KIMM Indische spekkoek Indonesië in opkomst Indonesië in opkomst telde mij dat de kleinzoon niet zelf mee zou gaan, doch de eigenaar was van de grote sampan die wij die nacht zouden gebruiken, en ons slechts zou helpen met inschepen en afduwen. Ik hoorde de introductie eerlijk gezegd maar half, daar ik bezig was met de diverse artikelen van mijn uitrusting, maar ik herinner mij dat er op dat ogenblik al iets in mijn onderbewust zijn mij trachtte attent te maken op iets vreemds in de situatie. Ik schoof dat vage "iets" echter naar de achtergrond van mijn gedachten en besteedde alle aandacht aan het in laden. De prauw lag in ondiep water aan een van de palen van een gam mele paal-woning gemeerd en werd door twee, tot aan de heupen in het modderige water staande mannen naar de kant geduwd en vastgehouden. Wij hadden inmiddels heel wat aandacht getrokken en in een minimum van tijd stond praktisch de hele bevolking van het dorpje druk gesticulerend om ons heen. Het viel mij daarbij op met wat voor respect de mensen Pak Ani be handelden. ledereen noemde hem "Ba- pak", voluit: Vader, en gaven aan zijn geringste aanwijzingen onmiddellijk ge volg. Vele bereidwillige handen zetten mijn motorfiets onder een huis en leg den de diverse artikelen, mijn geweer en lampen, Pak Ani's harpoen en ou derwetse carbid-lantaarn, een mand met flesjes limonade enz. in de prauw. Het was een fraaie vijf meter lange zee waardige sampan. Tenslotte stapten wij zelf in en werden afgeduwd, ik zelf in de voorsteven en Pak Ani achterin. Hij had ondertussen zijn zwarte jasje uitgetrokken, de korte roeispaan ter hand genomen en het zware vaartuig met beheerste, krachtige slagen naar het midden van de rivier gestuurd. Het was terwijl ik met enige jalouzie Pak Ani's schouders en armen bewonderde, de schouders en armen van een jeug dige, zeer sterke man, dat hetgeen me aan de wal dwars had gezeten weer zachtjes aan mijn onderbewustzijn be gon te trekken. Wat is er vreemd aan een naar zoute vis stinkende kampong van een dozijn vervallen paalwoningen, bedacht ik geirriteerd. Of aan een twintigtal arme lijke vissers met hun kijvende vrouwen en dikbuikige kinderen? Of aan een fraaie zee-waardige sampan en zijn eigenaar, een kleinzoon vanToen schoot het met een schok door mij heen! Pak Ani's kleinzoon was een oude man Ik keek snel op naar de kant en kon hem in de verte nog zien staan. Een oude man, al enigszins gebogen en met een door duizend rimpels en lijnen gegroefd gelaat. Automatisch in het meer respectvolle "Bapak" vervallend vroeg ik aarzelend: Die man daar is Uw kleinzoon, Vader?" "Een van mijn kleinzoons, mijnheer, ik heb er velen." "En zijn vader was Uw zoon?" "Zeker, mijnheer," antwoordde hij be daard, doch met een enigszins ver wonderde uitdrukking in zijn vriendelij ke ogen. "Hoe oud is Uw kleinzoon. Vader?" "Misschien 50 jaar, mijnheer." Hij glimlachte nu, en knikte me toe, terwijl hij het vaartuig snel stroom-afwaarts zond. Maar het duurde enige tijd voordat ik aandacht aan het landschap begon te schenken. De rivier was hier ongeveer twintig meter breed. Snel gleden de zwaar begroeide oevers voorbij; hoofd zakelijk nipah-palmen, af en toe een kleine kampong van een paar paal woningen en wat klapperbomen. Het was drie uur in de voormiddag; de zon stond nog hoog en heet. Veel leven was er niet te bespeuren, zo nu en dan schoot met een hoge, schelle kreet een azuurblauwe vonk laag over het water; Alcedo, een vis-ijsvogel. Of er viel ineens als een meteoor een grote roodbruin- en witte schaduw uit de witbewolkte lucht tot op het modde rige bruine water, om dan, laag en zwaar klapwiekend weer te verdwijnen, Haliastur, de Witkop-Zee-arend. Uren gingen voorbij, zonder dat een van ons een woord zei. Als een goed lopende diesel gingen Pak Ani's armen op en neer, op en neer, wisselden alleen na regelmatige tussenpozen van de ene naar de andere kant. "Hoe laat komen wij aan op de plaats waar we wezen moeten, Vader?" "Misschien om acht uur in de avond, mijnheer." Om een uur of vijf passeerden wij een grote kampong aan de rechter-oever. Het merkwaardige was echter, dat de, nog in goede staat verkerende wonin gen alle verlaten waren. Belicht door de laag staande zon gaapten leeg de over het water uitstekende veranda's; verlaten bewogen openhangende deu ren zachtjes in de wind heen en weer. Ik keek Pak Ani vragend aan en hij vertelde mij het volgende verhaal: "Enkele jaren geleden was die kam pong bewoond, mijnheer, en er woon den vele mannen, vrouwen en kinderen. Maar op een kwade dag begonnen er vreemde dingen te gebeuren. Een man merkte in de ochtend, dat de 's nachts door hem gevangen vis uit zijn sampan was verdwenen. Een andere miste een paar van zijn kippen. Weer een andere kwam tot de ontdekking, dat zijn hond gedurende de nacht was verdwenen. Het werd van kwaad tot erger; in en kele weken tijds verdwenen alle kip pen, honden, geiten, ja zelfs de katten. Tevens begonnen er allerlei geruchten de ronde te doen. Pak Buri had, toen hij in de vooravond gevolg moest geven aan een "roep van de natuur", een grote donkere schaduw tussen de hutten zien wegsluipen. Si Ahmed zag, laat terugkomende van de visvangst, een zwart monster met gloeiende ogen, in een boom bij de aanlegplaats der sampans. Stort 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 KIMM staat ook op de Pasar Malam TE ZWOLLE. Tenslotte trok de ganse bevolking weg, uit angst dat de "Harimau hitam" de zwarte tijger, zich op het laatst aan de mensen zelf zou gaan vergrijpen en zij vestigden zich ergens anders. Ik heb de "Harimau hitam" niet zelf gezien, mijnheer, maar dat is wat ze mij verteld hebben". (wordt vervolgd) BAJEM Nog een herinnering aan Bajem. Jaren geleden, toen ik in het kamp was, verzorgde ik de mensen, die leden aan tropische zweren. Ik had eerst wel medicamenten, later niet meer, zelfs geen verbandstof meer. Ik gebruikte toen stroken kedebok, gedroogd. Ik schreef de patiënten bajem voor. Gemakkelijk te krijgen, want de plan tjes groeiden langs de weg. Bajem of krokot, ook langs de weg! Bajem, ge woon gekookt in water. Ik liet het water niet weggooien, maar ook opdrinken. Het resultaat was fantastisch: bloed zuiverend en dat was nodig, want de grote zweren (vol etter) werden kleiner en de hoeveelheid etter verminderde zienderogen. M.M. Prijs f 79,50 plus porto f 3,75 (3 termijnen mogelijk!) 9

Tong Tong | 1975 | | pagina 9