Herinneringen aan Soekaboemi (VI) Totaal 2259 26615 4751 33625 Een beetje historie, een beetje geografie. Het was tegen het eind van het jaar 1813 dat een zekere A. de Wilde het administrateurschap over het koffie land Soekaboemi aanvaardde. Tijdens het Engelse tussenbestuur met land voogd Raffles dus. Er is destijds - dit terzijde - nogal geknoeid door de britse regering met verkoopvoorwaar den, acten, overdrachten et cetera van dit koffieland, maar ook na die periode is er nog veel gekuip geweest om Soekaboemi in de vorige eeuw. Koffie was toen in deze streek een belangrijk product voordat de thee letterlijk en figuurlijk opkwam. Intussen bestond er nog steeds geen kota Soekaboemi in 1813. Zijn correspondentie - ik heb het nu weer over A. de Wilde - begon hij zoals te doen gebruikelijk met datum en plaatsaanduiding. En daar stond TJIKOLE. Tot hij op 13 Januari 1815 in een brief aan een zekere Engelhart schrijft, dat hij op verzoek van de In landse Hoofden de naam Tjikole ver andert in die van SOEKA BOEMI (twee woorden). Men zou dus De Wilde de "stichter" van Soekaboemi kunnen noemen, zij het dan ook, dat Soenda- nese hoofden het verzoek voor de naamsverandering bij hem indienden, waarvan acte. Koffieland en stad Soe- ka Boemi werden in ieder geval ge noemd naar een desa van dezelfde naam. Ik neem aan dat vlak bij deze desa vroeger ook het koffieland lag. In ieder geval lag het in de buurt van de Grote Postweg die destijds zelfs verlegd zou zijn voor een betere af- voermogelijkheid van de koffie. Het schijnt, dat de Soendanesen tot in het begin van 1900 kota Soekaboemi nog steeds bij de oude naam Tjikole noemden, (naar de kampong Tjikole?) De stad Soekaboemi bestaat dit jaar (1975) dus precies 160 jaar. Maar laten we nu maar weer naar ons eigen tempo doeloe terugkeren. In de Soekaboemische ommelanden - binnen een straal van circa 50 km. - lagen in 1938 maar liefst 176 ondernemingen en erfpachtspercelen, waar thee, rub ber, kina, palmolie, citronellaolie, coca, klapper en padi vandaan kwamen. Van koffie is geen spoor meer te bekennen. Eén van de bekendste theelanden was Goal Para. De andere 175 namen laat ik achterwege om ruimte te besparen, maar wilt U ze beslist weten, U zegt het maar. Vanzelfsprekend vestigden zich in Soe kaboemi technische bedrijven of ver tegenwoordigingen ervan voor de le vering van de nodige machinerie aan de omringende ondernemingen en ook de winkeliersstand onderging een be langrijke uitbreiding na 1926, sinds welk jaar Soekaboemi bizonder in trek kwam, zowel bij de Indonesiërs als de Europeanen. De bevolkingstoename tussen 1926 en 1930 sprak duidelijke taal. Ik laat hieronder enkele cijfers van het BB volgen: Aantal zielen in 1926 Europeanen Indonesiërs Chinezen ea. Totaal Aantal zielen Europeanen Indonesiërs Chinezen ea. 1520 19000 3000 23520 in 1930 Toename van inwoners percentage circa 43 aantal zielen 10105 Binnen de gemeentegrenzen van Soe kaboemi liggen een zestal desa's met een aanzienlijk totaal van meer dan 70 kampongs. Dorpjes met bloemrijke namen, maar, alweer teveel om op te noemen. Van de desa's laat ik hieron der wel de namen volgen met een (ruwe begrenzing. U weet dan wel on geveer in welke desa of "landschapje Uw huis-van-toen lag. We beginnen ten noorden van de Grote Postweg, van west naar oost: Desa Karangtengah - tussen de Tjipe- lang Gedé en de Vogelweg, Desa Pa- roengseah - tussen de Vogelweg en de Selabatoeweg, Desa Tjisaroewa - ten noorden van de Kliniekweg. In het toko-centrum van Soekaboemi met de Postweg er dwars doorheen: Desa Soekaboemi met (ongeveer) als be grenzing Gang Kaoem Kidul, Mesdjid- weg, Selabatoeweg, Tjikoleweg, Ke- bondjatiweg, Pintoehekweg, Barosweg met waarschijnlijk de zuidelijke grens voorbij de spoorbaan. Ten zuiden van de Grote Postweg, van west naar oost liggen tenslotte nog Desa Dajeuhloehoer - tussen de Tjipe- lang Gedé en Djalan Njomplang, Desa Tjitamiang - tussen de Plaboeanweg en de Tjisaroewa. En nu we toch in de geografische sector beland zijn, U wilt natuurlijk ook wel eens weten hoe hoog boven de zee U eigenlijk woonde. Daarom nog één keer een paar getalletjes die de hoogte boven de zeespiegel aangeven van enkele punten in Soekaboemi. Op 857 m. ligt, bij de splitsing van de weg naar Selabintana en Wanasari de bron- captering, de waterwinning van de ge meentewaterleiding. We gingen daar zondags wel eens naar toe. Langs het terrein, dat in een soort dal lag, stroom den kristalheldere bergbeekjes waar van de bodem bestond uit witte kiezel. We gingen met onze blote kakies t water in en sprongen dan gaten in de lucht, zo ijzig koud was het. En er Waar ter wereld vond je zo'n vredig landschapje midden in de stad? Dat kon alleen in Soekaboemi. Zoals bijvoorbeeld in desa Paroengseah tussen de Vogelweg en de Selabatoeweg. (Soekaboemi 1931) Prana, domein van mevrouw Wijbenga. Achter de bomen in de verte de Goenoeng Kentjana. Op het hoge erf links liggen logeerbungalows. Het pierebad op de voorgrond (nog voor het vijvertje) is net niet te zien. 6

Tong Tong | 1975 | | pagina 6