SPELEN MET SCHELPEN UIT DE ZEE Het allesoverheersende probleem der ontwikkelings-samenwerking door Ir. B. van Bronckhorst De schrijver van dit artikel is in Indië geboren en is nu betrokken bij de inter universitaire ontwikkelingssamenwerking. Hij is de laatste jaren viermaal in Indonesië geweest en bekent in een brief aan ons dat hij eerst nu in waarheid heeft kennisgemaakt met het land van herkomst. Hij schrijft van tijd tot tijd reisbrieven naar zijn nederlandse vrienden. Daarvan zijn er enige in ons bezit, waarvan de schrijver meent dat zij ook anderen dan zijn vriendenkring zullen interesseren en die hij daarom aan Tong Tong aanbood. Hier volgt er één van. Het onderwerp: de pogingen om de wijde kloof te overbruggen tussen westerse vaardigheden en de beperkte mogelijkheden van een doodarme bevolking. Wij hebben, zeer tot ons leedwezen, in verband met onze plaatsruimte, de brief van ir. Van Brockhorst hier en daar moeten bekorten maar hopen de kern van zijn betoog ongeschonden te hebben gelaten. Het is een warme dag, hier op de lange helling aan de voet van de Tankuban Prahu, tussen Bandung en Lembang. Beneden ons ligt de laagvlakte waarin de stad vaag te zien is, als spikkels van wit en rood tussen het groen. Een horizon is er niet want de stad in het zuiden is ommuurd door bergketens die een blauwe lijst vormen om de groene vallei. Onze woning, aan de verharde weg die bij km 8 van de grote weg afbuigt in de richting van de dessa Cisarua, overziet een prachtig stuk natuur dat ondanks de dit jaar zo lang aanhou dende droogte geen verlept beeld ver toont. De lange helling, en in het bijzonder deze streek is immers bekend om de vele waterlopen die het groen fris houden en de basis zijn van een bloei end tuinbouwbedrijf. Buiten hoor je het geklepper en roepen van de sa- wahwachters die de rijpe rijstaren te gen de aanvallen van de vele vogels trachten te beschermen. Vaag in de verte hoor je het gedruis van het ver keer, vermengd met tientallen andere geluiden, stemmen, de trom van de Missigit, vogelgekwetter. Alles vloeit samen tot één patroon dat het geluids decor vormt van het fraaie levende schilderij aan onze voeten. Als ik dit zo schrijf verschijnt het beeld dat zovelen vóór mij reeds hebben aan schouwd en bewonderd. Het lijkt wel of de wereld hier stil heeft gestaan als je in de reisbrieven van Couperus identieke sferen, gelijke waarnemingen leest. Opgetekend in de jaren twintig. De keerzijde van de medaille Doch zomin als wij de kwaliteit van een gebouw dienen af te meten aan de lagen verf die het oppervlak bedekken, zo min moeten wij Indonesia bekijken aan het uiterlijk van het fraaie natuur lijke schilderij. De andere afbeelding is veel moeilijker te verkrijgen. Ik be doel de statistische gegevens welke ons leren dat er op het eiland Java 480 mensen per vierkante km wonen, tegen op de overige eilanden van de archipel gemiddeld 24. 70% van Java is gecultiveerd tegen 4% op de eilan den. Van de 127 miljoen mensen zijn er ruim 80 miljoen op Java. Het eiland Kalimantan is vier keer zo groot als Java en heeft omstreeks V2 miljoen inwoners. Het gemiddeld inkomen ligt op Rp 1.500,per jaar. Elf Nederland se guldens. Er wonen gemiddeld 3,6 mensen in een kamer, de landbouwer werkt gemiddeld 10 uur per dag. Enzovoort. Een regen van gegevens die inderdaad niet gemakkelijk zijn te combineren tot een patroon, maar die in elk geval geen oogstrelend uiterlijk hebben. Hoe is de groene pracht van de sawah, de blijheid van de mensen die je ontmoet, te rijmen met al deze nare mededelingen? Hoe moet je de ge spierde groentedrager bekijken als je weet dat zijn gang naar de stad, een tocht van twee maal 12 km soms, hem nauwelijks meer oplevert dan een kwartje nederlands geld, een halve kg rijst? Tegenover de vredige, eeuwige schoon heid van de natuur verschijnt uit de cijfers heel fel de ontstellende armoede van de mensen voor wie de aarde in al zijn fraaiheid niet genereus is, doch hard en zonder mededogen. Temidden van de rijkdommen der aarde kreperen de kinderen van het land. Wij, in het westen hebben beide beelden weten samen te voegen en gaven het nieuwe portret de naam ONDERONTWIKKE LING. De toerist ziet dit cijferschilderij niet, evenmin overigens als de mensen van het land zelf doorzien hoe nu ei genlijk precies de situatie is. Alleen de westerlingen, de deskundigen die het schrikbeeld uit de cijfers kun nen lezen, maken zich zorgen en trach ten maatregelen te treffen. Beperking van de bevolkingsgroei is daar een van en grote acties worden gevoerd om family planning, keluarga berencana, in te voeren. Maar de pillen die onder de dorpsbewoners moeten worden uitge deeld, verschijnen even later op de markten in de stad. Geld is immers veel begeerlijker dan vage mededelin gen van mensen, die niet eens "van hier" zijn. De krant schrijft over de acties, maar soms op dezelfde pagina treft men de advertenties aan voor middeltjes om de potentie te verhogen, obat kuat. Wij verschijnen uit het westen, met onze instrumenten, met ons plan om de wereld hier te bemeten en te beoor delen. Wij stellen vast, dat het produkt afwijkt van de normen en geven maat regelen ter correctie aan. Wij vragen ons daarbij nauwelijks af, of we wel over de juiste instrumenten beschik ken, of het plan, dat wij impliciet voe ren, ook van toepassing is op dit ge deelte van de aardbol. Krassen op een rots Velen vragen zich bezorgd af, wat er overbleef van de 300 jaar nederlandse arbeid in de kolonie, Nederlandsch Indië. Er moet toch wel iets terug te vinden zijn van ons werk, van onze inzet? Hella Haasse noemde het: kras sen op een rots 3) alsof deze wereld ongenaakbaar bleek voor alle pogingen van buitenaf. Een vergelijking, die door die velen wordt gedeeld, die hun plan nen, hun leven soms, zagen gedwars boomd, hun werk gereduceerd tot een waarde nul. Nu ikzelf de gelegenheid kreeg om hier wat langer rond te kijken, om door spleetjes in het gordijn van onbekend heid iets van het toneel te kunnen zien, geloof ik, dat de veronderstelling die onder de teleurstelling schuilt toch is, dat wij menen het plan te kennen! Het geen we bereikten werd afgemeten aan een eigen plan, aan de normen, welke in de plaats gesteld werden voor het plan, dat we niet kenden. Het plan werd gewijzigd in Indonesia. Over en door de Nederlandse grond slagen bouwde men, zo goed als de omstandigheden dat toelieten, verder. Daarom komt alles ons zo bekend voor, maar zo vreemd tegelijkertijd. We zien het eeuwig beeld van Insuïinde en de lijnen, welke werden getrokken door Nederlandse mannen en vrouwen; we zien de uitwerking in de handen van anderen. Geen krassen op een rots. Maar wel degelijk vormen, soms slechts ruw aangegeven en in andere gevallen in details uitgewerkt. Delen van de Nederlandse arbeid zijn ver vaagd in deze kwart eeuw onafhanke lijkheid, soms' niet meer zichtbaar. El ders is echter alles nog precies zo. Velen hebben nu nog de lidtekens van de wonden uit de tijd dat de bouw meesters werden vervangen. Niet in het minst de Indonesiërs. Waar de Nederlander vaak vee! verloor in een korte periode, moest hij 20 jaar meemaken van periodieke terreur, honger, broedermoord en ziekte. Pas nu ziet het er naar uit dat de werktuigen weer regelmatig worden gehanteerd en dat de bouw weer voortgang vindt. Maar de hulp die nodig is voor de op bouw, hulp die in het buitenland ge- (lees verder volgende pagina) 14

Tong Tong | 1975 | | pagina 14