Hoe is het werkelijk in Indonesië (II) Bibi Koetis voor altijd Over het leger en president Soeharto door Agus Daruch In mijn eerste stuk (T.T. 1 maart jl.) had ik het over het Leger. Even op doorgaan. Dat Leger van Indonesië is een beroeps-leger. Het is voortgekomen uit het volk, tijdens de revolutie. Maar kon toen de souvereiniteit overgedragen was, terug grijpen op twee bronnen van een ijzeren discipline. Die van het Japanse leger (waar de Peta-militairen hun opleiding kregen) en die van het Koninklijk Neder lands-Indische Leger, waar belangrijke contingenten van onze armée van afstam men en in het bijzonder verscheidene hoofd-officieren hun eerste schreden op het militaire pad zetten. Voortgezette opleiding van hoger en lager kader in het buitenland (vooral U.S.A.) hebben het gevormd tot een der best gediciplineerde legers ter wereld. Buitenlandse attesten staven dit oordeel (U.N.O.). In het huidige Indonesië vormt het bovendien de enige groep, die een sterke en gedisciplineerde samenhang heeft en door intensieve training een scherp oog heeft voor nabije en verder afgelegen consequenties. Ook voor de belangen van het volk (waaruit het is voortgekomen en waartussen het nog steeds leeft, want kazernering kent men hier niet). In het kort voor alles wat het opgedragen wordt. Het was dus het aangewezen apparaat om in de chaos, ontstaan door het vorige regiem en de communistische staatsgreep, orde te scheppen en te handhaven. Het is ook het enige ap paraat gebleken, dat - na jaren van steeds toenemende verwaarlozing en opzettelijke economische sabotage (P.K.I.), in staat was het land uit apathie en lethargie op te wekken en uit de economische modderpoel te trekken. De technocraten van het Nationaal Planning Bureau kunnen nog zo mooie schema's maken, zonder de gedisci plineerde medewerking van het Leger zou er van de uitvoering niet veel te recht komen. Het is daarom niet te verwonderen, dat de officieren en onder-officieren, door de communistische staatsgreep in ci viele bestuurs-functies gedrongen, daar nu ook in gehandhaafd worden. Het is het enige gedisciplineerde B.B.-corps, dat wij op het ogenblik hebben. De re sultaten zijn opmerkelijk goed! Soeharto, de bevrijder Van het Leger naar Generaal Soeharto is maar een stap. Een bekend links georiënteerd weekblad in Nederland, noemde in een door een communistisch academicus geschreven artikel Soe harto een man, die zich op bloeddorsti ge wijze naar het presidentschap had opgewerkt. Dat nu is zo'n - en aan alle insiders bekende - aperte onwaarheid, dat men er feitelijk geen woord aan behoeft vuil te maken. Wat minder bekend is, dat is het feit, dat het juist Soeharto's beschermende hand is geweest, die de vorige presi dent het lot van een Lodewijk XVI be spaarde. En Soeharto kon dat doen, omdat hij in die dagen in de ogen van geheel Indonesië de man was, die het land door zijn vastberaden optreden uit een dodelijk gevaar gered had. On getwijfeld had hij in oktober 1965 Soe- karno met één enkel gebaar volkomen van het toneel kunnen wegvagen. Hij deed dat niet. Integendeel hij be schermde hem en zijn gezin in die critieke dagen, hij heeft hem ook verder beschermd en ervoor gezorgd, dat Soekarno's val zo zacht mogelijk was. Misschien omdat hij nog altijd waarde ring had voor Soekarno's rol als auctor intellectualis van Indonesië's onafhan kelijkheid, misschien omdat hij als oud K.N.I.L.-man, ondanks alles zijn belofte van trouw aan zijn opperbevelhebber gestand wilde doen, misschien omdat hij tot de zelfde mystieke groepering behoorde als de toenmalige president en misschien (dat is het allerwaarschijn lijkste) omdat hij van Soekarno geen martelaar wilde maken en meende het image van Indonesië als beschaafde mogendheid op die manier het beste hoog te houden. Dat is hem in ieder geval gelukt, al thans in de ogen van het gehele wel denkende deel van de mensheid. De hemel mag weten, of hij Soekarno, als het enigszins gekund had, niet had willen handhaven. Maar diens koppige sauveren van de door de hele Natie gehate P.K.I., maakte zulks op de duur eenvoudig onmogelijk. Dat Soeharto hem opvolgde, is niet anders dan vanzelfsprekend. Soekarno had het land ten ondergang gevoerd, Soeharto had het op het laatste ogen blik gered. Hij was de door iedereen erkende bevrijder. Dat gevoel van bewondering, van dankbaarheid is door zijn wijs beleid als staatshoofd langzamerhand steeds groter geworden. Zeker, ook Soeharto heeft fouten, tenslotte is hij ook maar een mens. Maar hij heeft het land in noeste arbeid (niet voor niets is hij in die jaren van zijn presidentschap zo grijs geworden) opgewerkt uit de totale verpaupering tot een zekere mate van welvaart en Indonesië de achting van door LIN SCHOLTE Unaniem oordeel van pers en publiek: "Een meesterlijk boekje In enkele maanden tijds aan de 3e druk! 18,90 plus 2,— porto "ANAK KOMPENIE" voorgangster van Bibi Koetis is momenteel in herdruk. het buitenland teruggegeven. Zijn po sitie is momenteel onwrikbaar geves tigd. Zijn aanzien in de ogen van het volk is veel groter dan dat van Soekar no ooit geweest is. En dat alles on danks het feit, dat hij zo weinig waarde hecht aan pracht en praal en als staats hoofd eenvoudiger leeft dan menig westers president. Een ieder die de hang van de ooster ling kent naar het aureool van schitte ring rondom zijn overheden, zal dit vooral aanvoelen als een wonder. Mystiek en pragmatisch denken De reeds genoemde Prof. Pluvier heeft o.a. beweerd, dat "de zwakte van Soe harto's positie groeiende is, hetgeen blijkt uit zijn toenemende hang naar het mystieke". Ik moet er wel om la chen. Want Soeharto's positie is vol komen onbedreigd en de basis van het grote vertrouwen dat buitenlandse investeerders en regeringen in Indo nesië hebben. Dat hij in bepaalde zin een mysticus is, dat spreekt vanzelf. Hij is een Javaan. Een ieder, ook Euro- 4

Tong Tong | 1975 | | pagina 4