5Cokki VOETSTAPPEN IN'N ANDERE WERELD MADOEN TOKO MAS INDONESIA Ma is één van die mensen die kan "zien". En wat volgt is haar en ons door de jaren heen bijgebleven. Pa was in Djaboeng geplaatst, een gehucht in de buurt van Toempang (Malang). Hij liet haar 't huis zien waar ze in zouden wonen en ma's commentaar was dat 't niet "terang" was, dat 't "sientroe" was, 'ndah enak" en in één woord, griezelig. Ze had echter geen keus. Het huis had een grote eetkamer in een hoek waarvan een petroleum komfoor stond waarop ma altijd water kookte voor de koffie 'smorgens. Op een och tend om een uur of 5 toen ze voor het komfoor stond, had ze een gevoel dat er iemand naar haar stond te kijken. Voorzichtig draaide ze zich om en zag een klein oud vrouwtje naar haar staan kijken vanuit de tegenovergestelde hoek. Ze stond er heel rustig met een vriendelijke glimlach op haar gezicht. Al. De eerste keer dat dit gebeurde rende ma de slaapkamer in, maar later raakte ze gewend aan haar stille ge zelschap. "Ze was een erg vriendelijk oud mensje", zei ze altijd. Jaren later, we woonden toen in Singo- sari, kregen we een kokki via het "Be dienden Bureau". Ze was al oud en klein en krom. Ze kookte fantastisch. Ze was erg lief en zorgzaam en zacht. Ze vertelde ons altijd allerlei verhalen, uit de Bijbel nog wel, en we waren niet bij haar weg te slaan. Ook Ma raakte erg aan haar gehecht. Ze zei alleen altijd: "Kokki heeft zo'n bekend gezicht, ik heb haar ergens eerder ge zien, maar ik weet niet waar." Ze kon haar met geen mogelijkheid thuis bren gen en 't zat haar vreselijk dwars. Toen, op een avond, we zaten allemaal in de voorgalerij, zei m'n moeder zo maar ineens met een ontstelde uitdruk king op haar gezicht: "Ik weet waar ik haar heb gezien! Kokki is het ouwe mensje van Djaboeng!" We keken haar allemaal al even ontsteld aan en kregen er gewoon kippevel van. Zo dat was 't dan. Grote consternatie. Kokki, de re den van de opschudding, was in diepe rust in de bijgebouwen. De volgende ochtend was m'n moeder erg nerveus, ze wist niet wat te doen als straks kokki zou komen om te "confereren" over wat ze zou blandja vandaag. Ma voelde zich niet prettig. Kokki kwam niet. We wisten 't toen nog niet. We zouden kokki nooit meer zien. Ze was die nacht gestorven. Hoe verklaar je dit? Had Ma in Dja boeng zo veel jaren van te voren een blik in de toekomst mogen werpen? Kokki, had kokki Ma ook gezien toen? En had ze zich ook zitten afvragen waar ze Ma eerder had gezien toen ze voor 't eerst bij ons kwam? Wie was kokki J.L. Hoewel wij, totoks, niet altijd het doen en laten van onze bedienden begrepen, en vaak enigszins teleurgesteld waren, als wij, die meenden toch goed voor hen te zijn, moesten ervaren dat bijv. met lebaran een perskot werd gevraagd en gekregen, en zij vaak met de noor derzon verdwenen. Maar juist daarom wil ik een eresaluut brengen aan onze chauffeur, Madoen. In Bandung was hij al enige jaren bij ons in dienst. Toen wij naar Semarang verhuisden vroeg hij of hij met zijn vrouw Iti mee mocht. Wij vonden het een uitstekend idee en zo kwamen zij op ons achtererf te wonen. Zij werd baboe bij ons en alles liep fijn. Na een poosje raakte zij in verwach ting en besprak een doekoen in de naburige kampong. Maar toen het gro te moment aanbrak, was de doekoen nergens te vinden en aangezien ik nog nooit een bevalling als toeschouwer had meegemaakt, was ik ten einde raad. Ik schreef een briefje aan een kennis (ex-verpleegster) die in de buurt woonde. Zij kwam direct en samen hebben wij het geklaard en een ogen schijnlijk gezonde baby op de wereld gezet. De ouders waren ons erg dank baar en Madoen bracht ons beiden een mooie schaal met vruchten. Na ongeveer 3 weken kwam Iti veront rust vertellen, dat de baby ziek was en vroeg of ik onze dokter wilde laten komen, hetgeen gebeurde. Zijn diag nose was, dat de baby onherroepelijk zou sterven. Het stierf dan ook binnen enkele dagen. Hoewel het moedertje heel verdrietig was heeft ze geen traan gelaten, want het was de wil van Allah. Nadien ging alles weer z'n gewone gang, maar ze voelden zich niet meer senang. De omgang met de Javanen vlotte ook blijkbaar niet best en Ma doen wilde terug naar Bandung. Het speet ons erg, maar er was niets aan te doen. Zo vertrokken zij en ik zag hen niet terug todat (Juwelier en diamantair) Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22 en 24 Karaats Juwelen 22 Kr. goud gezet met briljanten, markiesringen, slag- ringen, tiffanyringen, etc., mar kieshangers, markies-oorknop- pen. Ook losse briljanten ver krijgbaar (BTW vrij). Lid vereniging Beurs voor Dia manthandel Amsterdam: daarom goedkoop. Zelfimport: armbanden, ringen, kalung, oor knoppen etc. origineel Indone sische modellen. Albert Cuypstraat 142, Amsterdam - Tel. 020-71 87 28. OVERWINTEREN IN MALAGA Te huur in Malaga (El Palo) een compl. gemeub. 3 k. flat (4 pers.) 15 min. van zee, vlak bij markt en winkels. Vanaf 1 okt. '75. Inl.J. Hauber-Schaad Pr. Frederiklaan 274, Leidschendam. De oorlog was voorbij, wij kwamen uit de kampen in een bijna leeg huis en met weinig meer kleren dan wij aan hadden. Op een dag liep ik in de stad en kwam Iti tegen. Wij herkenden elkaar direct, waren blij elkaar weer te ontmoeten. Ze vroeg of ze met haar man ons mocht komen opzoeken. En al de vol gende dag kwamen ze samen, keken eerst angstvallig om zich heen of er geen Indonesiër in de buurt was. Wij zaten daar op een paar oude rotan stoelen en konden hen slechts een kopje kopi toebroek aanbieden. Ma doen zei, dat hij de volgende dag zou komen om ons wat te brengen. En ja, de volgende dag stapte hij van zijn fiets, waarop een groot pak was ge bonden. Na even rondkijken kwam hij binnen en stalde alles voor ons uit: een short en een hemd voor mijn man, voor mij een lap stof, verder nog olie, rijst en nog andere dingen. Wij waren sprakeloos van ontroering. In de emotie vergaten wij zijn adres te vragen, maar wij zouden hem toch niet hebben kunnen bereiken. Er was zo veel vijandschap tegenover de blan da's. Maar deze geste hebben wij nooit vergeten en al hebben wij hen beiden nooit meer teruggezien, toch breng ik hen een eresaluut en tevens aan alle trouwe bedienden, die zich in onze nood oprechte vrienden hebben be toond. M. Fischer-Schellenberg. 21

Tong Tong | 1975 | | pagina 21