TENTOONSTELLING "NEDERLANDERS IN JAPANSE KAMPEN IR. PARLINDUNGAN BOEKHANDEL TONG TONG ALFRED PARLINDUNGAN (SIREGAR): EEN ONTMOETING EN EEN AFSCHEID Tjalie en ik leerden hem een paar jaar geleden kennen door correspondentie over de "Piekerans" en sindsdien wa ren zijn brieven als van een oude sobat. Er gold voor ons een standing invitation om te komen logeren als we eens naar Indonesië kwamen. Helaas is het er in 1972 niet van gekomen. Onze lezers kenden hem onder de naam Ir. M. O. Parlindungan, die zo geestig en boeiend schreef over de Taboet feesten. Dit artikel opende de deur tot meer goede kopij over Suma tra want vertellen kon hij, deze man van de Bataklanden. Tjalie's dood trof hem zeer. Hij was Viet die op Nieuwjaarsdag met enkele vrienden bloemen strooide op zee, waar Tjalie's as verstrooid was. Het was Alfred die een oproep plaatste om contact te zoeken met oude HBS-ge- noten 1932-1937 in Medan en hij was uitbundig blij toen er zoveel reacties kwamen. "Ongelooflijk, na 40 jaar ben ik weer in contact met 32 vrienden en vrien dinnen!" schreef hij in zijn laatste brief aan mij (23 april). Daarin schreef hij ook dat die brief getypt was met 1 vin ger en 1 duim, omdat hij verlamd was na een aanval van zijn oude kwaal, diabetes. Hij was praktisch blind. Dit afschuwelijke nieuws vermeldde hij in één alinea, geen woord van zelfbeklag verder. De rest van de brief was een juichkreet, vreugde over de herwonnen vrienden. Vooral met een goede vriendin aan wie hij 24 jaar geleden een kain song- ket beloofde, omdat hij zijn dochtertje naar haar genoemd had. Een Batakse adat voor een peetmoeder. Die kain songket had hij bewaard, want hij raakte door de oorlog het adres van de familie kwijt. "Nu kan ik eindelijk mijn schuld afdoen, dank zij Tong- Tong. Geweldig!" En vandaag kreeg ik bericht dat Alfred Parlindungan (eretitel, Siregar is zijn werkelijke naam) overleden was, in Mei ai. Hij was al heel lang weduwnaar, 2 zoons, studerend en een dochter die hem verzorgde. "Mijn naam klinkt zo heidens: Manga radja Onggang Parlindungan, vrij ver taald: "Grootvorst Adelaar Bescher mer". Kosong! Net zo kosong als bij jullie baron van zus tot zo, terwijl zus en zo allang gemeenten of provincie zijn geworden. Zo'n lege titel zegt mij niets. Voor jullie ben ik Alfred." Wij zijn bedroefd om dit onverwachte afscheid. Voor de zoveelste maal leren wij berusten als een bladzijde van het Levensboek omgeslagen wordt. We zijn gelukkig dat we deze jaren in Alfreds leven zijn geweest onder het hoofdstuk "ouwe sobats". En de titel die hij zo leeg vond, zal nu voor zijn kinderen en andere nabe staanden misschien meer dan een sym bool zijn. L.D. PLAATS EN TIJD VAN VERTONING Op zaterdag 28 juni a.s.-zal de tentoonstelling "Nederlanders in Japanse kampen" om 10 uur 's morgens in het Rijksmuseum te Amsterdam haar poorten openen en daar dagelijks van 10 tot 17 u. (zon- en feestdagen van 13-17 u.) te bezichtigen zijn t/m zondag 17 augustus. De dag tevoren zal aan de inzenders en aan de contribuanten van de Stichting C.N.O. (Cultuurgeschiedenis van de Nederlanders Overzee) van 14.30 tot 17 u. de gelegenheid worden geboden tot voorbezichtiging van het tentoongestelde, waartoe hun een uitnodiging zal worden gezonden. Bovendien ontvangen de inzenders van de Stichting C.N.O. een exemplaar van de catalogus ten geschen ke, als blijk van waardering voor hun medewerking. De ingang is aan de achterzijde van het gebouw (Hobbemastraat 19), grenzend aan het Museumplein. Te bereiken vanaf het Centraal Station met tramlijn 1 of 2 tot aan het Leidseplein en vandaar 10 min. te voet. Het gehele rooster van vertoning luidt als volgt: Rijksmuseum, Amsterdam 28 juni - 17 augustus 1975 Museum v/h Onderwijs, Den Haag 13 september - 23 november 1975 Cultureel Centrum De Beyerd, Breda 20 december 1975- 15 febr. 1976 Gem. Museum Het Princessehof, Leeuwarden 28 februari - 21 april 1976 Gemeentemuseum, Arnhem - 8 mei - 13 juni 1976 CATALOGUS In de catalogus zijn alle tentoongestelde stukken omschreven, maar daarnaast omvat ze: een aantal bijdragen van deskundigen, waarin een beeld gegeven wordt zowel van het leven in de kampen als van de algemene achter grond waartegen dit zich afspeelde; een tot 1975 bijgewerkte opgave bevattende 150 boeken waarvan de inhoud op deze periode betrekking heeft of tot beter begrip ervan strekt; een overvloed van afbeeldingen van tentoongestelde stukken. Zij die zich tijdig en zonder veel omslag van een exemplaar willen verzekeren, kunnen dit doen tot 1 juli a.s. (voor het buitenland tot 1 augustus) door een bedrag van 10,50 te storten op postgirorekening 199117 van de Stichting C.N.O. te Amsterdam, waarop toezending van het boekwerk volgt direct na verschijning. P. M. Adriaanse Overzichtkaarten van de eilanden: Sumatra, Kalimantan (Borneo) en Sulawesi (Celebes). Zeer uitgebreid en duidelijk, 10,per stuk Stadsplattegrond van Jakarta met straatnamenindex, 6,50 Tourist Map van Surabaja 10,75 Tourist Map van Yogya 10,75 Alle kaarten zijn zeer duidelijk en mooi uitgevoerd en onmisbaar op Uw vacantie in Indonesië The great trains - 260 pagina's tekst, met 300 zwart-wit en 40 kleuren illustraties, een prachtig boek met bijdragen van verschillende experts op dit gebied over de historie van de grote spoorlijnen in Europa, Amerika, en Azië. "The great trains" is zelf een boeiende reis door tijd en continenten.Samengesteld door Edita Lausanne, f 118, De wereld van stenen, mineralen en edelstenen - I. O. Evans. Voor liefhebbers en verzamelaars van stenen een mooi en nuttig boek, dat vele soorten stenen en mineralen behandelt met een afzonderlijk hoofdstuk over verzamelen en determineren. Talrijke zwart-wit en kleurenillustraties. 19,90 Napoleon - Prof. Dr. J. Presser. Een groots opgezette en originele biografie van Napoleon, meer dan 500 bladzijden en met vele illustraties. Door de beeldende taal, de sterke compositie en wetenschappelijke degelijkheid een tijdloos boek 39,50 Lexicon der astrologie - Mellie Uyldert - 37,50 Vele wetenswaardigheden over planeten en sterrenbeelden. Verzameld werk - (Nog pas gisteren - Spel van tifa-gongs - De tien duizend dingen - De juwelen haarkam - De kist - De sirenen - Donker van uiterlijk - en andere verhalen) Maria Dermoüt 45, 3

Tong Tong | 1975 | | pagina 3