POEKOEL TEROES POT Mede dank zij een goed zakelijk beleid kwam de krant tot bloeijuist om dat zelfs geen vleug van een socialis tische instelling Belonje hinderde. Hij was een voortreffelijk vakman, gewend naar zijn publiek te luisteren. Deze beide omstandigheden maken zijn op treden als pleitbezorger van de rabiate massa der Europeanen gemakkelijker te begrijpen. Hij werd de tolk van de ganselijk niet zwijgende maar wanho pige meerderheid der Europenen, die het streven van Van Mook als land verraad beschouwde en zijn optreden als onduldbare dictatuur, terwijl het in- dische gouvernement nu juist met het financieren van Het Dagblad wilde pro beren, die critiek om te buigen en een beter begrip te kweken voor hetgeen de regering voor ogen stond: door overleg tot een oplossing te komen. Wij behoeven er thans niet meer over te twisten; de weg, die Van Mook en de nederlandse regering gekozen had den was de enige begaanbare maar hoeveel bloed, zweet en tranen heeft het niet gekost voor de uiteinde lijke oplossing was bereikt: de volle dige scheiding tussen Nederland en Indonesië. Hoe dit zij, de conflictstof lag opge hoopt: er was eigenlijk niet veel an ders dan ruzie. De verbittering van toen klinkt zelfs nu nog soms door. Niet al leen werd in Het Dagblad Van Mook met het door hem verstrekte regerings- geld om de oren geslagen, toon en stijl van de krant brachten hem in een po sitie, waarin hij onvermijdelijk van kwa de trouw zou worden beschuldigd. Van Mook predikte in allerlei verklaringen toenadering en verzoening, maar "zijn" krant voerde intussen een fel-anti-re- publikeinse campagne. Het is onbe grijpelijk dat Belonje niet inzag dat hij bezig was de tak af te zagen waarop hij zat. Blijkbaar is er tevoren nooit behoorlijk overleg geweest over het geen de financier - het gouvernement - zich voorstelde van de uitgave van Het Dagblad en de man, die de krant zou leiden. Hij had in de gegeven omstan digheden een benoeming moeten wei geren of althans, toen de situatie hem duidelijk werd, zijn ontslag moeten aan bieden. Op 3 april 1946, nauwelijks zes maan den na de eerste verschijning van Het Dagblad onder Belonje's hoofdredactie heeft Van Mook er definitief genoeg van. Hij schrijft aan het Hoofd van de RVD, prof. Posthumus: "Hoewel ik prijs stel op uitingen van verschillende meningen zoo kan ik toch moeilijk mij ermee verenigen, dat ge heel op kosten van de Regeering een publiciteit in stand blijft, die zich vrij wel rechtstreeks en voortdurend tegen het door de Regeering gevoerde be leid richt". Belonje krijgt zijn ontslag en vertrekt op 6 mei naar Nederland. Zijn aftocht wordt op schutterige manier geregeld door de R.V.D. die hem mededeelt dat voor hem en zijn gezin een vlieg-prio- rjteit klaarligt nog voor de betrokke ne weet dat hij is of zal worden ont slagen! Zowel het ontslag als -deze onwelvoeglijke franje zijn door de zg. Commissie-Van Poll, een afvaardiging uit het nederlands parlement die in maart en april 1946 Indonesië bezocht scherp op de korrel genomen als een nieuw bewijs van Van Mook's dictato riale neigingen. Drooglever noemt te recht de critiek van de commissie op de gang van zaken bij Het Dagblad "not always fair", en dat vind ik dan maar zacht gevloekt. Het conflict blijkt, achteraf bezien, een blessing in disguise te zijn - behalve voor Belonje dan. De gehele opzet wordt verlaten. De directies van de Unie en NIDEUM nemen de leiding van de logge zes maanden tevoren gevormde groep over, alle banden tussen regering en krant worden verbroken en na een kort in termezzo van P. Wansink (eertijds eer ste redacteur van de Indische Crt. thans lid van de RVD-staf) verschijnt op 1 juni Het Dagblad als een volko men onafhankelijke krant onder leiding van H. F. Joël. Hij zet het werk van Belonje voort. Het Dagblad blijft een behoudende krant, die de redacties op beleid en gebeurtenissen in de euro- pese groep voorrang verleent. Van Mook laat dat koud, nu hij niet langer behoeft te betalen voor tegen hem ge richte propaganda. De exploitatie van Het Dagblad wordt gestaakt in 1949, wanneer de twee "oude" bataviase kranten, de Javabode en het Batavi- aasch Nieuwsblad weer beginnen te verschijnen. De Unie en NIDEUM heb ben zich inmiddels verplicht ook het enige in Jakarta verschijnende ochtend blad in het leven te houden. Dat is onderkruipsel Nieuwsgier, de krant die uit het niets werd geboren en die se dert 18 mei 1948 in druk is verschenen. De volwassen Nieuwsgier werd ge drukt op de persen van het Bataviaasch Nieuwsblad, van de NIDEUM. Over dit merkwaardig blad een volgende maal nog iets. JHR. Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over Februari 1975. A.A. 25,Bartman 25,P. Coenen 50, J. L. Th. Coldenhoff 10,—; K. S. van Daim 7,50; Mej. J. L. Droop 25,R. M. Frijn 6,L. C. F. de Graaff 25,Victor H. Hui- tink 9,90; J. G. E. Hepsakker 10,W. "V. Hoboken 41,A. L. Ph. Heil 2,50; R. B. W. v. Houten 10,R. Houppermans (Spanje) 11Mej. F. E. Kuypers; A. A. Koopman 23,50; Mw. Keasberry 7,50; J. B. Loveriks 10,W. L. de Leeuw 6,Mrs. Ewald Le'ntze 23,80; v. Lommei 2,38; W. Mooy (Zuider Apoth.) 60,L. Mulder 5,40; Mw. P. B. M. van Munter 8,J. Munnik (Cura sao) 42,R. Nieuwenhuys 22,Else G. Nathalia 11,Mej. A. H. Overdijkink 10,—; H R. Oosterbaan 15,J. E. Priegelaar 25,—; A. G. W. Reinhardt 8,40; M. W. Roo- bol-Popp 10,G. H. Rambonnet (Genève) 64,60; E. H. Samethini 30,—; H. M. Stam 10,—; M. Sirag-Nobel 10,—; Schoonderwal 11,w. p. v. Vliet-Holland 25,M. H. W. Walbeek 10,50; J. Willemsen Sterkx 10, Binnengekomen in Februari 1975 f 654,98 Verkoop Tegels 21,20 Totaal f 676,18 HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 17,— p.p.p/J. Half pension f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en tollet, logies met ontbijt f 25,— p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension f 32,p.p.p.d. 7

Tong Tong | 1975 | | pagina 7