Electrisch rijst koken Met NECTAR- essence POEKOEL TEROES POT DISCO BOLLAND Ar Ar dinggevende en ingewerkte Nederland se krachten van de B. en K. waren aan het eind van hun latijn. Het zwoegen - het incasseren van tegenslagen enz. - direct na alle geleden ontberingen van een bijna vier jaar lang durende Ja panse internering, speelde hen parten. Wat hen, na de capitulatie van Japan, op de been heeft gehouden was het besef dat zij voor de Nederlandse drie kleur hun bijdrage moesten leveren in de opbouw van dit geteisterde eilan denrijk. Mét het verdwijnen van de Nederlandse driekleur verdween ook het incasseringsvermogen. Het was alsof eerst tóén de ontberingen uit de Japanse kampen hun tol eiste. De me dische keuringen bewezen dat. Velen werden afgekeurd voor de tropendienst en repatrieerden naar Holland. Een klein gedeelte van de leidingge vende oude garde van de G.M. bleef op zijn post. Het moge een geluk heten dat de toenmalige Indonesische Re gering als Hoofd van het Departement van Scheepvaart de ex-G.M. Officier, de Heer Mas Pardi, op deze voor In donesia zo belangrijke post had ge plaatst. Aan deze ex-collega hadden de op hun post gebleven G.M. Officie ren heel veel steun. Helaas stagneerde, na de soevereini teitsoverdracht, de zo noodzakelijke toevoer van nieuw materiaal. Vermoe delijk door deviezengebrek. De zo moeizaam opgebouwde kustlichten gingen door gebrek aan voorraden on betrouwbaar worden. Teleurstellingen konden niet uitblijven. Voor de uitgedunde oude garde waren er moeilijkheden te overwinnen die in de Nederlandse tijd niet voorkwamen. Vernielende krachten waren bezig om alles wat met veel "bloed, zweet en tranen" was opgebouwd te ondergra ven. Het werd de goedwillenden, Ne derlanders, zowel als Indonesiërs, schier onmogelijk gemaakt hun taak naar behoren te verrichten. Deze gang van zaken trof - uiteindeliik - ook het Indonesisch Departements Hoofd, de Heer Mas Pardi. Hij werd door het toenmalig Soekarno-regiem op een zijspoor gemanoeuvreerd en stierf kort daarna als een eenzame, doch eerlijke, strijder voor zijn geliefd vaderland. De uitgedunde oude garde zag het onheil naderen. Het had geen zin de strijd aan te binden tegen de onder gravende krachten. Dat was hun taak niet. Met een bloedend hart verlieten zij het werk van de beste jaren van hun leven. Met een bloedend hart namen zij afscheid van hun trouwe Indone sische medewerkers. Zij repatrieerden Veilig, makkelijk en tijdbesparend Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als U wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER Inhoud 1 liter f 105, Inhoud 1'/2 liter f 115, Inhoud 1,8 liter f 125, Verzendkosten f 6,—. Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk Tong-Tong B V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 - de één na de ander. De laatste oude rot van de B. en K., de ex-G.M. Gezag hebber P. J. J. Verbrugh, verliet in 1958 Indonesia, negen jaren na de souve- reiniteitsoverdracht. Second to none Na de val van het Soekarno-regiem riep de Indonesische Regering, onder President Suharto, de hulp in van de Nederlandse om de intersulaire scheepvaart op gang te brengen. Een Nederlands Shipping Team werd naar Indonesia gezonden. Aan het hoofd van dit Shipping Team stond de Heer C. H. Poulus, een topfiguur van de, uit In donesia verdwenen K.P.M.. Deze ui terst bekwame leider vormde alras een ploeg van deskundigen die hem terzijde moest staan. En in deze ploeg - hoe kan het anders- bevond zich een ex- G.M. Officier voor de B. en K. Het Shipping Team heeft thans haar werk verricht en is nagenoeg ontbon den. Doch de 100-jaar - en oudere - nog steeds in bedrijf zijnde vuurtorens getuigen als een blijvende erezuil van het werk van de Gouvernements Ma rine. Getuigen van het hout waaruit dit korps gesneden was: Second to none. Dit tot heil van de "Gordel van Sma ragd" waar het korps zo aan verknocht was. Waar zij hun mooiste jaren on voorwaardelijk aan hadden gegeven. Waar zij met weemoed, doch toch met een zekere trots, aan terug denken want het pionierswerk was niet voor niets geweest. W. von Kriegenbergh (slot volgt) OEDEPONBERO Zilveren Medaille Den Haag 1885 Luik 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 maakt U voordelig Uw ROZENSTROOP, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren Nu ook Nectar kleurstoffen I Vraag gratis receptenboekje bij Uw Toko, drogist of Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence, Wagenstraat 129, Den Haag. Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over April 1975. A. A. 50,D. de Boer 50,A. Burg 10, W. Boverhof 10,P. B. Buis-Sommer 40,G. L. v.d. Broeke 8,10; W. A. Boddery 43,50; J. J. Durer 10,J. R. v. Delden 11, Mej. E. Th. J. v. Daalen 5,50; E. H. Dallinga- v.d. Mey 3,10; Mej. J. L. Droop 25,C. v. Eechoud-Meere 25,Mw. J. W. de Groot 10,L. C. de Graaff 25,Mej. E. A. C'js" bers 6,W. Hazenberg-Verbeet 10,V'. K. Huitink 10,15; W. Kriegenbergh 17,50; J. van Kempen (Soerabaja) 132,G. de Lizer 10,Mej. N. Lugten 93,R. Ma- riouw 10,A. Martens-Pieters 4,Mw. B. M. Naberman 7,73; N. D. Neys 11, W. H. Oei 10,C. J. G. Overbeek-Bloem 10,A. H. Overdijkink 10,Mej. E. N. Rosenquist 25,J. L. Schroder 10, M. Sirag-Nobel 10,F. Sauselé 10,A. J. C. Tijdgat 10,—; U. L. Veer-van Alphen 5,75; A v. Velthoven 10,M. E. de Vries- Koens 25,—;R. J. Veldkamp 11,—,W. P. van Vliet-Holland 25,—; S. v. West15,—J. Wil- lemsen Sterckx 10, Binnengekomen in April 1975 f 834,35 Verkoop tegels 2,90 Totaal f 837,25 Stationsweg 143, tel 070-601703 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 EINDELIJK IS DE ANGKLUNG L.P. van Pa v.d. Steur orkest weer leverbaar voor f 17,50 incl. portokosten krijgt U hem thuis. Giro 40 66 36. Regelmatige aanvoer van importplaten en cassettes uit Indonesia en Ambon. Binnenkort ook sortering Thailandse en Chinese platen en cassettes voorradig. 14

Tong Tong | 1975 | | pagina 14