Uit het Indisch Familie Archief VERANTWOORDING VAN CHRIS INDISCHE OVERLEVERINGEN Mw. H. de Wolff Mw. Th. A. Bons A. A. Bos Mw. f 91,65 LOGEERADRESSEN INDONESIË Redt de oude familieportretten! Dat er behalve de vele duizenden na men, geboortedata, huwelijken en wat dies meer zij, ook nog andere zaken aan de orde zijn, moge blijken uit het volgende stukje, dat handelt over de oude familie-portretten en foto's. Soms zijn het van die oude bruine foto's, op stevig carton gelijmd. Wie bezit ze niet? En wie weet er soms niet, dat ze helaas te dikwijls verloren gaan? Daar moe ten we gezamenlijk iets tegen doen. Om te beginnen dit: neem er alstublieft een uurtje de tijd voor en begin met achter op elke foto te schrijven wie het voorstelt en waar en wanneer de foto is genomen. Weet U dat niet pre cies, zet er dan bij "circa". Daarmee is reeds heel veel gedaan. U begrijpt wel, dat anders later niemand meer weet, wie het voorstelt en dat ze zullen worden weggegooid. Is dat onze liefde en eerbied voor onze ouders en groot ouders? We zien die oude portretten, mensen in ouderwetse kleding, maar wel vol stijl. Beelden uit vervlogen tijden. Ik wil aan de iets oudere personen nog iets vragen: indien U van die familie foto's bezit, waar U geen prijs op stelt, dan kunt U ze beter ergens anders veilig stellen. Of wanneer U toevallig in het bezit bent van foto's van een vreemde familie? Wat doet U daarmee? Wachten tot U ze op een kwade dag weggooit? Of indien U sommige foto's dubbel bezit? Daarvan kan er direkt al één worden beschermd. Dat U de foto's van Uw eigen familie graag wilt behouden, dat is uitstekend. Er bestaat niets beters. Ik weet goed hoeveel vreugde het bekijken ervan kan geven en welke mooie herinneringen er door worden opgeroepen. Doch bewaar ze met zorg en laat ze niet slingeren, pas op voor beschadiging en denk eraan ze een toekomstige bestemming te geven. Wat het ook voor een bestem ming mag wezen. Maar heeft U geen idee, dan kunt U ze het best bewaren in een grote envelop en buitenop schrij ven: Aan het Indisch Familie Archief, Vreelandsestraat 14, Den Haag. U heeft dan zekerheid, dat ze nooit vernietigd worden doch op een veilige plaats met veel zorg bewaard blijven voor het nageslacht. U moet dat wel direkt gaan doen hoor, dat schrijven op de achter kant. Ik kan soms haast huilen, als ik zie, die foto's waar niets achter op staat. En dan maar piekeren, wie zou die persoon toch kunnen zijn? Dick Visker Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandsestraat 14, Den Haag tel. 070 - 33 57 86. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! door LARMOYEUR Y SAPAROEA (OELIASSERS) De geheimzinnige gang bij 't fort Duurstede op Saparoea. Dat fort Duurstede is al heel oud; de Portugezen hebben het gebouwd, toen ze op Saparoea kwamen. Later hebben ze het aan de Hollanders moeten over geven. Het ligt op een rots aan het strand. Achter 't fort is een gang in de rots; een groot gat geeft er toegang toe. In die gang hebben de voorouders van de eilandbewoners gewoond. Alles, wat zich erin bevond, was van goud; de tafels, de stoelen, de huizen Bij het gat hield een draak de wacht! En iedere Vrijdagavond blies hij vuur over zee Nu nog is die gang een zeer gevaar lijke plaats. Men durft niet over dat gat te lopen. Vooral Vrijdags is voor zichtigheid geboden; dan moeten de per 1-8-'74 t/m 31-5-'75 Saldo per 1-8-'74 Inkomsten: Weggeman Landzaa C. Krijgsman E. van Leuren H. Hartkamp Mw. v. Vliet-Holland Mw. Mathlener P. G. G. J. Lubbers 25,— 25, 10, 10. 50, 10, 50, 25,— 10, 25, 240,— 331,65 Uitgaven: 9 pak. Jakarta 1 Sukabumi 4 Klaten 1 Malang 1 Semarang 2 Bandung 2 Soerabaja 360,- Saldo -/- 28,35 mensen daar uit de buurt blijven en vooral mogen ze er dan niet in een boom klimmen. Volgens een andere zegsman is er geen gevaarlijker plaats op Saparoea dan 't fort Duurstede. De bomen, die ervoor groeien, zijn waringinbomen. Het gebouw bevatte drie rijen lokalen; één rij liep langs de breedte; daar woonden de officieren. De twee rijen in de lengte waren voor de soldaten. Maar die waren er lelijk aan toe, want hun lokalen bevonden zich vlak bij dat gat. Vaak stierf er een jongen, soms twee tegelijk. Iedere Vrijdag- en Dinsdagavond za gen de soldaten, dat er bij de waring inbomen mensen aan het schommelen waren. Ze werden dan heel bang. Niemand durfde bij het gat te komen. "Ada Setan" (Ada aanwezig; Setan duivel, boze geest), zei men. Daar liep ook dikwijls een zwarte hond en die lokte de kinderen. Overgenomen uit: Indische overleve ringen", Uitg. W. Thieme. Zoals u ziet is Chris Simon nog altijd aan het pakken, ondanks zijn bewering dat hij er mee zou stoppen. Drukke diensten en te weinig vrije tijd. Maar werken voor een goed doel is als katjang eten: je kunt er niet makkelijk mee kappen. Mocht U mee willen helpen met het "katjang eten" van Chris, kleding en geld ontvangt hij graag. Cantatestraat 102, Nijmegen. U kunt ook storten via onze Bruine Bus, Tong Tong. Voor hen, die op eigen initiatief een reis door Indonesia willen maken, volgt hier de naam en het adres van een contactpersoon, die, tegen een kleine vergoeding, in Sukabumi of naaste om geving een vacantieonderkomen bij particulieren of hotel/pensionaccomo- datie kan regelen: Hr. J. L. Gowijn, d/a kei. Ch. Beetz Jalan Siliwangi 86, Sukabumi-Jabar, Indonesia. U gelieve hem aan te schrijven en te vermelden wat voor soort vacantie- adres U wenst: eenvoudig pension, 1e klas hotel, particulier adres en de tijdsduur en data van aankomst en vertrek. 4

Tong Tong | 1975 | | pagina 4