Een verregende toetoep-boekoe op het EILAND BILLITON 12 Het zal in mei of juni 1938 zijn geweest, dat de Toean Kongsie 2), de heer Ver- schure mij liet roepen om mij op te dragen, alle hens aan dek te halen voor het bouwen van een soort kermis op het emplacement Samak, aan de voet van de soosheuvel en als het ware organisch verbonden met de so ciëteit. Zulk een opdracht ressorteerde zonder meer onder het werk van de bouwkundige van het district Manggar en werd vanzelfsprekend met veel élan geëntameerd. Geen dag later krioelde de omgeving van de soos van werkers en nonton ners. De eersten hoofdzakelijk toekang kajoes en koelies, die alle mogelijke hulpmaterialen aflaadden en versjouw den, die door enkele vrachtauto's aan gevoerd werden. In de omgeving van Manggar waren diverse noempangs 3), goedang en kollongs 4), waar stapels oude balken en planken lagen en ver der bij de opslag van smalspoormate riaal nog hoeveelheden dwarsliggers. Alles onder leiding van de onvolprezen Chinese werkbaas-aannemer Tjoeng Kioeng Lioeng van het nabijgelegen dorpje Lipat-Kadjang. Men kan zulk rustig aan deze mensen overlaten, die slechts een eenvoudige uiteenzetting nodig hebben om iets werkelijks groots te verrichten. Want dat was het toch inderdaad. Stelt U zich voor een hele houten dansvloer van echt geschaafde planken, opgezet op stevige, echte balklagen en deze weer solide bevestigd op stapels biels, die tegen de vrij steile grashellingen rondom de soos werden ingegraven en kruisgewijze opgestapeld, en alles van oud hout. Er omheen een stevige leu ning. Aan de voet van de heuvel kwamen achtereenvolgens een schiettent, een waarzeggerstent, een vrolijke keuken, een tombola-tent en een speciaal kaart jesloket natuurgetrouw gemaakt in de vorm van een standaard tinzakje, met veel kunstgevoel gevormd door buig zame gevlochten bamboelatten, over getrokken met goeniezakken. Het lo ketje werd gevormd door een opening, juist ter plaatse van het rechthoekige etiketje op de zakjes, en van boven uiteraard in dichtgeknoopte vorm. De verschillende stands stonden in een enigszins wanordelijke rij, zoals de huisjes in een romantisch oud stadje, maar met dakbedekking van gegolfd plaatijzer. En verder werd alles met geel- en bruinkalk keurig opgesierd. Door de machine-werkplaats was in middels een draaimolen vervaardigd van circa 5 meter middellijn, soepel draaibaar om een in de grond inge goten spil en voorzien van enkele keu rig geverfde houten paardjes. Ook behoorde bij de opdracht nog het maken van enkele decors voor het kindertoneel, dat in de vooravond zou worden gegeven. Een paleiszaal voor een kroningscene en een kerkdecor met gotisch puntgewelf en natuurste nen wanden. Het een en ander werd geheel opgetrokken van latwerk en katoen, beschilderd of met houtskool bestreken. De diverse decors waren gemakkelijk en snel aan te brengen en weg te halen. Gelukkig werd een derde decor door een artist gemaakt, een bos met bomen. De makers werden hoofdzakelijk gerecruteerd uit de ma- leise schildersploegen, ofschoon voor het lattentimmerwerk de Chinese on ontbeerlijk waren. Waarde lezer, het was een 10-daagse nachtmerrie, waarbij 's zondags werd doorgewerkt. Ik zie nog de wriemelen de massa mensen voor me, en wie in Hongkong geweest is, weet wat een eigenaardige indruk die bezige chine zen op je maken, net een mierenhoop in het groot. Precies de laatste dag, enkele uren voor het feest was alles klaar. Vooral de prachtige vlakgeschaafde dansvloer, die heel precies overging in de betegel de soosvloer was de trots van de makers, maar beslist ook van de man van het idee, de Toean Kongsie. Het gehele soos-interieur was feestelijk versierd. Om acht uur begon het feest met het kindertoneel, dat werkelijk bijzonder aardig in elkaar was gezet. Het plezier, dat de jongeren, maar ook de aanwe zige begeleiders hadden, was duidelijk merkbaar. Om half elf was de jeugd alweer op weg naar huis en verzamel den de oudere jeugdigen zich in de soos. Nu was het in de namiddag al erg drukkend weer geweest en tegen de avond begonnen donkere wolken zich boven Manggar samen te pakken. Om elf uur beklom de heer Verschure een verhevenheid en sprak de gebruikelijke feestelijke openingsrede, waarvan ik begrijpelijkerwijze niet veel meer weet. Er zal wel veel geprezen zijn en ge stimuleerd voor inspanning van krach ten in het volgende boekjaar. Voorts een hevig bedankje in de richting van de diverse makers van het kermiscom- plex, de ontwerpers (maar dat was hij toch zelf?), en de verdere medewer kers aan het feest. Tenslotte de ge bruikelijke uitnodiging aan alle aanwe zigen om het er deze avond eens goed van te nemen. Helaas, nauwelijks was het feest be gonnen of een enorme donderslag (lees verder volgende pagina) Kampong Lalang, Oost van de Samak heuvel Stoffenwinkel van Djie Loeng te Lipat Kadjang

Tong Tong | 1975 | | pagina 12