Een Merkwaardige Indische Familie (I) Een onderzoek naar Douwes Dekkeriana in het krantendepot van de Koninklijke Bibliotheek. Toen afgelopen zomer Bpk. Margono Djojohadikusumo zijn belangwekkende "Notities uit vergeelde papieren" opende met een reeks herinneringen over Ernest F. E. Douwes Dekker was ik op zoek naar brieven die door Guido M. G. Douwes Dekker, een jongere broer van Ernest, omstreeks 1901 zouden zijn geschreven voor een Nederlands-Indisch dagblad. Deze brieven betroffen Guido's reis naar Zuid-Afrika, waar hij evenals Ernest (zie Margono's artikel in Tong Tong van 15 juni jl.) aan de zijde van de Boeren aan de Anglo-Boerenoorlog heeft deelgenomen. De nasporingen werden gedaan op verzoek van Dr. C. de Jong, verbonden aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria, met wie ik in contact was gekomen tijdens een bezoek in 1969 aan die universiteit. Reeds in juni 1973 had Dr. de Jong in het maandblad NUZA (Nieuws uit Zuid- Afrika) een artikel gepubliceerd onder de titel "DRIE BROERS DOUWES DEKKER ALS VRIJWILLIGERS IN DE ANGLO-BOERENOORLOG", nader hand door hem uitgewerkt in een uit voeriger bijdrage onder dezelfde titel in "Historia", XIX, 1 (1974). Mogelijk zal het lezers van Tong Tong interes seren hiervan kennis te nemen en met toestemming van de schrijver laat ik hier de aanhef volgen van dat artikel in "Historia" aangevuld met de slot passage uit NUZA om te diennen als inleiding op het verslag van mijn vond sten in een volgend artikel: "Onder de Nederlandse vrijwilligers, die in de Anglo-Boerenoorlog 1899- 1902 hebben gestreden aan de zijde der Boeren, waren drie gebroeders Douwes Dekker uit Nederlands Oost- Indië. Hun vader heette Auguste Henri Edouard, hun grootvader Jan Douwes Dekker. Deze was een broer van Edu- ard, die in de Nederlandse letterkunde bekend is geworden onder zijn schrij versnaam Multatuli en onder andere de "Max Havelaar" heeft gepubliceerd. Jan was drie en een half jaar ouder dan Eduard. Hij is in 1816 op Ameland ge boren, werd zeeman en scheepskapi tein, later welgesteld tabaksplanter op Java. Hij was getrouwd met Marie Bousquet (1836-1910), een schrandere vrouw, en zij kregen zeven kinderen. Hij is in 1864 te Grissee overleden. Zijn oudste zoon was Auguste Henri Edouard, geboren te Amsterdam in 1850, overleden te Batavia in 1924. Hij was muzikaal, tekende en schilderde en publiceerde enige artikelen, waar van een ter verdediging van Multatuli; hij was een der beste schakers van Nederlands Oost-lndië. Hij is in 1870 getrouwd met Louise Margaretha Neu mann, geboren te Pekalongan in 1844 en overleden te Batavia in 1899. Zij was een dochter van een Duitse immi grant en van een Javaanse vrouw. Auguste was agent van de Neder- landsch-lndische Escomptobank te Ba tavia en na zijn pensioenering makelaar in effecten. Hij had de eigenaardige gewoonte aan elk van zijn vier kin deren1) drie voornamen te geven, waar van de eerste en de derde dezelfde beginletter hadden. Zij heetten in volg orde van leeftijd: Julius ("Jules") Alexander Johan, ge boren te Soerabaja op 20 mei 18682), overleden te Batavia op 7 augustus 1940 3); Ernest Frangois Eugène, geboren te Pasoeroean op 8 oktober 1879, over leden te Bandoeng op 7 augustus 1950; Guido Maximiliaan Gustaaf, geboren te Batavia op 20 oktober 1883, over leden te Schoorl op 9 maart 1959. Niet alleen in Nederland, ook in Neder lands Oost-lndië liep de geestdrift voor de zaak der stamverwante Boeren hoog, toen de oorlog tussen de Repu blieken en Groot-Brittannië op 11 ok tober 1899 uitbrak. De drie zoons van Auguste Douwes Dekker schaarden zich onder de vrijwilligers, die naar Zuid-Afrika trokken om de Boeren met de wapens bij te staan. Bijzonderheden MOESSON Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandsestraat 14, Den Haag, tel. 070 - 33 57 86. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! ANAK KOMPENIE IS HERDRUKT Weer verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 9,90 f 1,30 porto. hoe alle zoons uit dit ene gezin hiertoe kwamen en hoe hun familie reageerde, zijn mij niet bekend. Volgens de fa milie-overlevering zijn zij met het laat ste geld van hun vader naar Zuid-Afrika gereisd. Auguste was namelijk kort tevoren getroffen door een "Krach", zoals men destijds een scherpe koers daling op de effectenbeurs noemde. Het is weinig waarschijnlijk, dat er bui ten Zuid-Afrika een tweede gezin is geweest, waarvan alle drie zoons als vrijwilliger aan de zijde der Boeren hebben gestreden. Voorzover vrijwilligers zelf geen her inneringen hebben gepubliceerd, zijn wij meestal slecht over hun avonturen in de oorlog ingelicht. Dat geldt ook voor de drie Douwes Dekkers. Het meeste weten wij thans van de oudste, Jules, omdat hij in 1938 een korte op somming van gevechten, waaraan hij heeft deelgenomen en van de officie ren onder wie hij heeft gediend, heeft gezonden aan de Regering van de Unie van Zuid-Afrika; zijn doel was het ver krijgen van de oorlogsmedaille in 1920 ingesteld voor strijders aan de zijde der Boeren in 1899-1902. Hij heeft deze inderdaad ontvangen. Jules heeft zich na de slag bij Dalmanutha - de laatste geregelde veldslag - aangesloten bij het verkennerskorps, opgericht door Danie Theron en ettelijke tochten onder Christiaan de Wet meegemaakt. Zijn deelname aan de harde sluipoorlog (guerilla) anderhalf jaar lang dwingt onze bewondering af. Hij is gewond, hersteld en in februari 1902 gevangen genomen bij Boshoff in de Vrijstaat. Als krijgsgevangene is hij naar Ceylon 4) gestuurd en kort na zijn aan komst vrijgelaten omdat de vrede was getekend. Hij is teruggekeerd naar Java. De tweede broer was Ernest, de be gaafdste en bekendste van de drie, spoedig na de Boerenoorlog actief als Indonesisch nationalist en linksgezind agitator. In 1945 heeft hij de Indone sische naam Setiabudhi aangenomen. Ook als letterkundige en organisator van onderwijs heeft hij zich geweerd. Over zijn leven is veel gepubliceerd, maar de episode van de Boerenoorlog is weinig bekend. Hijzelf heeft ze slechts terloops met weinig woorden vermeld. Mogelijk vond hij deze episo de niet roemrijk genoeg voor een anti- koloniale strever. Hij heeft slechts meegedeeld te heb ben gestreden onder de generaals Koos de la Rey en S. P. du Toit. Hij is in 1900 gevangen genomen - waar en 16

Tong Tong | 1975 | | pagina 16