f 24950 porto f 2,25 KIMM Indische spekkoek Ze zijn er weer, draaien maar mijn kennis van de Maleise taal mij jammerlijk in de steek begon te laten, hij gebruik maakte van een waarlijk verbluffende vertel-techniek om mij precies duidelijk te maken wat hij be doelde. "Vertel mij, hoe U zo jong en sterk bent gebleven, Vader." "Alleen God kan U die vraag beant woorden mijnheer." Doch even later vroeg hij: "Wat is Uw werk, mijnheer?" "Dat weet U, ik ben aanplant-assistent op de onderneming H." "En wat wilt U worden?" "Ik wil hoofd-assistent worden." "En als U hoofd-assistent bent, wat zult U dan willen worden, mijnheer?" "Dan zal ik administrateur willen zijn, Vader." "En als U tenslotte administrateur bent geworden, zult U dan tevreden zijn, of zult U nog hoger willen stijgen en nog meer geld verdienen?" "Ik weet het niet, Vader, maar mis schien zal ik dan Hoofd-Administrateur willen zijn met een mooi huis in Medan en vele bedienden en een mooie auto. Van uit de achtersteven klonk zijn be daarde stem: "En U zult oud, heel oud geworden zijn, mijnheer." Toen het tot me doordrong, wat hij be doelde, was ik een ogenblik compleet met stomheid geslagen. "Maar het streven naar positie-verbe tering is de bron van alle vooruitgang!" "Dat is Uw lot, mijnheer, en het lot van alle blanken, en daarom ongetwij feld de wil van God." Even later vervolgde hij: "Meer dan een halve eeuw geleden was ik een domme harpoen-visser en nu ben ik nog een domme harpoen visser. En in al de jaren die verstreken zijn heb ik nooit iets anders willen zijn of worden dan een domme harpoen visser. Ook dat was de wil van God, mijnheer." Ik begon op dat ogenblik te begrijpen waar de sfeer van intense rust, die Pak Ani als een halo omgaf, vandaan kwam. En ik begreep hoe het mogelijk was, dat een man van meer dan 75 jaar Stort 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 KIMM staat ook op de Pasar Malam TE ZWOLLE. oud er uit kon zien als een krachtige veertiger. De oostelijke hemel begon al op te kleuren, toen de sampan uiteindelijk de boeg in de modderige oever boorde van het gehucht, waar ik mijn motor fiets had achtergelaten. Al mijn lede maten deden mij pijn en het was Pak- Ani, die op dat ogenblik (met slechts de onderbreking in Ali's huis) veertien uur achter elkaar geroeid had, die in het water stapte en de sampan vast hield terwijl ik op de wal stapte. Zo eindigde onze, maar half geslaagde, expeditie op de Menseneter van de Asahan-delta. Hoewel het ondier en kele weken later weer door Ali, "de jongere Broer der Krokodillen", in de buurt van de hut werd gesignaleerd, waren er bij mijn vertrek met Europees verlof (April '55) nog geen nieuwe men selijke slachtoffers gevallen. Bij Pak Ani thuis uitgenodigd Pak Ani zag ik nog geregeld. Eens ging ik een gehele nacht met hem vissen op de moerassen van de Sungai Ma- sihi. Bij nacht een betoverend gebied met dansende vuurvliegjes, geheim zinnige geluiden en een grote gele maan. Als een geesten-vaartuig gleden wij over het glanzende water, tussen wuivend riet door en langs zwart-ga pende beboste oevers, terwijl de zwar te schaduwen van kalongs, de reuzen- vleermuizen, log boven ons hoofd voor- bijwiekten. Ik zag hoe Pak Ani, rechtop staande in de voorsteven, met een on- gelovelijke snelle beweging van zijn harpoen de zilver-spartelende vis naar boven haalde. Toen ik naar huis ging, gaf hij mij de gehele vangst van die nacht en hoewel ik wist, dat dat de opbrengst van een etmaal voor hem betekende, had ik het hart niet om te weigeren. Evenmin kwam het in me op om hem er enige betaling voor aan te bieden. Geld had voor een man als Pak Ani niet de minste betekenis. Ik ben er trots op, dat hij mij tenslotte uitnodigde bij hem thuis te komen. Zijn woning stond aan de kant van de Sun gai Masih en een bekoorlijk geheel als dat bambu-huisje, practisch geheel overwoekerd door een met violette bloemen overladen Bougainvillea, is moeilijker voorstelbaar. Het huis stond op lage palen en had van binnen twee vertrekken. Zijn meubilair bestond uit de matten, die de vloer bedekten, en verder niets, maar alles was kraak-zin- delijk. Pak Ani woonde er alleen, zijn vrouw was al lang geleden gestorven. Het kwam niet bij hem op om zich *e verontschuldigen voor de primitieve in richting van zijn woning; hij ontving me met een ernstige waardigheid als was het een paleis en nodigde mij uit om tegenover hem op de mat plaats te nemen. Wij spraken met elkaar en hij schonk hete zoete thee in glazen. Pak Ani's voornaamste levensbeschou wing was even simpel als effectief: "Behandel anderen zoals gijzelf be handeld wilt worden." Hij was vrolijk van karakter en had een uitgesproken gevoel voor humor. Hij hield van planten (zoals zeer veel Indonesiërs) en van dieren. Alle wreed heid was hem vreemd. Angst en wantrouwen waren twee be grippen, die hij nauwelijks kende. Hij kende alle djinns (geesten) van het moeras en van het woud; de Oudste aller Wezens, de Tijger, was voor hem een vertrouwde gestalte in het maan licht. "Waarom zou ik bang zijn voor de geesten en de wilde dieren, mijnheer? Ik heb mijn hele leven tussen hen ge woond en ontmoet ze iedere nacht. Zij weten dat ik geen kwaad in de zin heb." Als ik mijn ogen sluit zie ik Pak Ani voor me; soms als een eenzame kaars rechte gestalte in het maanlicht, de arm met de harpoen hoog opgeheven, dan weer met gekruiste benen op de vloer van zijn huisje terwijl de laagstaande zon schuin door een venster naar bin nen schijnt en een Moerai in de Bou gainvillea buiten vrolijk zingt. Maar al tijd als een man, in perfecte harmonie met zijn omgeving, en als één van de meest indrukwekkende mensen die ik ooit gekend heb. (geschaafd ijs) Te vullen met gewone ijsblokjes, een kind kan er mee overweg. Maak voor de warme dagen en alle feestelijke momenten uw eigen IJS SJANGHAI. Recept bij de gebruiksaanwijzing. Zolang de zomer duurt, gratis erbij een flesje rozen essence Wacht niet te lang, ze vliegen weg, ons model is nergens anders te krijgen. Gezocht door ouder echtpaar voor februari-maart 1976 in Den Haag of omgeving: 1. huisruil met Zuid Australia 2. te huur gevraagd huis/flat minstens 2 slaapkamers en volledig gemeubileerd 3. bewaking van huis met/zon der verzorging van dieren/planten Brieven naar: Mrs. E. Burt, 49 Hughes St., Unley 5061, South Australia. 19

Tong Tong | 1975 | | pagina 19