend." Ik begreep eerst niet, wat zij bedoelde. Ik dacht, dat de omgeving haar zo deprimeerde. "Dat joch daar, steeds maar achter ons aanlopend zonder een enkel woord te zeggen. Dat maakt mij toch zo ner veus." Betrokkene was, gebruik makend van de rust, die de pauze hem bood, op een grafzerk gaan zitten en sloeg ons afwachtend gade. "Vreemd, daar had je vroeger geen last van. Nu heb je een dienstvaardig persoon liever naast, dan achter je lopen," verbrak ik de stilte. "Kom laten wij naar het kantoor van de registratie gaan, daar aan de poort." Nadat met enig naslagwerk in de over- lijdensregisters de nummers der graven waren gevonden, kreeg ik een tiental vrijwilligers mee voor het speurwerk. Zij verspreidden zich over het terrein en schreeuwden elkaar gegevens toe. Na wat zoeken werden de graven ge vonden. Ook het graf van mijn moeder werd tenslotte gevonden, hoewel zwart geblakerd, toch in nagenoeg gave toe stand. Eén van de mannen moest, nadat het graf was gevonden, daarover toch nog het volgende opmerken; "Hadden jul lie mij tevoren gezegd, om welk graf het ging," zei hij verwijtend, "Dit is het graf van de moeder van een politie wees verder volgende pagina) INTRAS, gespecialiseerd in reizen naar Indonesië, kunt U vinden in het zeer 'Indonesische WISMA INDONESIA aan de Brachthuyzerstraat 4 in Amsterdam-Zuid. Selamat datang op ons klein, maar gezellig kantoor, waar wij U gastvrij zullen ontvangen, zoals wij dat gewend zijn in ons geboorteland INDONESIË. Wij adviseren U graag over de mogelijkheden het land te bezoeken als de "sentimental" toerist dan wel als de echte toerist, die er nog nooit geweest is. Wij denken mee Uw reislustige wensen te rea liseren. Bent U tussen de 12 en 25 jaar, dan kunt U al naar Jakarta voor nog geen 1.600,met de lijndienst van de GARUDA of de KLM. Wij kunnen U de weg wijzen goedkoop, maar toch comfortabel, Indonesië te ontdekken. Vanzelfsprekend kunnen wij ook Uw vliegreizen naar andere bestemmingen verzorgen. Komt U eens praten of belt U eens op. Ook Uw brieven worden beantwoord Kantooruren maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Brachthuyzerstraat 4 Amsterdam Telefoon 020-76 08 65 72 52 56. 16

Tong Tong | 1975 | | pagina 16