SUBSIDIE, NU NIET EN NODIT Van een sympathieke en ons zeer welgezinde lezer ontvingen wij onderstaand pleidooi voor een subsidie aanvraag bij Ministerie van C.R.M.: De laatste zin van het stukje betreffende de abonnementsprijs (Kerstnr. '74) was hem in 't verkeerde keelgat geschoten, althans kwam niet overeen mét zijn maatschappelijke ideeën: reden dus, waarom hij zich deze reactie liet ontvallen. WILT U TONG TONG HELPEN BESTAAN? Betaal uw abonnementsgeld op tijd. Denk er zelf om, elke her innering kost 50 cent. De Pos terijen zijn rijker dan Tong Tong Betaal, als U het missen kunt, iets meer dan het abonne mentsbedrag. Elke gulden méér maakt ons bestaan solider. Denk ook aan uw boeken- en tokorekening. Elke aanmaning kost 50 cent. De Posterijen zijn rijker dan Tong Tong! Tong Tong is trots op en dank baar voor zijn geweldige abon- nee's. Zij hoopt nog lang te kun nen doordraaien voor en door abonnee's. "Voorop wil ik echter duidelijk stellen, dat ik het volledig eens ben met de stelling, dat de sterkste benen het meest moeten dragen, zodat een soort sociaal-solidaire abonnementstoeslag ontstaat, die een ieder naar inkomen- minus-lasten kan bijdragen, en waaraan ik (uiteraard) gaarne mijn "steentjes" zal toevoegen. Wat me echter tegenstaat en voor mij te allen tijde onaanvaardbaar zal blij ven, is: eerstens het woord "bedelen" en tweedens de gedachtengang van de laatste regel van 't stukje, en wel om de volgende redenen: a. Regeringssubsidie moet worden be schouwd als een maatschappelijk recht, althans waar maatschappelijk gezien de behoefte resp. noodzaak ervan aantoonbaar aanwezig is. b. De behoefte en de sociale noodzaak lijken mij gemakkelijk en overduide lijk aantoonbaar uit het aantal abon nees tegenover het feit, dat Tong Tong het enige Indische blad ter wereld mag worden genoemd. c. dat van dit recht in onze samenle ving incidenteel misbruik wordt ge maakt, resp. dit recht faliekant wordt geïnterpreteerd of toegepast, tast m.i. geenszins de sociale rechtvaar digheid en juistheid ervan aan. d. In het licht van voorgaande argu menten kan ik de uitdrukking "be delen bij C.R.M." slechts als een contradictio in terminis kwalificeren. Laten we niet vergeten, dat ook van ónze belasting-bijdragen een snip pertje afvloeit naar de C.R.M.-sub sidie-pot Conclusie: Indien Tong Tong in financiële nood verkeert of zou komen terwijl het blad in een duidelijk aantoonbare behoefte voorziet en bovendien uniek is, mag niet worden nagelaten gebruik te ma ken van het sociale recht op C.R.M.- bijstand; sterker nog: indien via het ledenbestand de blijvende behoefte aan dit Indische blad blijkt, is het onze plicht van dat recht gebruik te maken indien het voortbestaan ervan in ge vaar zou kunnen komen!! ((ten gunste van vooral alle (zoals U zelf zo terecht opmerkte) kleine adiks)). En, geachte en bewonderde voorgangster, met "trots" heeft deze hele materie geen zier te maken! Dick G. de Boer Antwoord: "Om te beginnen: Tong Tong is nog niet aan steun toe. We zitten stevig en zonder schulden in het zadel en zouden dus niet eens voor subsidie in aanmer king kunnen komen. Al zouden we er een millioen per jaar bij krijgen, we kopen er geen nieuwe abonnee's voor. Dus is die subsidie onverdiend, dus GEBEDEL. De uitdrukking "maatschappelijk recht" (punt a.) lijkt me volkomen misplaatst, zoals zovele "rechten" in onze sociale structuur. Een structuur ontstaan door jarenlang ijverig gebedel om méér, meer en een jarenlang toegeven van de regering, tegen beter weten in. Want niemand maakt mij wijs dat de Neder lander door al dat meer en beter, ook een beter mens is geworden. Eigen risico dragen, een eigen strijd vechten, een eigen verlies dragen, bestaat dat nog in deze tijd? "Als je het een beetje goed weet te spelen, zit je op rozen", is het devies, ledereen zegt het smalend van een an der die op de rozen is beland. En doet het spelletje na. Dit subsidie-beleid is in PRINCIPE FOUT. Niet dat wij ook dat graantje meepikken van de belasting-betaler, maar dat de belastingbetaler die sub sidie moet betalen voor iets dat hij helemaal niet lust!! Nu neemt U aan dat Tong Tong een braaf, goed krantje is, dat die steun wel verdient. Neen, het gaat om het OP GELIJKE VOET MOETEN DELEN VAN EEN VOORRECHT". Dat maakt punt c. in bovenstaande uiteenzetting voor ons, Tong Tong onaanvaardbaar. Dat ik met mijn zienswijze gelukkig niet alleen sta, kunt U lezen uit de heftige aanval van oud VVD-voorzitster Haya van Someren-Downer op de subsidie plannen van Min. van Doorn: ,,De plannen van de minister zijn op zijn zachtst gezegd bedenkelijk", zo zei mevrouw Van Someren in de Eerste Kamer. „De enige bedoeling van minister Van Doorn kan zijn de de juist door het publiek niet ge wilde bladen de voorkeur te geven. Dat betekent dat als de minister bij voorbeeld zogenaamde maatschap pijkritische bladen gaat steunen hij dat doet met geld van mensen die die kranten niet wensen. Welk recht heeft de overheid om mensen daar toe te verplichten", zo vroeg de liberale senator zich af. „Als sommige kranten, blind voor wat onder hun lezers leeft, grote groepen lezers wegschrijven door eenzijdig journalistiek hobbyisme, dan is het toch te gek dat deze kranten daarvoor ook nog eens door de overheid worden beloond. Wat is de rechtvaardigheidsgrond van een beloning voor een ivoren- torenbeleid?", zo vroeg mevrouw Van Someren zich af. Volgens haar heeft minister Van Doorn het alleen maar over econo mische factoren om de oorzaken van het verdwijnen van dagbladen te verklaren, maar negeert hij vol komen de rol die het oordeel van de lezers over hun krant speelt. Het eenzijdig naar economische motieven zien is een marxistisch trekje. In die leer wordt de mens in wezen ondergeschikt gemaakt aan de leer zelf". Dit is precies hoe ik erover denk. Tong Tong blijft bestaan als de LEZERS DAT WILLEN, en niet de belastingbetalende warme bakker om de hoek, die van ons bestaan niet eens afweet. Dat wij van onze belastingcenten het bestaan waarborgen van sommige, dubieuze projecten, lijkt me al erg genoeg. Naast Recht bestaat ook nog zoiets als Eer gevoel. Hoewel, gaan die twee nog wel samen in onze sociale welvaarts- politiek? Lilian Ducelle HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be- dienirvj en B.T.W. Logies met ontbijt 17, p.p.p. J. Half pension f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension f 32,p.p.p.d. 4

Tong Tong | 1975 | | pagina 4