llionws; J&eras CEYLON/INDONESIË f/,'G EVt^ Bestel vóór25 juni. Nu nog voorfl0,90+f2,25porto (huidige zwarte koers 1782 rupiah zonder tawarren), daarna fl2,90+f2,25 porto. Giro 6685 of ABN Den Haag rek. nr. 51.56.15.730 t.n.v. TongTong onder vermelding: Fotografiën van Soerabaja. Beelden, verhalen, indrukken van toen. Een album over een stad. Soerabaja. Authentieke foto's met een pakkend verslag van G.H. Bartman. Zwert nog één keer door het Soerabaja van kort na 1900. Fotografiën van Soerabaja. Een boek om in te kijken. Om in weg te dromen. wanneer weten wij niet - en naar Cey lon gestuurd. Na de vrede is ook hij teruggekeerd naar Java. Het is jammer, dat juist van deze belangwekkendste Douwes Dekker geen oorlogsherinne ringen bewaard zijn. De derde broer, Guido, is als zestien jarige vrijwilliger zijn broers naar Zuid- Afrika gevolgd. Hij heeft onder andere de terugtocht der Boeren van Pretoria naar Komatipoort aan de Transvaals- Portugese grens meegemaakt en is daarop teruggekeerd naar Lourengo Marques. Vandaar is hij scheep ge gaan naar Genua. Met losse karweitjes heeft hij daar het geld voor zijn terug reis naar Java bijeengebracht. Spoedig na zijn terugkomst, dat was een jaar5) na zijn vertrek uit Zuid-Afrika, heeft hij zijn oorlogsherinneringen gepubliceerd in een Bataviaans dagblad, waarschijn lijk in "Het Nieuws van den Dag", of mogelijk in het "Bataviaasch Nieuws blad" of de "Javabode". De knipsels van zijn herinneringen zijn evenais de andere familiepapieren, zoals foto's aantekeningen en brieven, door de familie Douwes Dekker verloren tijdens de Japanse bezetting van Nederlands Oost-lndië" Tot zover Dr. de Jong geciteerd. Voor uitlopend op een artikel waarin ik U iets wil vertellen over de gevonden brieven nog een paar aanvullingen op het bovenvermelde relaas. 1) Blijkens de autobiografie van Ernest (Setiabuddhi), "70 jaar konsekwent" (Bandung, Nix Co, 1950), pag. 176 heeft Auguste zes kinderen gehad: de oudste, Adeline Louise Augustine, ge boren te Batavia op 27 februari 1875 en te Bandoeng overleden op 10 janu ari 1935; een jonggestorven oudste broer, Emile Paul Eduard, geboren 1877 te Batavia. Behalve alle eerder genoemden is er nog een zesde kind geweest dat enkele dagen na de ge boorte is overleden. Ernest had een grote waardering voor zijn zuster. Volgens Dr. Julius Pée, "Multatuli en de zijnen" (Amsterdam, Wereldbibliotheek, 1937) was Adeline "een hoogstaande, ontwikkelde, muzi kale (speelde voortreffelijk piano), steeds hulpvaardige vrouw, mystiek religieus van aanleg, overgeërfd van haar grootmoeder van vaderszijde. Om haar altruïsme en nobel karakter was zij algemeen bewonderd en bemind. Zij ging over tot de Christian Science en werd second reader in Bandoeng." 2) Ongetwijfeld een drukfout. Pée en Setiabuddhi geven als geboortedatum van Jules resp. 30 maart 1878 en 20 mei 1878. 3) Volgens Setiabuddhi is Jules over leden op 13 augustus 1939. Dit moet zijn Trichinopoly in het zuiden van India. 5) Uit de gevonden brieven is gebleken dat Ernest als eerste van de drie broers naar Zuid-Afrika is vertrokken op 2 februari 1900. Hij kwam op 29 april in Lourengo Marques aan en kwam op 1 mei bij Komatipoort de Transvaal binnen. Op 16 mei vertrokken Jules en Guido van Java, bereikten op 22 juli Lourengo Marques en passeerden op 25 juli de grens. Mr. J. L. G. Tichelaar Een unieke wildreis o.l.v. Dr. E. F. Jacobi (oud-direkteur van ARTIS) 1 tot 21 september 1975, Reissom 4940,Een zeer boeiende reis langs een aantal wildparken. Reisroute: Colombo - Negombo - Wilpattu wildpark - Polonnaruwa - Yala vogelreservaat - Ruhuna wildpark - Galle - Colombo - Ja karta - Surabaya - Pasirputih - Baluran wildpark - Denpasar - Flores - Rindja - Komodo eiland - Bali. Gedetailleerd reisprogramma, in lichtingen en boekingen bij: Reisbureau DE VRIES CO B.V., Dam 6, Amsterdam, telefoon 020 - 24 81 74. 17

Tong Tong | 1975 | | pagina 17