RECTIFICATIE 1929. We staan hier op de Plaboeanstraat en kijken de Stationsweg West in, in oostelijke richting. Rechts op de voorgrond buigt de weg naar de spoorwegovergang toe. Daarachter begint de Plaboeanweg. Links de passargebouwen en rechts op de achtergrond Station Soekaboemi. Voor de passar Soekaboemi's taxi's, daarachter het autobusstationnetje waar juist een interlocale bus wegrijdt in onze richting. Zelfs op de Grote Postweg was het niet zo druk als hier; jiochtans vindt onze politieman geen reden om zijn overpeinzingen te staken. groeide slada aer tussen die kiezels op de bodem, lekker fris smakende plantjes die we ijverig plukten om mee te nemen. De noordgrens van de gemeente - on geveer ter hoogte van de Cultuurtuin - ligt op 700 m. Het Selabatoehotel op 650 m. en Prana op 646 m. Dit mooi gelegen zwembad met park ligt aan de Boenoetweg. En het is het domein van Moeder Wijbenga, die voor in 't reus achtige erf woonde in 'n fraai huis. Als je door haar tuin wandelde kwam je langs een vijvertje waarin riet groeide en hier in de buurt stond een beeld van een wijze Buddha. Ergens in de tuin zou een goede geest wonen, zei de eigenares. En dat zou heel best kunnen. Achterin het park lagen ook logeer- bungalows en daarnaast en achter de tuin in de diepte lag het zwembad, met het grote bassin en de kleedhokjes en vooraan het pierebadje. Een stenen trap leidt naar dit gedeelte. Van de boven- tuin uit had je een fraai uitzicht over de sawahs en klapperbossen langs de Tjisaroewa met in de verte het silhouet van de Goenoeng Kentjana. Mevrouw Wijbenga had twee dochters, Eén van hen luisterde naar de mooie naam Fee en had een ballet-schooltje. We gaan nu een heel eind naar be neden de Boenoetweg af en komen via de Kebondjati- en Pintoehekweg, die in het verlengde liggen, op de Postweg, gaan rechtsaf en dan weer linksaf de Stationsweg Oost in en komen zo bij ons stationnetje, dat op een hoogte ligt van 584 m. Langs de keurig wit gekapoerde gebouwen ko men we bij de passar, een druk en geanimeerd zakenwijkje waar per adat ieders lijfspreuk behoort te zijn: To tawar or not to be. Haal het niet in Uw hoofd, Soekaboemelaar, om op onze passar zonder tawarren te betalen. Dat zou een regelrechte inbreuk op die adat, een belediging en onderschatting zijn van de geestelijke vermogens van Uw zakelijke tegenstander. U hebt hem op die manier de kans ontnomen om zijn scherpzinnigheid en psychologisch inzicht op U te kunnen botvieren en dat is voor een Indonesische koopman het ergste wat hem kan overkomen; erger nog dan te djatoh. Onze vriende lijke Soekaboemische Soendanees zal geen amok gaan maken maar hij zal zo'n snertklant wel met wrevel in zijn hart en onvriendelijke gedachten in zijn hoofd wegkijken. En alle omstanders zullen lachen. Om U, wel te verstaan. En de volgende keer wordt U het tien voudige gevraagd. Maar bega in vredesnaam niet de ver gissing om nu wel bij een eet- of snoepstalletje te gaan tawarren, want dan hebt U kans dat er werkelijk amok van komt. Laten we dus maar snel verder gaan, nog steeds bergafwaarts. Via de spoor wegovergang en de Plaboeanweg (we kunnen er ook komen via de Barosweg aan de andere kant) bereiken we de zuidgrens van Soekaboemi op een hoogte van 525 m. Hier ligt ook het europese kerkhof aan de Kerkhofweg. Zo, dat was een hele wandeling, want zo piepklein is Soekaboemi nu ook weer niet: in 1936 bdroeg de totale oppervlakte van de stadsgemeente altijd nog 1250 ha. Soekaboemi is, zoals U zelf wel weet, een waterrijke plaats. Op Uw wande lingen zult U beslist de nodige kali's hebben gezien. Maar wist U dat er in totaal 18 rivieren, zijrivieren en rivier tjes door Soekaboemi stromen? Ver schillende van deze kali's hebben hun bron midden in onze kota. Dat is heel wat voor zo'n kleine stad! We waren er al zo aan gewend, dat het ons niet meer opviel, .maar bijna overal in Soe kaboemi hoorde je de achtergrondmu ziek van zacht ruisende watervalletjes en stroomversnellingen. Zo stroomt langs de Mesigit bij de Aloon Aloon de Tji Kaoem; langs Gang Beynon en de Selabatoeweg, met een waterval bij de Tjikoleweg tegenover ons huis en ver derop langs de Victoriaweg de Tji Wangi en langs de Politieschool de Tji Meuntjreung om er maar een paar te noemen. Daarom had onze kota ook zo'n frisse plantengroei, zo'n rijkdom aan bomen, bloemen en vruchten. Ba tara Visnu, de Grote Onderhouder zelf moet Soekaboemi als zijn lusthof heb ben uitverkoren. Nu we het toch over onze rivieren hebben wil ik U een ge schiedenis, aan één ervan verbonden, beslist niet onthouden. De laatste burgemeester die we in Soe kaboemi meemaakten was de heer A. L. A. van Unen. Hij woonde in 1934 aan de Wilhelminaweg, enkele huizen van ons, naast de Tji Kole, die ter plaatse een laag watervalletje afruiste. Nimmer tevoren was iemand dat geruis opgevallen; heer Van Unen kon erdoor werken noch slapen. De technische dienst der gemeentewerken moest toen een glooiing aanleggen, met alle soe- sah van afdammen en omleggen. Sinds vloeit de Tji Kole stilletjes over een nette helling en had onze burgemees ter de bijnaam "Tuan A.L.A.": hij kon immers stromen doen veranderen! JMK. I. Onder de foto op pag. 3 van T T. no. 20 stond ten onrechte vermeld dat het complex van "Miniatuur Indone- nesia Indah" een oppervlakte heeft van 8,5 hectare. Dit moet zijn: 100 hectare. Het ligt ten zuiden van Ja karta, ongeveer 10 km. van het cen trum van de stad. Alleen de afdeling Midden-Java, met zijn model Candi Borobudur, kraton Solo etc. heeft al een oppervlakte van 8,5 ha. II. In de annonce van het 50-jarig huwe lijk van het echtpaar Manz-Kandou (T.T. no. 20, pag. 22) is in de vermel ding van het adres een fout geslo pen. Het juiste adres is: Maartens dijklaan 210 (niet 120), Den Haag. w

Tong Tong | 1975 | | pagina 7