Spelletjes van vroeger INDONESIË begint reeds bij Uw reisbureau INTRAS Indonesian Tours Travel Service B.V. Bij het lezen van het artikel van Benita Nagel (T.T. 19) moest ik denken aan wat wij vroeger speelden. Allereerst was daar het bikkelen. Van de djeroek bali; U weet wel die djeroek met die hele dikke witte schil. Van die schil sneden we een driehoek en achterin staken we een Sapu lidi in en sneden twee wieltjes, ook van die dikke witte schil en dan kon het wagentje rijden. Het spelletje met de karètjes, elastiek jes. Dat waren er heel veel. Met z'n tweeën, ieder een karètje en dan pro beren, wie als eerste het karètje over de andere kon gooien met zijn wijs vinger, die had gewonnen en de prijs was weer een karètje. Van het karètje een soort katapult maken om je duim en wijsvinger en dan het achterste elastiekje naar je toe trekken; een pracht van een katapult, waar je al de spiekbriefjes mee door de klas kon schieten. Het toeloepen; het schieten door een holle buis met katjang idjoe en kokki maar mopperen, dat haar katjang idjoe voor de "erwtensoep" zo gauw op was. Ook in de kenarie-tijd was er volop te beleven. Ik logeerde dan meestal bij mijn Oma en samen met haar stonden wij om vijf uur 's morgens op en gingen met een grote ever-ready ke- naries zoeken. Op een keer, toen wij weer aan het zoeken waren, werden wij opgeschrikt door een man, die ons met zijn ever-ready sterk in het gezicht scheen en vroeg, wat we toch aan het zoeken waren. We lieten hem de zak met gevonden kenaries zien en toen was hij weer verdwenen, maar hij keek wel een beetje eigenaardig naar mijn Oma, die gewoon in haar kimono over haar slaapkleren heen, was mee gegaan. Hij vond het zeker gek, zo'n ouwe vrouw nog zo dol op kenarie- zoeken. Van de mooie gave kenaries maakten wij dan ringetjes door de noot door te zagen met een zaag, het was erg moeilijk, want de noot was heel erg hard, maar als het lukte, had je een mooi ringetje, dat door het dragen hoe langer hoe meer ging glimmen. Ik vind het nog altijd jammer, dat ik niet een paar van die ringetjes meegenomen heb. En dan het rijgen van de tandjong bloemetjes aan elkaar, welke oranje steeltjes zich werkelijk tot rijgen lieten noden. Vuurstenen zoeken vond ik als kind ook prachtig en dan echt proberen met een stukje gedroogd mos (kamoel) om een vlammetje te krijgen. Een echt strootje heb ik ook wel eens gerookt, kretek, en gek, ik heb het nooit erva ren, als het roken van hennep of hasj, waar ze tegenwoordig zo moeilijk over doen. Het spelen in bed vond ik ook altijd heerlijk, vooral in het bed van vader en moeder. Dat was heel groot en er lagen een heleboel kussens in, die we dan als een hoge troon op elkaar sta pelden en dan was ik de koningin, die ze allerlei lekkers moesten brengen, meestal bestaand uit kroepoek of rem- pèjeh uit de keuken van kokki. Op een keer viel ik in slaap met mijn hand buiten boord, helemaal dwars in bed. Ik droomde, dat ik in een boot lag en mijn hand buitenboord werd opgege ten door een buwaja. Toen ik wakker werd, waren mijn handen helemaal rood, vooral de nagels. Ik gilde van schrik waarop mijn broertje en zusje, die onder de kolong zaten, begonnen te giechelen. Ze hadden mijn nagels met nagellak versierd. Wij speelden ook paardje rijden, maar wij reden op die krandjangs, waar ze de arang-arang in verkochten. Daar bovenop improviseerden we een paar denkop en vooral tiet touw in de bek deed het hem, dat waren dan echte leidsels waarmee we onze paarden lieten steigeren. Ook het spelen buiten; dat soort spe len kennen ze hier niet. Ik vond het vooral heerlijk, als ik met mijn broer mee mocht vliegeren. Hij had altijd een vlieger en maakte zijn vechtgaren zelf met van die stinkende kak (een soort lijm, die vreselijk stonk, na koken), die gekookt moest worden met ge stampt glas (van een lamp was het beste). Als hij verloren had en zijn vlieger ergens hoog boven in een boom zat, (lees verder volg. pagina, Ie kol. onderaan) INTRAS, gespecialiseerd in reizen naar Indonesië, kunt U vinden in het zeer indonesische WISMA INDONESIA aan de Brachthuyzerstraat 4 in Amsterdam-Zuid. Selamat datang op ons klein, maar gezellig kantoor, waar wij U gastvrij zullen ontvangen, zoals wij dat gewend zijn in ons geboorteland INDONESIË. Wij adviseren U graag over de mogelijkheden het land te bezoeken als de "sentimental" toerist dan wel als de echte toerist, die er nog nooit geweest is. Wij denken mee Uw reislustige wensen te rea liseren. Wij kunnen U de weg wijzen goedkoop, maar toch comfortabel, Indonesië te ontdekken. Vanzelfspre kend kunnen wij ook Uw vliegreizen naar bijv. Singapore of Bangkok verzorgen. Komt U eens praten of belt U eens op. Ook Uw brieven worden beantwoord Kantooruren: maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Brachthuyzerstraat 4 Amsterdam Telefoon 020-76 08 65 72 52 56. 16

Tong Tong | 1975 | | pagina 16